Jak rozliczyć wydatki poniesione przed rozpoczęciem działalności gospodarczej

Tomasz Krywan
Doradca podatkowy; specjalista w zakresie prawa podatkowego. Autor wielu praktycznych odpowiedzi na pytania z zakresu prawa podatkowego i licznych publikacji na ten temat.
rozwiń więcej
inforCMS
Działalność rozpocząłem 15 lipca 2009 r. (prowadzę sklep). Mam faktury dokumentujące zakup towaru handlowego, lady sklepowej, wieszaków, półek, stojaków, materiałów biurowych, czynszu, wystawione prawidłowo na firmę, pochodzące z początku lipca. Czy mogę odliczyć z nich VAT od zakupu towarów i pozostałych rzeczy? A co mogę zaliczyć do kosztów i jak to ująć (jestem na podatkowej księdze przychodów i rozchodów)?

rada

Można odliczyć podatek naliczony od tych zakupów. Jednocześnie poniesione wydatki można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów.

uzasadnienie

Nie ma przeszkód, aby podatnicy odliczali podatek naliczony od zakupów dokonywanych przed rozpoczęciem działalności gospodarczej czy przed dokonaniem zgłoszenia rejestracyjnego w zakresie VAT (przed zarejestrowaniem się jako czynny podatnik VAT). Potwierdzają to zarówno sądy administracyjne (zob. np. wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 21 grudnia 2006 r., sygn. I FSK 378/06, publ. Rejent 2007/1/178), jak i organy podatkowe (zob. np. interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 31 lipca 2008 r., sygn. ITPP2/443-394/08/MD, czy interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 24 września 2008 r., sygn. IBPP2/443-607/08/UH).

A zatem będzie Pan mógł odliczyć VAT od zakupów towarów i usług dokonanych przed rozpoczęciem działalności gospodarczej lub przed zarejestrowaniem się jako czynny podatnik VAT. W przedstawionej sytuacji odliczeń tych będzie Pan mógł dokonać w ramach deklaracji VAT-7 za lipiec lub dwa następne miesiące.

WAŻNE!

Podatnicy mogą odliczyć VAT od zakupów dokonanych przed rejestracją do VAT.

Podobnie jest, jeśli chodzi o koszty ponoszone przed oficjalnym rozpoczęciem prowadzenia działalności gospodarczej (przed rejestracją firmy). Koszty takie stanowią koszty uzyskania przychodów podatników, co również potwierdzają organy podatkowe w udzielanych wyjaśnieniach.

Jako przykład można wskazać pismo Naczelnika Urzędu Skarbowego Wrocław-Fabryczna z 29 listopada 2004 r. (sygn. PD I 415-5096-106/04), w którym czytamy, że (...) wydatki poniesione przez podatnika na uruchomienie źródła przychodu takie jak koszty wpisu do ewidencji działalności gospodarczej, opłata skarbowa związana ze zgłoszeniem obowiązku w podatku od towarów i usług i inne wydatki poniesione na ten cel stanowią koszt uzyskania przychodu. Innym przykładem jest postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego w Słupsku z 26 kwietnia 2007 r. (sygn. PI/1/415-7/07), w którym czytamy, że (...) poniesione (...) przed rozpoczęciem działalności gospodarczej udokumentowane wydatki na zakup maszyn do szycia, suszarki, żelazek, krzeseł, regału oraz pralki - jeżeli z punktu widzenia logiki, celowości, obiektywnych przesłanek, stanowią działania ukierunkowane na osiągnięcie realnego przychodu - wówczas mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Pewne wątpliwości budzi sposób ujęcia takich wydatków w podatkowej księdze przychodów i rozchodów, gdyż przepisy nie określają, z jaką datą należy księgować koszty ponoszone przed rozpoczęciem działalności gospodarczej, a jednocześnie przed założeniem podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Według mnie koszty takie (z wyłączeniem kosztów dotyczących środków trwałych i towarów handlowych) należy wykazać w podatkowej księdze przychodów i rozchodów z datą jej założenia wraz z informacją w uwagach (kolumna 16), że są to koszty poniesione przed założeniem księgi, oraz z datą ich poniesienia. Niestety, nie jest mi znane stanowisko organów podatkowych w tej kwestii.

Przedstawione zasady rozliczania w kosztach uzyskania przychodów wydatków poniesionych przed rozpoczęciem działalności gospodarczej nie dotyczą jednak wszystkich wydatków. W szczególny sposób traktowane są wydatki na zakup towarów handlowych oraz środków trwałych, które podlegają amortyzacji, a więc wydatki na ich zakup są zaliczane do kosztów uzyskania przychodów poprzez odpisy amortyzacyjne. Należy je objąć remanentem początkowym i wpisać do podatkowej księgi przychodów i rozchodów na dzień rozpoczęcia działalności gospodarczej, a następnie na koniec roku podatkowego wartość tego remanentu należy uwzględnić przy ustalaniu dochodu do opodatkowania (art. 24 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych). Taki sposób rozliczenia tych wydatków potwierdzają organy podatkowe w udzielanych wyjaśnieniach (zob. np. postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego Łódź-Widzew z 26 stycznia 2007 r., sygn. IX-005/27/Z/K/07, czy decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Rzeszowie z 26 marca 2007 r., sygn. L.IS.I/1-4151/6/2007).

• art. 86 ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2009 r. Nr 3, poz. 11

• art. 22 ust. 1 oraz art. 24 ust. 2 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2009 r. Nr 91, poz. 741

Tomasz Krywan

doradca podatkowy

Moja firma
Chmura obliczeniowa - bezpieczeństwo danych w erze cyfrowej transformacji, czyli dlaczego polskiego przedsiębiorcy nie stać na rezygnację z chmury [WYWIAD]
06 maja 2024

Czym jest chmura obliczeniowa? Czy przedsiębiorca korzystający z chmury może czuć się bezpiecznie? Czy to opłacalna inwestycja? O tym wszystkim rozmawiamy z Tomaszem Stachlewskim, Head of Technology CEE w AWS. 

OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

pokaż więcej
Proszę czekać...