Zmiana Ordynacji podatkowej na Kodeks podatkowy - co to oznacza?

kodeks podatkowy
Ministerstwo Finansów nie ustaje w tworzeniu nowej rzeczywistości podatkowej. Rozpoczęto bowiem prace nad sporządzeniem projektu nowego Kodeksu podatkowego, który miałby zastąpić obecnie stojącą na czele polskiego prawa podatkowego - Ordynację podatkową.

Obecna “konstytucja” podatkowa - Ordynacja podatkowa

Ordynacja podatkowa to ustawa z dnia 29.08.1997 r. określająca przede wszystkim prawa i obowiązki organów podatkowych, jak i prawa i obowiązki samych podatników. Uwzględniając zmiany jakie nastąpiły od końca lat 90. zarówno na arenie międzynarodowej życia gospodarczego, jak i na tle zmian gospodarczych w kraju, fundamentalny akt prawny nie był długo aktualizowany. Owszem, nowelizacji było wiele, ale dokonywane były one jedynie punktowo, bez uwzględnienia szerokiego spektrum potrzeb. Obecnie ma się to zmienić. Już w 2014 roku stopniowo zaczęto wprowadzać do Ordynacji podatkowej rewolucyjne wręcz zmiany, a Minister Finansów zapowiedział, że na tym nie koniec. Planuje się powołanie w miejsce obecnej ustawy Kodeksu podatkowego.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Zapisz się na nasz Newsletter!

Nowa “konstytucja” podatkowa - Kodeks podatkowy

Obecnie mają rozpocząć się prace nad stworzeniem podstawowych założeń, czyli podwalin nowego aktu prawnego. Ponieważ, jak deklaruje ministerstwo, głównym celem jest praktyczność kodeksu postuluje się powołanie specjalnej komisji kodyfikacyjnej ds. prawa podatkowego, która miałaby się składać z członów reprezentujących różne środowiska. Zaproszeni do niej mieliby zostać m.in.:

  • przedstawiciele nauki,
  • sędziowie,
  • pracodawcy,
  • konsumenci,
  • przedstawiciele samorządu Krajowej Izby Doradców Podatkowych.

Plan zakłada również, aby komisja powołana była w drodze rozporządzenia Rady Ministrów.

Tak zorganizowana komisja składająca się zarówno z naukowców i ekspertów, ale również praktyków miałaby zapewniać neutralność polityczną oraz uwzględniać stanowiska grup, którym przyświecają różne cele i oczekiwania. Dzięki stworzeniu Kodeksu podatkowego zastępującego Ordynację planuje się uprościć prawo i procedury podatkowe, tak aby mogły z nich korzystać swobodnie nie tylko instytucje organów skarbowych ale również i sami przedsiębiorcy-podatnicy.

Projekt zmian w ordynacji podatkowej

Rzetelny podatnik ma zostać wyróżniony w Kodeksie podatkowym

Dodatkowo planuje się, by przepisy stwarzały zachętę do rzetelnego wywiązywania się z obowiązków podatkowych. Miałaby nią być Karta Rzetelnego Podatnika nadająca pewne przywileje w kontaktach z fiskusem. Karta przyznawana byłaby na czas określony na podstawie weryfikacji rzetelności rozliczeń danego podatnika z urzędem skarbowym w ostatnich 5 latach. W ten sposób Ministerstwo Finansów chciałoby premiować prawych podatników wyrażając swoje zaufanie do uczciwości ich postępowań.  

Jeżeli zmiana Ordynacji podatkowej na Kodeks podatkowy w rzeczywistości nie ograniczyłaby się jedynie do zamiany nazwy, plan nowelizacji można postrzegać jako ciekawy i powszechnie pożądany. W szczególności przedsiębiorcy oczekują tego, by przepisy podatkowe zaczęły jasno określać zasady postępowania i przede wszystkim, aby zmiany przyczyniły się do ograniczenia biurokracji.

Czy urząd skarbowy może oszacować dochód podatnika?

Autor: Andrzej Lazarowicz

wfirma.pl
wFirma.pl jest platformą księgowości on­line udostępniającą, poza księgowością i doradztwem nowoczesne narzędzia informatyczne, niezbędne do zarządzania firmą.
rozwiń więcej
Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...