Odliczenie VAT z faktury wystawionej przed wykonaniem usługi

Marcin Jasiński
rozwiń więcej
Kiedy można odliczyć VAT z faktur wystawionych przed terminem wykonania usługi, dokumentujących okresowe usługi serwisowe, jeśli wynikające z nich należności zostaną uregulowane przed wykonaniem usługi? Nie jest to faktura zaliczkowa.

 

Na początku należy zaznaczyć, że faktury, które Państwo otrzymujecie, są wystawiane w niewłaściwych terminach, gdyż faktura dokumentująca zapłatę zaliczki czy wykonanie usługi powinna być wystawiona najwcześniej w dniu otrzymania zaliczki czy wykonania usługi. Nie oznacza to jednak, że z takiej faktury nie można odliczyć VAT. Nie może to jednak nastąpić przed dokonaniem zapłaty lub wykonaniem usługi, gdyż faktura musi dokumentować faktyczne czynności.

 

O prawie do odliczenia VAT decydują dwie podstawowe przesłanki, które muszą być spełnione łącznie. Chodzi o:

1) otrzymanie faktury przez nabywcę (art. 86 ust. 10 pkt 1 ustawy o VAT),

2) nabycie przez niego prawa do rozporządzania towarem jak właściciel albo o wykonanie usługi.

 

Gdy faktura została wystawiona przed terminem wykonania usługi, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje z chwilą wykonania usługi, chyba że wykonanie usługi nastąpiło przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej, w której podatnik dokonał obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z faktury (art. 86 ust. 12a pkt 2 ustawy o VAT).

 

Aby dokonać odliczenia, podatnik nie musi czekać do wykonania usługi, m.in. w przypadku gdy faktura dokumentuje czynności, od których obowiązek podatkowy powstaje w terminach określonych w art. 19 ust. 13 pkt 1, 2, 4, 7, 9-11 ustawy o VAT. Oznacza to, że podatnik nie musi czekać do wykonania usługi, m.in. gdy faktura dokumentuje wpłatę zaliczki. Czy zatem fakturę, która została wystawiona przed zapłatą i wykonaniem usługi, można uznać za zaliczkową, gdy zapłata nastąpi wcześniej niż wykonanie usługi? Na to pytanie należy odpowiedzieć twierdząco. Jak już bowiem wynika z orzecznictwa sądów administracyjnych, w przypadku gdy podatek wynika z faktury, któ, faktura taka nie daje uprawnienia do odliczenia wykazanego w niej podatku. Dopiero zatem ziszczenie się warunku materialnoprawnego, który skutkuje powstaniem obowiązku podatkowego, czyli w omawianej sprawie - otrzymanie zaliczki, powoduje, że wystawiona wcześniej faktura może zostać uwzględniona jako dokument dający prawo do odliczenia wykazanego w niej podatku. Odliczenie może jednak nastąpić w rozliczeniu za okres nie wcześniejszy niż ziszczenie się materialnego warunku, jakim jest powstanie obowiązku podatkowego (zapłata należności).

 

Zasadniczo (z wyjątkami niemającymi w tej sprawie zastosowania) zapłata przed wykonaniem usługi rodzi powstanie obowiązku podatkowego, niezależnie od tego, jak zostanie nazwana faktura wystawiona wcześniej. Taka sytuacja ma miejsce również w tym przypadku. Zapłata należności przed wykonaniem usługi powoduje, że możemy odliczyć VAT z przedwcześnie wystawionej faktury w miesiącu lub kwartale, w którym dokonano zapłaty. Stanowisko to potwierdził NSA w wyroku z 18 lutego 2011 r. (sygn. akt I FSK 298/10).

 

Organy podatkowe nie podzielają jednak tego stanowiska. Uznają, że tak wystawiona faktura nie jest fakturą zaliczkową i dopiero w momencie wykonania usługi podatnik nabywa prawo do odliczenia VAT. W interpretacji indywidualnej z 9 marca 2011 r. (nr IPPP1-443-1319/10-2/PR) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie potwierdził prawidłowość stanowiska podatnika, że z faktury zapłaconej z góry przed wykonaniem usługi nie można odliczyć VAT w miesiącu jej zapłaty, ale dopiero w miesiącu jej wykonania: „Opłata serwisowa nie jest zaliczką na poczet przyszłego wynagrodzenia (poza tym należność płacona jest dopiero po otrzymaniu faktury, a nie odwrotnie - co oznacza również, że faktura wystawiana przez Kontrahenta nie jest fakturą zaliczkową), jak również faktura za usługi zarządzania od Kontrahenta nie dokumentuje czynności, od których obowiązek podatkowy powstał zgodnie z art. 19 ust. 13 pkt 1, 2, 4, 7, 9-11 Ustawy o VAT - a zatem nie ma tu wyłączenia, o którym mowa w art. 86 ust. 12a pkt 1 (usługi zarządzania nie są bowiem usługą leasingu, mimo że dotyczą floty samochodów, której Spółka używa na podstawie zawartych umów leasingu).”

 

Jest to błędne stanowisko, gdyż prawo do odliczenia VAT z faktury zaliczkowej nie jest uzależnione od tego, kiedy faktura została wystawiona. Przepisy nie wymagają, aby taka faktura miała w nazwie oznaczenie „zaliczkowa”. Poza tym nie tylko zaliczka, ale również każda zapłata przed wykonaniem usług powoduje powstanie obowiązku podatkowego u sprzedawcy, co powinno skutkować prawem do odliczenia VAT u nabywcy.

 

Reasumując, z takiej faktury można odliczyć VAT najwcześniej w miesiącu, w którym dokonano zapłaty, mimo że nie jest to faktura zaliczkowa. Organy podatkowe nie popierają jednak takiego stanowiska.

 

Marcin Jasiński

Podstawa prawna:

art. 86 ust. 10-12a ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 z późn.zm.).

 

 

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...