Czy pożyczki udzielane pracownikom z ZFŚS podlegają opodatkowaniu VAT

Aneta Szwęch
rozwiń więcej
inforCMS
Czy jeśli jako pracodawca udzielamy pożyczek, należy je potraktować jako opodatkowane VAT i wykazać jako sprzedaż zwolnioną?

RADA

Organy podatkowe stoją na stanowisku, że otrzymanie przez pracodawcę odsetek od pożyczek udzielonych pracownikom z ZFŚS podlega opodatkowaniu VAT. Zdaniem fiskusa czynność tę należy wykazać w ewidencji sprzedaży i deklaracji podatkowej jako sprzedaż zwolnioną od VAT. Jest to błędne stanowisko. Argumentacji organów podatkowych nie podzielają także sądy administracyjne. Twierdzą one, że pracodawca, który udziela pożyczek ze środków ZFŚS oraz otrzymuje odsetki z tego tytułu, nie działa jako podatnik VAT. Nie jest to więc czynność podlegająca opodatkowaniu VAT. Stanowisko sądów zasługuje za aprobatę. Jest niezwykle korzystne dla podatnika - pracodawcy. Fakt, że w postępowaniu przed sądami administracyjnymi można liczyć na podobne rozstrzygnięcie sprawy, powinien być dla podatnika silnym argumentem w ewentualnym sporze z organami podatkowymi.

UZASADNIENIE

Ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych bywają udzielane pracownikom oprocentowane pożyczki przeznaczone na cele mieszkaniowe bądź inne cele wynikające z regulaminu ZFŚS. Ich udzielanie wywołuje jednak wątpliwości związane z rozliczeniem VAT. Nasuwa się pytanie, czy jest to czynność podlegająca VAT, czy też wyłączona spod regulacji tego podatku.

Organy podatkowe w udzielanych interpretacjach stoją na stanowisku, że otrzymanie przez pracodawcę odsetek od pożyczek udzielonych pracownikom z ZFŚS podlega opodatkowaniu VAT. Zdaniem fiskusa czynność tę należy wykazać w ewidencji sprzedaży i deklaracji podatkowej jako sprzedaż zwolnioną od VAT.

Takie stanowisko wynika m.in. z interpretacji indywidualnych:

• Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 10 czerwca 2009 r., nr IPPP1-443-345/09-2/BS: (...) odsetki od pożyczek udzielanych z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych będące kwotą należną z tytułu udzielonych pożyczek, a tym samym obrotem w rozumieniu art. 29 ust. 1 ustawy, należy wykazać w deklaracji podatkowej o której mowa w art. 99 ust. 1 ustawy (...) jako dostawę towarów oraz świadczenie usług, na terytorium kraju, zwolnioną od podatku na podstawie art. 43 ustawy o podatku od towarów i usług;

• Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 3 lutego 2009 r., nr ILPP1/443-1041/08-4/MK: (...) udzielanie przez Wnioskodawcę oprocentowanych pożyczek pochodzących z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 8 ust. 1 cyt. ustawy i jednocześnie korzysta ze zwolnienia od przedmiotowego podatku stosownie do treści powołanego art. 43 ust. 1 pkt 1 w związku z poz. 3 załącznika nr 4 do ustawy o podatku od towarów i usług;

• Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 18 listopada 2008 r., nr IBPP2/443-897/08/EJ: W świetle powyższego, przedmiotową usługę udzielania pożyczek swoim pracownikom należy rozpoznać jako odpłatne świadczenie usług, mieszczące się w katalogu czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług, wymienione w art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług. Zatem obrót z tytułu wykonywanych czynności winien być udokumentowany fakturą VAT (na zasadach ogólnych z uwzględnieniem zapisu art. 106 ust. 4 ustawy) oraz uwzględniony w ewidencji dostaw i wykazany w deklaracji VAT-7 jako sprzedaż zwolniona.

Argumentacji organów podatkowych związanej z problematyką opodatkowania otrzymanych odsetek od pożyczki udzielonej pracownikowi nie podzielają jednak sądy administracyjne. Twierdzą one, że pracodawca, który udziela pożyczek ze środków ZFŚS oraz otrzymuje odsetki z tego tytułu, nie działa jako podatnik VAT. Nie jest to więc czynność podlegająca opodatkowaniu VAT.

Taki pogląd potwierdza wyrok NSA z 2 września 2008 r., sygn. akt I FSK 1076/07, w którym postawiono tezę, że: Podmiot zobowiązany do utworzenia i administrowania zakładowym funduszem socjalnym podejmuje działania techniczne o charakterze nieodpłatnym, które pozostają całkowicie poza prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą. Podmiot nie rozpoczyna i nie prowadzi działalności gospodarczej w celu dysponowania funduszem socjalnym i aby w jego ramach udzielać pracownikom pożyczek mieszkaniowych. Wykonuje te czynności tylko dlatego, że taki obowiązek nakłada na niego ustawa o Zakładowym Funduszu Świadczeń Socjalnych.

W konsekwencji podmiot wykonując czynności związane z udzielaniem swoim pracownikom zwrotnych pożyczek na cele mieszkaniowe z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych nie działa w charakterze podatnika podatku od towarów i usług w rozumieniu art. 15 ust. 1 i 2 ustawy o VAT.

WAŻNE!

Pracodawca, który udziela pożyczek ze środków ZFŚS oraz otrzymuje odsetki z tego tytułu, nie działa jako podatnik VAT. Nie jest to więc czynność podlegająca opodatkowaniu VAT.

Z tezą tą zgodził się również WSA w Warszawie w wyroku z 8 czerwca 2009 r., sygn. akt III SA/Wa 423/09, z którego wynika stanowisko podobne do stanowiska wyrażonego w wymienionym już wyroku NSA: (...) podmiot wykonując czynności związane z udzielaniem swoim pracownikom zwrotnych pożyczek na cele mieszkaniowe z ZFŚS nie działa w charakterze podatnika podatku od towarów i usług w rozumieniu art. 15 ust. 1 i 2 ustawy o VAT.

WAŻNE!

Podmiot zobowiązany do utworzenia zakładowego funduszu świadczeń socjalnych i administrowania nim podejmuje działania techniczne o charakterze nieodpłatnym, które pozostają całkowicie poza prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą i nie podlegają VAT.

Dla podatnika stanowisko wynikające z wymienionych wyroków sądów administracyjnych jest z pewnością niezwykle korzystne. Powoduje, że podatnik nie musi rozliczać tych czynności w deklaracji. Fakt, że w postępowaniu przed sądami administracyjnymi można liczyć na podobne rozstrzygnięcie sprawy, powinien być dla podatnika silnym argumentem w ewentualnym sporze z organami podatkowymi.

• art. 15 ust. 1 i 2 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2009 r. Nr 195, poz. 1504.

Aneta Szwęch

konsultant podatkowy

 

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...