Jak zaoszczędzić na podatkach, zakładając spółkę na Cyprze

inforCMS
Mój wspólnik nalega, abyśmy zaoszczędzili na ograniczeniu obciążeń podatkowych za pośrednictwem spółki z siedzibą na Cyprze. Nie wiem zbyt wiele o możliwościach obniżenia podatku przez założenie takiej spółki. Czy szukanie oszczędności tego typu jest legalne?

ODPOWIEDŹ

Tak. Dzięki umiejętnie skonstruowanym więzom prawnym pomiędzy spółką polską a spółką z siedzibą na Cyprze jest możliwe znaczne obniżenie kosztów podatkowych prowadzenia działalności gospodarczej. Cypr ma bowiem znacznie korzystniejsze ustawodawstwo podatkowe niż Polska.

WYJAŚNIENIE

Na Cyprze stawka podatku dochodowego od przychodów z działalności gospodarczej należy do najniższych w państwach UE, wynosi zaledwie 10%. Już sam ten fakt skłania wielu przedsiębiorców do lokowania tam centrów swojej polityki biznesowej.

Prawo cypryjskie sprzyja funkcjonowaniu spółek holdingowych poprzez umożliwienie im zminimalizowania obciążeń podatkowych przy przepływie dywidend w ramach grupy spółek. Dywidendy otrzymywane przez spółki cypryjskie od innych spółek z tego kraju są zwolnione z opodatkowania. Dywidendy otrzymywane przez spółki cypryjskie z zagranicy są objęte zwolnieniem, jeśli łącznie spełnione zostaną dwa warunki:

• spółka cypryjska otrzymująca dywidendę posiada bezpośrednio co najmniej 1% udziałów lub akcji w spółce wypłacającej dywidendę oraz

• spółka wypłacająca dywidendę podlega w kraju swojej rezydencji opodatkowaniu podatkiem dochodowym, którego wysokość nie jest zdecydowanie niższa niż stawka podatku na Cyprze (akceptowalne są stawki na poziomie 7,5%), albo nie więcej niż 50% dochodów otrzymywanych przez spółkę zagraniczną może być uznane za tzw. dochody pasywne (np. odsetki, dywidendy).

Istotne jest także to, że Cypr jest stroną kilkudziesięciu umów o unikaniu podwójnego opodatkowania oraz jako kraj UE korzysta z postanowień dyrektyw UE, w tym w szczególności tzw. dyrektywy Parent-Subsidiary (dyrektywa Rady EWG nr 90/435/ EEC z dnia 23 lipca 1990 r.). Skutkiem tego dywidenda wypłacana z terytorium Cypru może w całości być zwolniona z opodatkowania zarówno na Cyprze, jak i w Polsce, o ile tylko spełnione zostały warunki przewidziane we wspomnianej dyrektywie.

Polska i Cypr są ponadto stronami umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku z dnia 4 czerwca 1992 r. (Dz.U. nr 117, poz. 523). Zgodnie z tą umową dywidendy wypłacane przez spółkę mającą siedzibę w jednym z umawiających się państw osobie mającej miejsce zamieszkania w drugim umawiającym się państwie mogą być opodatkowane w tym drugim. Dywidendy te mogą być również opodatkowane w państwie, w którym spółka wypłacająca dywidendy ma swoją siedzibę, ale jeżeli odbiorca dywidend jest ich właścicielem, to podatek nie może przekroczyć 10% kwoty dywidend brutto. Oznacza to więc, że dywidendy wypłacane na rzecz polskich udziałowców spółki cypryjskiej mogą podlegać opodatkowaniu zarówno w Polsce, jak i na Cyprze, jednak na Cyprze stawka podatku u źródła nie może przekroczyć 10%.

Działalność gospodarcza na Cyprze

W praktyce regulacje wewnętrzne Cypru pozbawiają zagranicznych inwestorów jakichkolwiek obciążeń od dywidend wypłacanych polskim udziałowcom. Jak już wspomnieliśmy, zgodnie z krajowymi regulacjami na Cyprze nie ma jakiegokolwiek podatku u źródła od wypłacanych do Polski dywidend. Organy podatkowe potwierdzają taką interpretację przepisów (interpretacja Izby Skarbowej w Warszawie z 11 grudnia 2008 r. sygn. IPPB4/415-17/08-2/MO; interpretacja Izby Skarbowej w Poznaniu z 17 października 2008 r. sygn. ILPB2/415-497/08-2/JK). Śmiało można więc uważać, że ten sposób optymalizacji podatkowej jest zupełnie legalny.

PODSTAWA PRAWNA

• art. 24 umowy z dnia 4 czerwca 1992 r. pomiędzy Polską a Cyprem o unikaniu podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku (Dz.U. nr 117, poz. 523),

• art. 20 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 54, poz. 654 z późn. zm.).

 

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...