Czy złożenie zawiadomienia o kwartalnym sposobie rozliczeń nie na druku VAT-R jest skuteczne

Marcin Jasiński
rozwiń więcej
inforCMS
Czy złożenie pisemnego zawiadomienia o zamiarze kwartalnego składania deklaracji VAT jest skuteczne, pomimo późniejszego (po ustawowym terminie) złożenia formularza aktualizacyjnego VAT-R?

rada

Tak, zawiadomienie to jest skuteczne, pod warunkiem że zostało złożone najpóźniej do 25 dnia drugiego miesiąca kwartału, za który będzie po raz pierwszy złożona kwartalna deklaracja podatkowa.

uzasadnienie

Podatnicy, którzy rozliczają się za okresy miesięczne, ale zamierzają wybrać kwartalną metodę rozliczeń lub metodę kasową, muszą złożyć odpowiednie zgłoszenia. Gdy podatnik będzie rozliczał się kwartalnie bez wyboru metody kasowej, musi złożyć pisemne zawiadomienie do naczelnika urzędu skarbowego. Zawiadomienie to musi być złożone najpóźniej do 25 dnia drugiego miesiąca kwartału, za który będzie po raz pierwszy złożona kwartalna deklaracja podatkowa (art. 99 ust. 2 ustawy). Podatnik może wybrać tylko kwartały kalendarzowe, a nie trzy następujące po sobie miesiące.

Jeśli spółka zamierza od III kwartału rozliczać się kwartalnie, to w takim przypadku musi do 25 sierpnia br. złożyć zawiadomienie o wyborze kwartalnej metody rozliczeń.

Tylko u podatnika rozpoczynającego w trakcie roku podatkowego wykonywanie czynności podlegających opodatkowaniu pierwszy okres rozliczeniowy może być krótszy niż kwartał kalendarzowy. W takim przypadku powinien on dokonać zawiadomienia w terminie do 25 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym rozpoczął wykonywanie tych czynności.

Przykład

Spółka rozpoczęła działalność 1 maja br. i od początku zamierza rozliczać się kwartalnie. W takim przypadku musi do 25 czerwca br. złożyć zawiadomienie o wyborze kwartalnej metody rozliczeń.

Państwa firma złożyła najpierw pisemne zawiadomienie o kwartalnej metodzie rozliczeń, a następnie, już po terminie, aktualizację VAT-R. Należy stwierdzić, że złożenie takiego zawiadomienia jest prawnie skuteczne mimo późniejszego złożenia formularza aktualizacyjnego VAT-R.

Z literalnego brzmienia przepisu nie wynika, że zawiadomienie musi być złożone w formie aktualizacji VAT-R, choć najczęściej odbywa się w takiej formie. Gdy podatnik składa tylko aktualizację VAT-R, nie musi składać odrębnego pisemnego zawiadomienia. Zaznacza wtedy na formularzu VAT-R obowiązkowo następujące pozycje, jeśli wybiera kwartalną metodę rozliczeń (bez kasowej):

• poz. 43 kwadrat 1,

• poz. 44 i 45,

• poz. 50 lub 51,

• poz. 54 i 55.

Organy podatkowe nie mogą zakwestionować żadnego sposobu postępowania - ani złożenia zawiadomienia i aktualizacji VAT-R, ani złożenia samej tylko aktualizacji. Nieprawidłowe jest natomiast złożenie tylko pisemnego zawiadomienia bez złożenia aktualizacji, ponieważ podatnik jest zobowiązany złożyć aktualizację VAT-R, jeżeli dane objęte zgłoszeniem ulegną zmianie. Podatnik ma na to siedem dni od dnia zaistnienia zmiany (art. 96 ust. 12 ustawy). W związku z tym nasuwa się pytanie, czy złożenie aktualizacji do 25 dnia drugiego miesiąca kwartału, za który będzie po raz pierwszy złożona kwartalna deklaracja podatkowa, nie powoduje naruszenia terminu określonego w art. 96 ust. 12 ustawy. Na to pytanie należy odpowiedzieć przecząco. Skoro podatnik może zastanowić się nad wyborem kwartalnej metody rozliczeń do 25 dnia drugiego miesiąca kwartału, za który będzie po raz pierwszy złożona kwartalna deklaracja podatkowa, bezsensowne byłoby skrócenie tego terminu do siódmego dnia od dnia rozpoczęcia kwartału. Termin ten należy liczyć od dnia złożenia zawiadomienia, jeżeli jest ono składane odrębnie, tak jak w Państwa przypadku. Gdy podatnik składa tylko formularz VAT-R, powinien go złożyć do 25 dnia drugiego miesiąca kwartału.

• art. 96 ust. 12, art. 99 ust. 2 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2009 r. Nr 3, poz. 11

Marcin Jasiński

ekspert w zakresie VAT

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...