Podatek od nieruchomości może być niższy. To samorządy ustalają najwyższe możliwe stawki, korzystając z widełek ustawowych. Przedsiębiorcy apelują do samorządów o obniżenie podatku. Niektóre firmy płacą go nawet setki tysięcy w skali roku.
- Niższy podatek od nieruchomości? Samorządy mogą decydować
- Niektóre firmy płacą setki tysięcy podatku od nieruchomości rocznie
- Samorządy nakładają najwyższe podatki dla przedsiębiorców
Niższy podatek od nieruchomości? Samorządy mogą decydować
Zachodniopomorski Klaster Morski podczas jednej z komisji szczecińskiej rady miasta wyartykułował oczekiwania związane z obniżeniem podatku od nieruchomości dla przedsiębiorców działających na terenie stoczniowych. Klaster zrzesza ponad 100 firm, ale wiadomo, że liczna przedsiębiorstw zajmujących się offshore, przemysłem i gospodarką morską jest znacznie większa. Północna Izba Gospodarcza w Szczecinie popiera apel klastra, a jednocześnie zachęca, by samorządy aktywniej włączały się we wspieranie przedsiębiorców poprzez np. obniżanie danin, na które samorządy mają wpływ. Jedną z takich jest właśnie podatek od nieruchomości.
Polecamy: Wideoszkolenie: Podatek od nieruchomości 2025 – czy firmy czeka rewolucja?
Niektóre firmy płacą setki tysięcy podatku od nieruchomości rocznie
W ostatnich dniach zarówno w Szczecinie jak i w Koszalinie przedsiębiorcy apelują do władz samorządowych o szerszej dyskusji na temat podatku od nieruchomości. Jest to danina, która rocznie w niektórych firmach sięga nawet setek tysięcy złotych. Największe kwoty podatku płaci oczywiście przemysł i logistyka magazynowa, czyli przedsiębiorstwa terytorialnie zajmujące najszerszą powierzchnię.
Samorządy nakładają najwyższe podatki dla przedsiębiorców
Prezes Mojsiuk dodaje jednocześnie, że sprawa dotyczy zarówno Koszalina jak i Szczecina. Północna Izba Gospodarcza solidaryzuje się także z postulatami Zachodniopomorskiego Klastra Morskiego, który oczekuje większego wspierania gospodarki morskiej w Szczecinie.
- Szczecin jest miastem morskim. Nie możemy więc uciekać od wspierania sektorów gospodarki budujących morski wymiar miasta. Sytuacja wielu firm jest trudna, a wysokie opłaty wynikające m.in. z tytułu podatku od nieruchomości bardzo często rzutują na całość zysku wypracowywanego przez firmy. Sektor TSL, przemysł, offshore czy firmy działające na terenie Stoczni Szczecińskiej Wulkan lub portu powinny być wspierane przez samorząd, dlatego dyskusja o zmianie stawek podatku od nieruchomości jest zasadna – mówi Hanna Mojsiuk.
Północna Izba Gospodarcza jest największym w województwie zachodniopomorskim zrzeszeniem przedsiębiorców. Uznajemy za zasadne przypominanie samorządom, że od kondycji przedsiębiorców zależy sytuacja na rynku pracy oraz potencjał wzrostu gospodarczego. Nie będzie więc silnego samorządu bez mocnych przedsiębiorstw i podejmowanych przez nie inwestycji.
- Zdecydowana większość tematów związanych z daninami i możliwościami wspierania przedsiębiorców leży w gestii instytucji zależnych od władz centralnych. Samorząd może skupiać się na integrowaniu przedsiębiorców, budowaniu sprzyjającego otoczenia gospodarczego, na ściąganiu inwestorów. Jeden z nielicznych podatków zależny od samorządu to podatek od nieruchomości. Z niepokojem zauważamy, że samorządy korzystają z „widełek” wyznaczonych ustawowo i ustalają najwyższy z możliwych podatków dla przedsiębiorców. Taka sytuacja ma miejsce w Koszalinie. Jako Północna Izba Gospodarcza bardzo cenimy sobie współpracę z przedsiębiorcami, ale jednocześnie uważamy, że wszelkie programy wsparcia i aktywizacji przedsiębiorców powinny być oparte na zmniejszaniu obciążeń podatkowych – mówi Hanna Mojsiuk, prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie.