Rata amortyzacji zależy od wartości początkowej środka trwałego

Katarzyna Miazek
rozwiń więcej
Katarzyna Więsik
rozwiń więcej
Wartość początkowa środka trwałego wpływa na wysokość kosztów podatkowych. Jeżeli będzie niewspółmiernie wysoka, podatnik niezasłużenie pomniejszy podatek poprzez zawyżone odpisy amortyzacyjne. W takiej sytuacji może zostać pociągnięty do odpowiedzialności karnej skarbowej.

Wartość początkową należy wpisać do ewidencji środków trwałych. W przypadku odpłatnego nabycia środka trwałego wartością początkową jest cena nabycia, powiększona o wszystkie koszty związane z zakupem (bez podatku VAT, chyba że odliczenie podatnikowi nie przysługuje). Do kosztów tego typu zalicza się między innymi: zapłatę za transport samochodu z salonu do siedziby firmy, koszty montażu (w przypadku maszyny) czy koszty opłat notarialnych i prowizji (przy zakupie nieruchomości). Jeśli podatnik nabywa składnik zagraniczny, do ceny nabycia doliczyć musi jeszcze cło i podatek akcyzowy.


Lokal ze spadku


W przypadku otrzymania środka trwałego w drodze spadku czy darowizny, wartością początkową jest jego wartość rynkowa z dnia, w którym nastąpiło  nieodpłatne nabycie. Można ją porównywać do ceny sprzedaży rynkowego odpowiednika środka trwałego - takiego samego lub bardzo zbliżonego. Wartość będzie niższa, jeśli narzuca to umowa przekazania.

Jeśli podatnik otrzyma środek w drodze likwidacji osoby prawnej, ustala jego wartość samodzielnie, ale tylko do wysokości jego wartości rynkowej.


Własnoręcznie wykonana maszyna


Gdy podatnik ustala wartość przedmiotu, który sam wytworzył na poczet prowadzonej działalności, za wartość początkową przyjmuje koszt wytworzenia (składa się na niego m.in. wartość zakupionych materiałów czy wynagrodzenie pracowników, którzy przyczynili się do jego wytworzenia). Przedsiębiorca musi jednak pominąć wyceniony przez siebie koszt pracy własnej, jaką w wytworzenie włożył, czy też koszty ogólnego zarządu (np. materiałów biurowych).


Składniki wniesione aportem


Aportu środków trwałych mogą dokonywać spółki osobowe. W takiej sytuacji prawidłowe określenie wartości tych środków polega na określeniu tej wartości jako sumy wydatków poniesionych na nabycie lub wytworzenie przedmiotu wkładu, ale tylko tych, które nie były zaliczone wcześniej do kosztów podatkowych w jakiejkolwiek formie. Tak dzieje się w przypadku środka trwałego, od którego wcześniej nie były dokonywane odpisy amortyzacyjne. Jeśli podlegał on już amortyzacji, wartością początkową będzie ta, od której amortyzacja była dokonywana.


Wartość początkowa w górę i w dół


Należy pamiętać, że wartość początkowa może ulec zmianie w trakcie trwania amortyzacji. Ustalona jako cena nabycia, koszt wytworzenia lub wartość rynkowa wartość ta wzrośnie, jeśli podatnik dany środek przebuduje, rozbuduje, przekonstruuje, zaadoptuje lub zmodernizuje. Będzie to miało miejsce, gdy wartość wszystkich zmian przeprowadzonych na środku trwałym (lub jednostkowa cena nabycia jego części składowych) w danym roku podatkowym przekroczy 3 500 złotych.

Z kolei zmniejszenie wartości początkowej następuje po trwałym odłączeniu od przedmiotu jego części składowej, przy czym zmniejszenie ma miejsce w miesiącu kolejnym po tym, w którym nastąpiło odłączenie. Od zaewidencjonowanej wcześniej wartości należy odjąć różnicę między ceną odłączonej części a przypadającą na nią sumą odpisów amortyzacyjnych z okresu, w którym środek był cały.


Katarzyna Miazek,

Katarzyna Więsik

 

 

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...