Teresa Nowicka: Polski Ład – kto może skorzystać z ulg podatkowych? [PODCAST]

Szymon Glonek
rozwiń więcej
Polski Ład – kto może skorzystać z ulg podatkowych?
Jakie zmiany, dotyczące ulg podatkowych dla przedsiębiorców, wprowadza Polski Ład? Przy zakupie jakich maszyn można skorzystać z ulgi na robotyzację? Jak przepisy podatkowe definiują "innowacyjnego pracownika"?

Polski Ład wprowadza zmiany w obszarze ulg podatkowych dla firm, które inwestują w innowacje. Zmiany przepisów dotyczą zarówno wprowadzenia nowych ulg: ulgi na prototyp, ulgi na robotyzację i ulgi na wsparcie innowacyjnych pracowników, jak też łącznego stosowania, funkcjonujących już, ulg B+R i IP-Box oraz rozszerzenia ulgi badawczo-rozwojowej.

Które ulgi można stosować łącznie i jakie warunki należy spełnić? Przy zakupie jakich maszyn można skorzystać z ulgi na robotyzację? Jak przepisy podatkowe definiują "innowacyjnego pracownika"?

Te kwestie, w rozmowie z Szymonem Glonkiem (Infor.pl), wyjaśnia Teresa Nowicka – radca prawny i doradca podatkowy.

Zapraszamy do wysłuchania najnowszego odcinka "DGPtalk: Obiektywnie o biznesie". Partnerem podcastu jest aplikacja upday.

Pobierz aplikację upday z Google Play lub App Store!

Jakie zmiany dotyczące ulg podatkowych dla biznesu wprowadza Polski Ład?

Polski Ład wprowadza szereg ulg, związanych z innowacjami. Są to: ulga na prototyp, ulga na innowacyjnego pracownika czy też ulga robotyzacyjna.

Są także ulgi, które nie są związane z innowacjami, ale są to specjalne systemy preferencyjne opodatkowania, jak np. estoński CIT.

Chciałabym jednak zaznaczyć, że polski system podatkowy wspierał innowacyjne przedsiębiorstwa dużo wcześniej, nie wprowadzono tego rozwiązania w ramach zmian, związanych z Polskim Ładem. Od paru lat funkcjonują m.in. ulga badawczo-rozwojowa czy ulga IP-Box – podkreśla Teresa Nowicka.

Kto może skorzystać z ulgi na robotyzację?

Myślę, że ulga na robotyzację spotka się z dużym zainteresowaniem podatników, ponieważ do tej pory takiej ulgi w polskim systemie podatkowym nie było.

Ulga na robotyzację pozwala na odliczenie od podstawy opodatkowania 50 procent kosztów uzyskania przychodów poniesionych w danym roku na robotyzację. Są to przykładowo koszty związane z nabyciem: robotów, maszyn i urządzeń peryferyjnych czy licencji.  

Jest ona skierowana do przedsiębiorców, którzy chcą zastosować roboty przemysłowe w swojej działalności gospodarczej i rozważają automatyzację produkcji.

Z ulgi na robotyzację skorzystać mogą przedsiębiorcy opodatkowani: według skali podatkowej, podatkiem liniowym lub podatkiem dochodowym od osób prawnych – wyjaśnia Nowicka.

Kogo dotyczy ulga na wsparcie innowacyjnych pracowników?

Ulga na innowacyjnego pracownika jest to ulga wspierająca system ulgi badawczo-rozwojowej.

Za innowacyjnych pracowników uznajemy tu osoby, których czas pracy przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej wynosi co najmniej 50 procent ich ogólnego czasu pracy.

W sytuacji kiedy przedsiębiorca, zatrudniający takich pracowników, poniósł stratę albo nie osiągnął wystarczającego dochodu, żeby rozliczyć ulgę B+R, to może rozliczyć tę ulgę poprzez zmniejszenie zaliczek na PIT, odprowadzanych od wynagrodzenia takich pracowników – tłumaczy Nowicka.

Teresa Nowicka – radca prawny oraz doradca podatkowy. Ekspert w obsłudze podatkowej i prawnej przedsiębiorstw, posiada doświadczenie w doradztwie podatkowym, w szczególności w obszarze podatków dochodowych i podatków międzynarodowych. Autorka bloga "Oh, my tax!".

Moja firma
Co to jest sztuka cyfrowa i dlaczego warto w nią inwestować
09 maja 2024

– Dzięki łączeniu sztuki i nowych technologii możemy dziś pokazać w każdym miejscu na Ziemi wybitnych polskich artystów i nasz wyjątkowy kraj. To również absolutny strzał w dziesiątkę dla branży inwestycyjnej! – mówi Tomasz Jaworski, promotor Polski na świecie, mecenas sztuki, kolekcjoner, Prezes grupy innowacyjnych projektów SMARTVerum.

Brak chętnych do pracy. Restaurator oferuje prawie 1300 zł za pomoc w znalezieniu kelnera
08 maja 2024

Sezon letni jeszcze się nie rozpoczął, a w branży gastronomicznej i hotelowej już, tak jak co roku, brakuje pracowników. Właściciel bistro w Aoście na północy Włoch oferuje bon wartości 300 euro osobie, która pomoże mu znaleźć kelnera. 

Ogromne zmiany na rynku pracy w ciągu najbliższych 5 lat
07 maja 2024

Najbliższe 5 lat na rynku pracy ma przynieść ogromne zmiany. Według Adecco zniknie 83 miliony miejsc pracy, a na ich miejsce powstanie jedynie 69 milionów innych. Jakie posady są zagrożone? 

Nowa usługa finansowa dla prowadzących działalność gospodarczą: gotówka na niski procent
07 maja 2024

Teraz gotówka na niski procent lub przy spełnieniu dodatkowych warunków całkowicie nieoprocentowana, staje się nową usługą dla przedsiębiorców korzystających w mikrofaktoringu lub dopiero mających w planach skorzystanie z takiego instrumentu. W uproszczeniu ten nowy produkt przypomina zaliczkę tytułem wpływów z przyszłej faktury i pozwala na zachowanie płynności finansowej w okresie gdy jeszcze produkt nie został sprzedany a więc i faktura nie może być wystawiona.

Wartościowe środowisko pracy - czym jest, jak je stworzyć?
07 maja 2024

Dobra atmosfera w pracy przedkłada się na lojalność pracowników, ich motywację i zaangażowanie. Jak zapewnić pracownikom najlepsze employee journey? 

Jak Nvidia może zyskać na wartości dzięki inwestorom w akcje memy
07 maja 2024

Dzięki fantastycznemu rocznemu zwrotowi, przekraczającemu obecnie 220%, Nvidia stałą się jedną z najczęściej dyskutowanych spółek w ostatnim okresie i dowodem na to, że rynek technologiczny trzyma się dobrze. Czy spółka należy również do kategorii akcji memów, czy raczej jej wycena jest oparta o solidne podstawy?

Drogi prąd będzie przyczyną zahamowania sztucznej inteligencji?
07 maja 2024

Wykorzystanie sztucznej inteligencji to duże koszty energetyczne. Czy bez inwestycji w strukturę centrodanową i energetyczną rozwój AI wyhamuje? 

Chmura obliczeniowa - bezpieczeństwo danych w erze cyfrowej transformacji, czyli dlaczego polskiego przedsiębiorcy nie stać na rezygnację z chmury [WYWIAD]
06 maja 2024

Czym jest chmura obliczeniowa? Czy przedsiębiorca korzystający z chmury może czuć się bezpiecznie? Czy to opłacalna inwestycja? O tym wszystkim rozmawiamy z Tomaszem Stachlewskim, Head of Technology CEE w AWS. 

OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

pokaż więcej
Proszę czekać...