Czy można odzyskać zapłacony podatek?

Katarzyna Rola-Stężycka
rozwiń więcej
Możliwe będzie odzyskanie zapłaconego podatku za świadczenia nieodpłatne, jeżeli okaże się, że dany przepis prawny nie spełnił norm konstytucyjnych. Chodzi o świadczenia takie jak użytkowanie służbowego samochodu w prywatnych celach czy koszt imprez integracyjnych.

Opodatkowanie nieodpłatnych świadczeń systematycznie wywołuje wiele wątpliwości i emocji. Kontrowersje związane z koniecznością płacenia podatku od tego rodzaju świadczeń są nie tylko na gruncie podatku od towarów i usług (jak np. istniejący przez długi czas problem z opodatkowaniem przekazywanej nieodpłatnie żywności), ale także w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych. Tutaj szczególne problemy stwarzają nieodpłatne świadczenia realizowane przez pracodawców na rzecz swoich pracowników - na przykład abonamenty medyczne. Ten problem został jednak rozwiązany podjętą przez NSA uchwałą (uchwała Izby Finansowej NSA w 30-osobowym składzie z dnia 24 października 2011 r., sygn. akt II FPS7/10). Wciąż są jednak liczne rozbieżności w przypadku innych świadczeń nieodpłatnych, na przykład imprez integracyjnych. Raz NSA stwierdza, że sama możliwość wzięcia udziału w imprezie integracyjnej stanowi dla pracownika przychód (np. wyrok NSA z dnia 17 stycznia 2012 r. sygn. akt II FFSK 2740/11). Innym razem, i jest to przeważające stanowisko, że niezbędne jest do tego faktyczne skorzystanie z postawionych do dyspozycji świadczeń, a ponadto możliwe musi być ustalenie wartości tego świadczenia według metod określonych w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych. Problem jest istotny nie tylko dla samych pracowników, którzy w miesiącu uczestniczenia w imprezie mogą otrzymać faktycznie niższe wynagrodzenie (wypłacana pensja zostanie obniżona o wartość pobranego podatku od ustalonego przychodu), ale także dla pracodawców. To oni bowiem występują w roli płatnika, co oznacza, że odpowiadają za obliczenie, pobranie i wpłacenie podatku. Niedopełnienie tego obowiązku może skutkować odpowiedzialnością karną skarbową.

Nowa sprawa dla Trybunału Konstytucyjnego

Naczelny Sąd Administracyjny miał wątpliwości, czy przepis ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nakazujący opodatkowanie nieodpłatnych świadczenia jest zgodny z Konstytucją. Zawiesił więc wydanie uchwały i skierował sprawę do Trybunału Konstytucyjnego. Badany problem nie będzie więc dotyczył tylko imprez integracyjnych - to bowiem tylko jeden z rodzajów świadczeń nieodpłatnych, co do których powstają wątpliwości, kiedy należy traktować je jako przychód. Takie problemy pojawiają się na gruncie interpretacji przedmiotowego przepisu również przy innych rodzajach świadczeń, jak na przykład organizowane nieodpłatne przejazdy pracowników do firmy, wycieczki czy wykorzystywane na prywatne potrzeby firmowe samochody. Problem wynika stąd, że ustawa nakazuje opodatkowanie świadczeń nieodpłatnych, nie określając dokładnie, co należy rozumieć przez to pojęcie. Stąd wątpliwości NSA, czy użycie w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych pojęcia "nieodpłatne świadczenia" bez dokładnego określenia, o jakie świadczenia chodzi, nie narusza obowiązku, by podatki nakładane były tylko ustawami. W efekcie braku takiego dookreślenia zakres opodatkowania jest bowiem uzależniony od interpretacji fiskusa, który określa, co stanowi takie świadczenie, a co nie.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Wpływ wyroku TK dla podatników

Jaki wpływ dla podatników może mieć orzeczenie Trybunału? Wszystko zależy od jego kierunku. Gdyby Trybunał orzekł, że badany przepis jest zgodny z Konstytucją, wtedy jednym ratunkiem dla pracowników i pracodawców byłby Naczelny Sąd Administracyjny. W przypadku podjęcia uchwały sprawa byłaby już przynajmniej niebudząca wątpliwości, a może nawet korzystna dla podatników. Jeszcze większe konsekwencje pojawiłyby się jednak w sytuacji, gdyby Trybunał stwierdził niezgodność problemowego przepisu z Konstytucją. Minister Finansów ma bowiem obowiązek dążyć do zapewnienia jednolitego stosowania przepisów prawa podatkowego przez organy podatkowe oraz organy kontroli skarbowej, dokonując w szczególności ich interpretacji (interpretacje ogólne). Ordynacja podatkowa nakazuje przy tym uwzględnienie orzecznictwa m. in. Trybunału Konstytucyjnego.  Korzystne skutki w tym zakresie odczułyby m.in. osoby, które podatek od takich świadczeń już zapłaciły. W takim przypadku powstaje bowiem nadpłata, której wysokość powinien określić podatnik we wniosku o jej zwrot (składając wtedy równocześnie skorygowaną deklarację). Natomiast w odniesieniu do tych spraw, w których przeprowadzone zostało postępowanie i wydana decyzja, wyrok Trybunału stanowi podstawę do wznowienia postępowania.

Zobacz również: Jak prawidłowo opodatkować wewnątrzwspólnotową dostawę towarów?

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...