Czy likwidacja części działalności powoduje obowiązek dokonania odczytu kasy

Alicja Wolfart
rozwiń więcej
inforCMS
W mojej firmie funkcjonował bar. Była to dodatkowa forma działalności gospodarczej. Sprzedaż w barze była ewidencjonowana za pomocą kasy fiskalnej. W związku z faktem, że bar okazał się nierentowny, będzie on zamknięty, a kasa nie będzie na razie używana. Czy muszę ten fakt zgłaszać do US?

RADA

Tak, fakt zaprzestania użytkowania kasy fiskalnej musi Pani zgłosić do urzędu skarbowego.

UZASADNIENIE

Zakończenie pracy w trybie fiskalnym przez każdą kasę lub wymiana pamięci fiskalnej kasy wymaga dokonania, z udziałem pracownika urzędu skarbowego, czynności odczytania zawartości pamięci fiskalnej kasy (§ 7 ust. 8 rozporządzenia). Z czynności tej urzędnik sporządza protokół według wzoru określonego w załączniku nr 4 do rozporządzenia. Dotyczy to każdego przypadku zaprzestania użytkowania kasy, również tymczasowego zaprzestania użytkowania, o którym jest mowa w pytaniu. Należy również pamiętać, że kasa fiskalna jest urządzeniem księgowym, przy instalacji którego powiadamiany jest organ podatkowy. Organ ten powinien zatem znać aktualne miejsce instalacji i przechowywania tego urządzenia.

Podatnik powinien również pamiętać, że po zaprzestaniu ewidencjonowania obrotów na kasie fiskalnej w okresie trzech lat od dnia rozpoczęcia ewidencjonowania będzie obowiązany do zwrotu odliczonych lub zwróconych mu kwot wydatkowanych na zakup kas rejestrujących (art. 111 ust. 6 ustawy oraz § 6 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia w sprawie odliczania i zwrotu kwot wydatkowanych na zakup kas rejestrujących). Do obliczenia tego okresu należy posłużyć się zasadami przewidzianymi w Ordynacji podatkowanej. Terminy określone w latach kończą się z upływem tego dnia w ostatnim roku, który odpowiada początkowemu dniowi terminu, a gdyby takiego dnia w ostatnim roku nie było - w dniu, który poprzedzałby bezpośrednio ten dzień (art. 12 § 4 Ordynacji podatkowej).

PRZYKŁAD

1 maja 2006 r. spółka otworzyła bar i ewidencjonowała obrót na kasie rejestrującej. Skorzystała też z prawa do ulgi na zakup tej kasy. Od października 2009 r. zaprzestała prowadzenia baru i ewidencjonowania obrotu na kasie. Ponieważ 1 maja 2009 r. minęły trzy lata, spółka nie ma obowiązku zwrotu ulgi na zakup kasy.

Podatnicy są zobowiązani zwrócić kwotę ulgi również wtedy, gdy w obowiązującym terminie nie zgłoszą kasy do obowiązkowego przeglądu technicznego wykonywanego co 24 miesiące (§ 16 ust. 1 rozporządzenia w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące).

Obowiązek zwrotu ulgi powstaje z upływem ostatniego dnia miesiąca lub kwartału, w którym powstały okoliczności uzasadniające dokonanie zwrotu. Obowiązek ten należy spełnić nie później niż w terminie rozliczenia podatku od towarów i usług za miesiąc lub kwartał, w którym powstały okoliczności uzasadniające dokonanie zwrotu, w przypadku podatników składających deklaracje.

PRZYKŁAD

1 stycznia 2007 r. spółka otworzyła bar i ewidencjonowała obrót na kasie rejestrującej. Skorzystała też z prawa do ulgi na zakup tej kasy. 15 października 2009 r. zaprzestała prowadzenia baru i ewidencjonowania obrotu na kasie. Ponieważ nie minęły trzy lata, spółka ma obowiązek zwrócić ulgę na zakup kasy. Obowiązek zwrotu ulgi powstał 31 października. Należy go spełnić najpóźniej do 25 listopada br.

Jak poprawnie prowadzić kasę fiskalną dla celów podatkowych i VAT

Z pytania nie wynika, jakiego rodzaju działalność gospodarczą - poza barem - Państwo prowadzicie. Jeśli dokonujecie sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych i sprzedaż ta nie korzysta ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania na kasie fiskalnej, powinniście rozważyć możliwość wykorzystania kasy, dotychczas użytkowanej w barze, jako kasy rezerwowej w innym punkcie sprzedaży. Oczywiście nie zwalnia to z obowiązku zgłoszenia w urzędzie skarbowym.

• § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z 28 listopada 2008 r. w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące oraz warunków ich stosowania - Dz.U. Nr 212, poz. 1338

Alicja Wolfart

ekspert w zakresie VAT

 

Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...