Jak zatrudniać pracownika młodocianego po ukończeniu nauki zawodu

P. Kuźniar Aleksander
rozwiń więcej
inforCMS
Zatrudniamy na czas nieokreślony pracownika młodocianego w celu przygotowania zawodowego. Naukę w szkole zakończył w czerwcu br. Do 31 sierpnia br. przebywa na urlopie wypoczynkowym. Na jakiej zasadzie powinniśmy go zatrudniać od 1 września br.?


RADA

 

 


W związku z tym, że z pracownikiem młodocianym mieli Państwo zawartą umowę o pracę na czas nieokreślony, od 1 września br. pracownik ten będzie nadal zatrudniony na podstawie tej umowy. Będzie on świadczył pracę już w wyuczonym zawodzie, a zatem powinni Państwo przekształcić ten stosunek pracy stosownie do nowo zaistniałych warunków.


UZASADNIENIE


Do zawierania z pracownikami młodocianymi umów o pracę w celu przygotowania zawodowego mają zastosowanie przepisy Kodeksu pracy dotyczące umów o pracę na czas nieokreślony. Oznacza to, że podpisując z takim pracownikiem umowę o pracę należy ją zawrzeć na czas nieokreślony, a nie np. na okres próbny czy czas określony.


Jedyny wyjątek od tej zasady został zawarty w przepisach szczegółowych, regulujących zatrudnianie pracowników młodocianych. Zgodnie z nimi, pracodawca zatrudniający w celu nauki zawodu większą liczbę młodocianych, niż wynika to z jego potrzeb, może zawrzeć z młodocianymi umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego na czas określony. Nie ma natomiast takiej możliwości w przypadku, gdy przygotowanie zawodowe ma polegać na przyuczeniu do wykonywania określonej pracy (przygotowanie zawodowe może się bowiem odbywać w formie nauki zawodu lub przyuczenia do wykonywania określonej pracy). Zawierając zatem z pracownikiem młodocianym umowę o pracę na czas nieokreślony w celu przygotowania zawodowego, pracodawca zakłada, że po zakończeniu nauki zawodu pracownik ten nadal będzie u niego zatrudniony, ale już jako wykwalifikowany robotnik lub czeladnik.


WAŻNE!

Zakończenie przez pracownika młodocianego nauki zawodu nie oznacza automatycznego rozwiązania lub wygaśnięcia z nim umowy o pracę.


Umowa ta w dalszym ciągu obowiązuje, a stosunek pracy nawiązany w związku z jej zawarciem trwa. Umowa zawarta na czas nieokreślony w celu przygotowania zawodowego w zasadzie nie różni od każdej innej umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony. Pewna odmienność wynika jedynie z warunków, jakie muszą zaistnieć, aby w trakcie trwania przygotowania zawodowego można było ją wypowiedzieć. Otóż rozwiązanie za wypowiedzeniem umowy o pracę zawartej z młodocianym w celu przygotowania zawodowego jest dopuszczalne wyłącznie w razie:

l niewypełnienia przez młodocianego obowiązków wynikających z umowy o pracę lub obowiązku dokształcania się, mimo stosowania wobec niego środków wychowawczych,

l ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy,

l reorganizacji zakładu pracy uniemożliwiającej kontynuowanie przygotowania zawodowego,

l stwierdzenia nieprzydatności młodocianego do pracy, w zakresie której odbywa przygotowanie zawodowe.


Poza tymi ograniczeniami do rozwiązywania tego typu umów mają zastosowanie wszystkie inne przepisy regulujące rozwiązanie umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony. Zatem po zakończeniu przez młodocianego nauki zawodu będzie on nadal zatrudniony na podstawie tej samej umowy na czas nieokreślony, a jedynie ulegną zmianie warunki jego zatrudnienia, w szczególności dotyczące stanowiska pracy i wynagrodzenia za pracę. Nie będą również obowiązywały wymienione wyżej ograniczenia dotyczące wypowiedzenia pracownikowi takiej umowy. Do tych nowo zaistniałych warunków pracodawca w porozumieniu z pracownikiem musi dostosować wiążącą ich umowę. Może to uczynić w formie np. porozumienia (aneksu) zmieniającego treść umowy o pracę.


Pracownik powinien stawić się do pracy 1 września po zakończeniu urlopu i wykazać gotowość jej świadczenia, a Państwo powinni dopuścić go do pracy. Nie ma konieczności ponownego zatrudniania tego pracownika, gdyż w dalszym ciągu pozostaje on w zatrudnieniu w Państwa firmie.


l art. 194-196 Kodeksu pracy,

l § 9 rozporządzenia z 28 maja 1996 r., w sprawie przygotowania zawodowego młodocianych i ich wynagradzania (DzU nr 60, poz. 278 ze zm.).


Aleksander P. Kuźniar

specjalista w zakresie prawa pracy

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...