Stratę z działalności gospodarczej można rozliczyć w ciągu 5 lat

Dorota Kępka
rozwiń więcej
Elżbieta Węcławik
rozwiń więcej
Prowadzenie działalności gospodarczej nierozerwalnie wiąże się z ryzykiem poniesienia straty. Warto jednak pamiętać, że przepisy podatkowe przewidują jej rozliczenia w terminie od 2 do 5 lat. Zmiana formy opodatkowania nie odgrywa tu istotnej roli, z wyjątkiem przejścia na kartę podatkową.

O wysokość straty ze źródła przychodów, poniesionej w roku podatkowym przedsiębiorcy mogą, obniżyć dochód (przychód) uzyskany z tego źródła. Warunkiem koniecznym pozwalającym na dokonanie stosownych odliczeń, jest więc uzyskanie dochodu (przychodu). Brak dochodu do opodatkowania w określonym roku podatkowym oznacza zatem brak możliwości rozliczenia straty podatkowej w tym roku. W przypadku, gdy w kolejnych pięciu latach podatkowych nie wystąpi dochód (przychód), strata podatkowa nie może być w ogóle rozliczona.


Jeżeli koszty uzyskania przychodów w danym roku podatkowym są wyższe niż suma przychodów z danego źródła, powstaje strata.


5 lat na rozliczenie straty

W  tym miejscu istotnym wydaje się, aby podkreślić, że maksymalna wysokość jednorazowego odliczenia nie może przekroczyć połowy wartości straty. Można zatem stwierdzić, że przewidziany przepisami prawa podatkowego, faktyczny okres na dokonanie odliczeń wynikających z poniesionej w latach poprzednich straty waha się w przedziale od 2 do 5 lat.

Nie bez znaczenia jest również fakt, iż  to od podatnika zależy w jaki sposób dokona przysługującego mu odliczenia. Ma on bowiem możliwość swobodnego wyboru w których latach i w jakich proporcjach odliczy stratę. Pozwala to na optymalizację podatkową, polegającą na rozłożeniu odliczeń w czasie tak, aby móc skorzystać z pozostałych, przysługujących mu zmniejszeń obciążenia podatkowego, takich jak choćby ulga internetowa. Jednym ograniczeniem, o którym należy bezwzględnie pamiętać,  jest konieczność zachowania warunku co do dopuszczalnej kwoty odliczenia w danym roku podatkowym.


Forma opodatkowania

Ze względu na fakt, iż w myśl ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podatnikowi przysługuje stosunkowo długi okres na rozliczenie poniesionej straty, może się tak zdarzyć, że przyjęta przez niego forma opodatkowania ulegnie zmianie. Warto zatem wiedzieć, że nie ma to zasadniczo w wpływu na możliwość odliczenia, poza jednym wyjątkiem. Podatnik powinien pamiętać, że jedyną formą opodatkowania, która nie dopuszcza możliwości zmniejszenia wysokości podatku o kwotę związaną ze stratą podatkową poniesioną w poprzednich okresach jest karta podatkowa.

Zamów e-book: Przedsiębiorca w kontaktach z urzędem skarbowym >>

Ponadto istotnym jest, aby zaznaczyć, że pomimo, iż przechodząc na ryczałt możliwym jest odliczenie straty z lat ubiegłych, to niemożliwością jest wykazanie straty z bieżącej działalności gospodarczej. Wynika to z tego, że podstawą opodatkowania jest tutaj przychód a nie dochód, czyli nie uwzględniamy poniesionych kosztów.


Dochód z tego samego źródła

Ze względu na to, że stratą zwykło określać  się  nadwyżkę kosztów uzyskania przychodów nad sumą tych przychodów w danym roku, prawo do jej rozliczenia przysługuje tylko i wyłącznie podatnikom, którzy ją ponieśli. Ponadto, istotnym jest, aby pamiętać, ze rozliczenie w przyszłości dozwolone jest w ramach tego samego źródła przychodu, z którego pochodzi.  Jeżeli więc prowadzisz działalność gospodarczą i to z nią związana jest strata, możesz ją rozliczyć tylko w ramach dochodów (przychodów) z tego źródła.


Elżbieta Węcławik

Dorota Kępka

 

 

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...