Hala produkcyjna w podatkach

Dorota Kępka
rozwiń więcej
Elżbieta Węcławik
rozwiń więcej
W zależności od rodzaju prowadzonej działalności gospodarczej niezbędne jest posiadanie odpowiedniego zaplecza infrastrukturalnego, pozwalającego na realizację zadań, do których została powołana jednostka gospodarcza. Oznacza to, że w niektórych przypadkach przedsiębiorcy muszą zainwestować środki pieniężne w wybudowanie odpowiedniej budowli, na przykład hali produkcyjnej. Wiąże się to jednak z wieloma obowiązkami na gruncie podatkowym: trzeba pilnować terminu odliczenia VAT-u, amortyzację rozpocząć we właściwym czasie i uwzględnić podatek od nieruchomości.

Odliczysz VAT

Rozważając problem inwestycji polegającej na wybudowaniu hali produkcyjnej w celu prowadzenia na jej powierzchni działalności gospodarczej w ujęciu VAT kluczowe znaczenie ma prawo do odliczenia podatku naliczonego. W zakresie w jakim przedsiębiorca wykorzystuje nabywane towary i usługi do wykonywania czynności opodatkowanych może odliczyć VAT. Oznacza, to że towary (usługi), które są nabywane na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej dają prawo do odliczenia.  Nakłady inwestycyjne mogą być w różnym stopniu związane z czynnościami podlagającymi opodatkowaniu VAT. Przykładowo w sytuacji, gdy firma posiada dział produkcyjny, w którym cała produkcja jest przedmiotem opodatkowanej dostawy, wówczas wszystkie zakupy związane z tą działalnością dadzą prawo do odliczenia. Jeśli jednak taka hala służy także produkcji nie opodatkowanej, to zakupy służące czynnościom opodatkowanym i wynikający z nich podatek naliczony powinny być wyodrębnione. Nie zawsze jest to jednak możliwe. W takim przypadku podatek podlegający odliczeniu oblicza się według udziału procentowego, w jakim dana nieruchomość wykorzystywana jest do sprzedaży opodatkowanej i czynności nie podlegających opodatkowaniu.

Masz fakturę - możesz odliczyć

Odliczenia zasadniczo należy dokonać w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę.

W żadnym wypadku nie może nastąpić wcześniej. Jednak w przypadku gdy nie dokonamy obniżenia kwoty podatku należnego w tym terminie, możemy to zrobić w deklaracji za jeden z dwóch następnych okresów rozliczeniowych. Po upływie tego terminu odliczenia podatku naliczonego dokonać można tylko poprzez korektę deklaracji. Korektę należy złożyć za okres, w którym przedsiębiorca nabył prawo od odliczenia podatku naliczonego, czyli otrzymał fakturę.  Na dokonanie tej korekty jest aż pięć lat licząc od początku roku, w którym wystąpiło prawo do odliczenia.

Wstrzymaj się z wykończeniem

Rozpatrując obowiązki ciążące na podatniku nie wolno pominąć kwestii związanych z podatkiem od nieruchomości. Konieczność zapłaty tego podatku powstanie począwszy od 1 stycznia następującego po roku, w którym budowa hali została zakończona albo w którym rozpoczęto jej użytkowanie przed ostatecznym wykończeniem.  Jeśli więc wykończenie hali przypada na koniec roku a masz taką możliwość wstrzymaj się z ukończeniem budowy lub używaniem hali do początku następnego roku. Przesunięcie zakończenia budowy na styczeń kolejnego roku spowoduje, że podatek faktycznie trzeba będzie zapłacić dopiero za rok.


Chyba, że chcesz szybciej rozpocząć amortyzację

Przesunięcie w czasie rozpoczęcia używania dobrze jest rozpatrzeć mając na uwadze przepisy o podatku dochodowym. Chociaż taki zabieg pozwoli oszczędzić na podatku od nieruchomości, to jednak trzeba się liczyć z opóźnieniem rozpoczęcia amortyzacji. Konsekwencje po stronie kosztowej wiązać się będą z momentem oddania do używania. Wybudowana hala dopiero wtedy staje się środkiem trwałym.

Do kosztów bezpośrednio związanych z budową, które wliczamy do wartość środka trwałego zaliczymy m. in. koszty przygotowania terenu pod budowę, wznoszenia budynku, nadzoru autorskiego, generalnego wykonawcy i inwestorskiego. Amortyzację (liniową, ze stawką 2,5%) rozpoczniemy od następnego miesiąca po wpisaniu hali do ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych. Oznacza to, że na następny rok podatkowy przesunięte zostanie rozpoczęcie amortyzacji hali i związane z nią odpisy stanowiące koszt podatkowy.

Elżbieta Węcławik, Tax Care

Dorota Kępka, księgowa Tax Care

 

 

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...