Jak postąpić, gdy pracownik spółki cywilnej staje się w trakcie trwania stosunku pracy wspólnikiem tej spółki

Prowadzę spółkę cywilną wraz z dwoma innymi wspólnikami. Zatrudniamy 3 pracowników na podstawie umowy o pracę. Ostatnio jeden z naszych pracowników, który dotychczas w ramach swych obowiązków pracowniczych wykonywał czynności związane z prowadzeniem spraw spółki, wniósł wkład pieniężny i został nowym wspólnikiem spółki. 1 kwietnia został wpisany do ewidencji działalności gospodarczej. Z jakiego tytułu podlega on ubezpieczeniom społecznym?

RADA

Pracownik spółki cywilnej, który został jej wspólnikiem, podlega ubezpieczeniom społecznym jako osoba prowadząca pozarolniczą działalność, jeśli dotychczas w zakresie jego pracowniczych obowiązków było prowadzenie lub reprezentowanie spraw spółki. W takim przypadku należy wyrejestrować go z ubezpieczenia pracowniczego od 1 kwietnia br. Gdy zakres obowiązków wynikający z umowy o pracę jest inny, ubezpieczenia ze stosunku pracy nadal będą obowiązkowe, a konieczność opłacania składek z tytułu prowadzenia działalności będzie zależała od wysokości wynagrodzenia z umowy o pracę.

UZASADNIENIE

Umowa o pracę zawarta z pracownikiem spółki, który stał się jej wspólnikiem, uległa rozwiązaniu na mocy dorozumianego oświadczenia woli wspólników i pracownika z chwilą uzyskania statusu wspólnika na rzecz nawiązania z tą osobą stosunku cywilnoprawnego wynikającego z umowy spółki cywilnej. Wpisanie pracownika do ewidencji działalności gospodarczej i uzyskanie przez niego statusu wspólnika Państwa spółki na podstawie umowy spółki powoduje, że obowiązek pracowniczego podporządkowania w zakresie wykonywania czynności związanych z prowadzeniem spraw spółki został zastąpiony obowiązkiem współdziałania z resztą wspólników dla osiągnięcia wspólnego celu gospodarczego tej spółki.

WAŻNE!
Każdy ze wspólników jest stroną równorzędną umowy spółki, a między wspólnikami nie występuje stosunek podporządkowania właściwy stosunkowi pracy.

Jeżeli czynności wykonywane w ramach umowy o pracę są takie same jak obowiązki wynikające z umowy spółki (czyli obowiązek prowadzenia spraw spółki), to wspólnik nie może występować w podwójnej roli - pracodawcy i pracownika, a także wspólnika i pracownika.

Wspólnik będzie podlegał ubezpieczeniom z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej od chwili przystąpienia do spółki, czyli wpisania go jako przedsiębiorcy do ewidencji działalności gospodarczej. Równocześnie wygasa jego tytuł do ubezpieczeń jako pracownika.

Tytuł do ubezpieczeń społecznych z pozarolniczej działalności gospodarczej powstaje od dnia rozpoczęcia wykonywania tej działalności. W praktyce dzień rozpoczęcia działalności pokrywa się najczęściej z dniem jej wpisu do ewidencji lub rejestru przedsiębiorców. W zależności od tego, czy płatnikiem składek na ubezpieczenia wspólników jest spółka, czy sami wspólnicy, to pracownik, który od 1 kwietnia został wspólnikiem spółki, będzie musiał bądź sam zgłosić się do ubezpieczeń jako ubezpieczony będący jednocześnie płatnikiem składek na własne ubezpieczenia, bądź do ubezpieczeń będzie musiała go zgłosić spółka.

Dotychczasowy pracodawca wspólnika (spółka) ma jednocześnie obowiązek wyrejestrowania go z ubezpieczeń społecznych oraz z ubezpieczenia zdrowotnego na druku ZUS ZWUA jako pracownika z dniem 1 kwietnia br.

Jeżeli zakres obowiązków wynikający z umowy o pracę nie pokrywa się z tymi, jakie ma ta osoba jako wspólnik i nie pokrywa się z czynnościami polegającymi na prowadzeniu spraw spółki, to osoba ta nadal podlega ubezpieczeniu z tytułu umowy o pracę. W takiej sytuacji płatnikiem składek na ubezpieczenia społeczne z tytułu zatrudnienia nadal jest spółka, a obowiązek ubezpieczeń z tytułu prowadzenia działalności w formie spółki cywilnej będzie istniał, jeżeli wynagrodzenie otrzymywane z umowy o pracę jest niższe niż minimalne wynagrodzenie za pracę.
 

• art. 6 ust. 1 pkt 5 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2007 r. nr 11, poz. 74 ze zm.).

Orzecznictwo uzupełniające:
• Pracownik spółki cywilnej, który zostaje jej wspólnikiem w trakcie stosunku pracy, podlega ubezpieczeniu społecznemu osób prowadzących działalność gospodarczą. (Wyrok Sądu Najwyższego z 3 kwietnia 2003 r., II UK 235/02, M.P.Pr. - wkł. 2004/4/13)

Izabela Lipińska
specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych
Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...