Indywidualna interpretacja podatkowa

Elżbieta Węcławik
rozwiń więcej
Małgorzata Jawińska
rozwiń więcej
Za 40 złotych można zabezpieczyć się przed odsetkami od zaległości podatkowych i zamknąć drogę do ewentualnego postępowania karnego skarbowego, gdyby fiskus jednak zmienił zdanie. Taką ochronę daje zastosowanie się do rozstrzygnięcia zawartego w interpretacji indywidualnej. Jeśli jest niekorzystna można złożyć skargę do sądu.

Prawo podatkowe to dla wielu podatników trudny orzech do zgryzienia. Wśród wielu przepisów niejednokrotnie ciężko jest jednoznacznie stwierdzić, jak należy postępować w konkretnej sytuacji.  Dodatkowo sytuację komplikuje groźba różnego rodzaju kar podatkowych, wynikających z niewłaściwego zastosowania regulacji prawnych nie wspominając o odsetkach.

Na szczęście, aby umożliwić podatnikom prawidłowe zrozumienie obowiązujących przepisów, a w konsekwencji  wywiązywanie się z ciążących na nich obowiązków podatkowych, ustawodawca przewidział możliwość uzyskania indywidualnej pomocy. Minister Finansów, a w praktyce jeden z pięciu organów podatkowych upoważnionych w jego imieniu - tj. dyrektor izby skarbowej w Bydgoszczy, Katowicach, Warszawie,  Poznaniu i Łodzi - udziela indywidualnych interpretacji podatkowych. Wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej podlega opłacie w wysokości 40 zł od jednego stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego. Organ na rozstrzygnięcie ma 3 miesiące.

Po upływie tego okresu uznaje się, że rację miał wnioskodawca.

To co jest i to co będzie

Indywidualna interpretacja podatkowa może dotyczyć zarówno stanu faktycznego jak też i zdarzenia przyszłego. Zawiera ocenę stanowiska wnioskodawcy wraz z uzasadnieniem prawnym tej oceny, chociaż gdy jest ona pozytywna organ może odstąpić od uzasadnienia. W razie negatywnej oceny interpretacja indywidualna zawiera wskazanie prawidłowego stanowiska wraz z uzasadnieniem prawnym. Oznacza to, że podatnik, który zwrócił się z prośbą o przedstawienie opinii organu podatkowego w związku z zaistniałym problemem, otrzymuje objaśnienie obowiązujących przepisów podatkowych z uwzględnieniem okoliczności, jakie mają miejsce w jego przypadku.

Nie wiąże ale nie szkodzi

Warto zauważyć, że wydana interpretacja indywidualna nie jest wiążąca. Podatnik może, ale nie musi z niej skorzystać. Jednocześnie gdy z rozstrzygnięciem się nie zgadza może wnieść skargę do sądu administracyjnego. A wszystko po to by uzyskać ochronę.

Zastosowanie się do jej treści nie może szkodzić wnioskodawcy. W związku z tym, niezależnie od niekorzystnych np. wyników kontroli podatkowej  w zakresie związanym z zastosowaniem się do interpretacji, która uległa zmianie, lub interpretacji nieuwzględnionej w rozstrzygnięciu sprawy podatkowej, nie może zostać wszczęte postępowanie o przestępstwo skarbowe lub wykroczenie skarbowe oraz nie nalicza się odsetek za zwłokę.

Kup publikację: Księga przychodów i rozchodów 2011/2012 >>

Jednak gdy interpretacja dotyczy stanu faktycznego, którego obowiązek rozliczenia na gruncie podatkowym powstał przed doręczeniem interpretacji, to zastosowanie się do niej nie zwalnia z obowiązku zapłaty podatku.

Nie zapłacisz podatku tylko w jednym okresie rozliczeniowym

Zastosowanie się do interpretacji, która następnie została zmieniona lub nie została uwzględniona w rozstrzygnięciu sprawy podatkowej, powoduje zwolnienie z obowiązku zapłaty podatku w zakresie wynikającym ze zdarzenia będącego przedmiotem oceny. Stanie się tak, gdy przyczyną złego rozliczenia było zastosowanie się do interpretacji. Same skutki podatkowe, za które uznaje się moment powstania obowiązku podatkowego muszą jednak mieć miejsce dopiero po doręczeniu interpretacji. Jednak zwolnienie to dotyczy tylko okresu rozliczeniowego, w którym otrzymana została interpretacja (miesięcznego, kwartalnego np. VAT, rocznego np. podatek dochodowy, od nieruchomości).

Uwaga! Jeśli np. po kontroli podatkowej fiskus wydaje decyzję to ustali wysokość podatku zgodnie z prawem (niezależnie od interpretacji). Podatnik powinien złożyć wniosek o określenie zakresu zwolnienia z obowiązku zapłaty podatku.

Indywidualna interpretacja daje gwarancję, ale  tylko dla wnioskodawcy

Pomimo, iż wydane interpretacje podlegają publikacji i są ogólnodostępne na stronie internetowej Ministerstwa Finansów, należy pamiętać, że interpretacja podatkowa stanowi ochronę tylko w stosunku do podatnika, który wystąpił o jej wydanie w swojej konkretnej sprawie. Nie można zatem powołać się na orzeczenie wydane na kogoś innego, niezależnie od tego, czy przedstawiony problem oraz stan faktyczny są identyczne. Każda interpretacja jest bowiem traktowana indywidualnie, a jej wykładnia może stanowić jedynie wskazówkę dla innych podatników, ukazując kierunek w którym idzie fiskus.

Elżbieta Węcławik

Małgorzata Jawińska

 

 

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...