Kiedy rozliczyć w pkpir otrzymany bon towarowy

Kiedy rozliczyć w pkpir otrzymany bon towarowy /Fot. Fotolia / Fotolia
Prowadzę indywidualną działalność gospodarczą. Rozliczam się na pkpir. Przedstawiciel jednej z firm współpracujących obdarował nas bonem towarowym w dniu 5 września 2017 r. Jednak protokół przekazania bonu został wystawiony 31 sierpnia 2017 r. Czy trzeba wykazać przychód z tego tytułu? Jeżeli tak, to kiedy taki przychód wykazać w pkpir?

Wartość bonu towarowego otrzymanego od kontrahenta stanowi dla Pana przychód z działalności gospodarczej. Przychód ten należy rozliczyć w pkpir w momencie otrzymania bonu. W przedstawionym przypadku z protokołu przekazania wynika, że jest to 31 sierpnia 2017 r. Zmiana daty otrzymania bonu na 5 września 2017 r. wymagałaby korekty protokołu. Szczegóły - w uzasadnieniu.

Bon towarowy jest dowodem uprawniającym do otrzymania w określonym terminie towarów lub do korzystania z usług. Stanowi rodzaj dokumentu zastępującego środki pieniężne, za który podatnik może nabyć towary czy usługi. Wartość bonów przekazanych współpracującym kontrahentom, a więc osobom fizycznym prowadzącym działalność gospodarczą, stanowi dla tych osób przychód. Bon jest dla tych osób nieodpłatnym świadczeniem. Przychodem jest zaś każde przysporzenie majątkowe, zarówno w formie pieniężnej, jak i niepieniężnej (art. 14 ust. 2 pkt 8 updof). Z racji związku z prowadzoną działalnością gospodarczą przychód ten należy rozliczyć w ramach przychodów z działalności gospodarczej. Takie stanowisko potwierdzają również organy podatkowe. W interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 13 czerwca 2016 r., sygn. ILPB1/4511-1-307/16-2/AMN, czytamy że:

MF Natomiast wartość bonów przekazanych w przyszłości w ramach opisanego programu lojalnościowego osobom niebędącym pracownikami Klienta, ale współpracującym z Klientem, a więc osobom fizycznym prowadzącym jednoosobową działalność gospodarczą, stanowi dla tych osób przychód z prowadzonej przez te osoby pozarolniczej działalności gospodarczej, który winien być opodatkowany zgodnie z wybraną formą opodatkowania. Zauważyć bowiem należy, że osoby prowadzące działalność gospodarczą bon otrzymają za czynności, które podejmą w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Celem tych czynności będzie nie tylko uzyskanie nagrody, ale również zwiększenie przychodu z tego źródła przychodów. Nagrody mieć będą związek z prowadzoną przez te osoby działalnością gospodarczą. Brak jest zatem uzasadnienia do wyłączenia ze źródła przychodów, jaką stanowi pozarolnicza działalność gospodarcza dodatkowej gratyfikacji w postaci nagrody za najlepsze osiągnięcia w danej dziedzinie, w sytuacji gdy dane czynności wykonywane są w ramach prowadzonej działalności, czyli istnieje ścisły związek przyczynowo-skutkowy między prowadzoną działalnością gospodarczą a uzyskanym przychodem. W takiej sytuacji Wnioskodawca jako podmiot wydający bony w programie lojalnościowym na rzecz osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą nie będzie miał obowiązku obliczenia, poboru i odprowadzenia od tych świadczeń zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych, ponieważ opodatkowanie przychodu osiągniętego przez Uczestnika programu prowadzącego działalność gospodarczą nastąpi w ramach tej działalności przez samego uczestnika Programu.

Zobacz serwis: Prawo dla firm

Wartość otrzymanego bonu stanowi przychód w momencie otrzymania (art. 14 ust. 1i updof). W przedstawionym przypadku dowód księgowy w postaci protokołu przekazania potwierdza, że bon podatnik otrzymał 31 sierpnia 2017 r. W takim przypadku przychód należy rozliczyć 31 sierpnia 2017 r., ponieważ protokół potwierdza otrzymanie bonu w tej właśnie dacie. Ujęcie przychodu w dacie 5 września 2017 r. wymagałoby korekty protokołu. W przeciwnym przypadku udokumentowaną datą otrzymania jest 31 sierpnia 2017 r. W pkpir otrzymany bon należy rozliczyć w kolumnie 8 "Pozostałe przychody".

Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes cały artykuł: Kiedy rozliczyć w pkpir otrzymany bon towarowy

W artykule omówiono również przykład zapisu w podatkowej księdze przychodów i rozchodów.

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...