Czy złożenie po terminie zawiadomienia o miejscu instalacji kasy skutkuje utratą prawa do ulgi

Mariusz Darecki
rozwiń więcej
inforCMS
Czy istnieje prawo do odliczenia kwoty wydatkowanej na zakup kasy fiskalnej, jeśli zawiadomienie o miejscu instalacji kasy złożono po siedmiu dniach od dnia jej fiskalizacji?

rada

Tak. Nieterminowe złożenie tego zgłoszenia nie powoduje utraty prawa do ulgi na zakup kasy rejestrującej. Szczegóły w uzasadnieniu.

uzasadnienie

Jeżeli firma rozpoczęła ewidencjonowanie obrotu i kwot podatku należnego z zastosowaniem kas rejestrujących nie później niż w obowiązującym ją terminie, co do zasady przysługuje jej prawo do odliczenia od podatku należnego kwot wydatkowanych na zakup każdej z kas rejestrujących zgłoszonych na dzień rozpoczęcia ewidencjonowania. W takim przypadku przysługuje ulga w wysokości 90% jej ceny zakupu (bez podatku), nie więcej jednak niż 700 zł. Ulga na zakup kasy jest prawem, z którego firma może skorzystać wyłącznie wtedy, gdy spełni wszystkie wymienione poniżej warunki:

• posiada dowód zapłaty całej należności za kasę rejestrującą,

• złoży do właściwego naczelnika urzędu skarbowego, przed terminem rozpoczęcia ewidencjonowania, pisemne zgłoszenie o liczbie kas rejestrujących i miejscu (adresie) ich używania do ewidencjonowania,

• rozpocznie ewidencjonowanie z zastosowaniem co najmniej 1/5 (w zaokrągleniu w górę do liczb całkowitych) liczby kas, którą zgłosiła w urzędzie skarbowym do prowadzenia ewidencji we wszystkich miejscach sprzedaży i świadczenia usług, na dzień rozpoczęcia ewidencjonowania,

• będzie dokonywała ewidencji z użyciem kas rejestrujących spełniających kryteria i warunki techniczne określone w rozporządzeniu Ministra Finansów z 28 listopada 2008 r. w sprawie krteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące oraz warunków ich stosowania.

Ponadto podatnik musi w terminie siedmiu dni od dnia fiskalizacji kasy dokonać jej zgłoszenia do naczelnika urzędu skarbowego, w celu otrzymania numeru ewidencyjnego kasy, na druku, którego wzór stanowi załącznik nr 3 do rozporządzenia w sprawie warunków technicznych.

Z pytania nie wynika, ile kas firma zainstalowała, a właśnie od liczby kas zależą terminy zgłoszenia w celu uzyskania numeru ewidencyjnego. Rozważmy zatem dwie opcje:

Zainstalowanie jednej kasy rejestrującej

Przepis § 3 rozporządzenia w sprawie odliczenia i zwrotu ulgi nakłada na podatnika obowiązek złożenia naczelnikowi właściwego urzędu skarbowego pisemnego zgłoszenia o liczbie kas rejestrujących, które zamierza stosować do ewidencjonowania, i o miejscu (adresie) ich używania. Zgłoszenie powinno być złożone przed terminem rozpoczęcia ewidencjonowania z zastosowaniem kas rejestrujących. Przepis ten stanowi również, że jeżeli podatnik zamierza stosować do ewidencjonowania tylko jedną kasę, zgłoszenie to może być dokonane na formularzu zgłoszenia o miejscu instalacji kasy rejestrującej, o ile zawiadomienie to zostało złożone przed powstaniem obowiązku ewidencjonowania. Obowiązek złożenia tego zgłoszenia wynika z zapisu § 7 ust. 1 pkt 10 rozporządzenia w sprawie warunków technicznych (wzór zgłoszenia określa zał. nr 3 do tego rozporządzenia). Co do zasady wymagany termin jego złożenia to siedem dni od dnia fiskalizacji kasy. Wynika z tego, że jeżeli firma miała obowiązek zainstalowania tylko jednej kasy, miała prawo do złożenia tylko jednej informacji, czyli zawiadomienia o miejscu instalacji kasy, pod warunkiem że zawiadomienie to złożyła przed powstaniem obowiązku ewidencjonowania. Nie obowiązywał ją natomiast termin siedmiu dni od dnia dokonania fiskalizacji.

Zainstalowanie więcej niż jednej kasy

Jeżeli natomiast firma zamierzała zainstalować więcej niż jedną kasę, to w takiej sytuacji zawiadomienie o miejscu instalacji kasy nie jest tożsame z informacją o liczbie stanowisk kasowych. Zgłoszenie o liczbie kas rejestrujących i miejscu (adresie) ich używania należało wówczas złożyć przed terminem rozpoczęcia ewidencjonowania, natomiast zawiadomienie o miejscu instalacji kasy - w terminie siedmiu dni od dnia fiskalizacji kasy. Wymóg złożenia tego zawiadomienia wynika z faktu, że ustawodawca zezwolił podatnikom na instalowanie kas w kilku etapach. Podatnicy mają obowiązek rozpoczęcia ewidencjonowania z zastosowaniem co najmniej 1/5 (w zaokrągleniu w górę do liczb całkowitych) liczby kas, która została zgłoszona przez nich do naczelnika właściwego urzędu skarbowego do prowadzenia ewidencji we wszystkich miejscach prowadzenia sprzedaży, na dzień rozpoczęcia ewidencjonowania (§ 6 rozporządzenia w sprawie kas). Natomiast kolejne kasy, w liczbie nie mniejszej niż liczba kas przypadająca do ewidencjonowania w pierwszym miesiącu, wynikająca z tego zgłoszenia, zobowiązani są zastosować od pierwszego dnia każdego następnego miesiąca. Z tego właśnie powodu oba wymagane zgłoszenia należy składać odrębnie, w wyznaczonych dla nich terminach.

Jednak zgłoszenie po terminie siedmiu dni od dnia fiskalizacji nie powoduje utraty prawa do odliczenia VAT. Tylko nieterminowe zgłoszenie o liczbie kas i miejscu ich instalacji powoduje utratę prawa do ulgi (§ 3 rozporządzenia w sprawie odliczania i zwrotu kwot wydatkowanych na zakup kas rejestrujących).

Potwierdzają to również urzędy skarbowe (patrz pismo z 27 maja 2007 r. Urzędu Skarbowego Warszawa-Praga, nr 1434/PV/443-76/07/AW). Przepisy nie określają bowiem, tak jak w przypadku pierwszego zgłoszenia, że niedopełnienie tego obowiązku powoduje utratę prawa do ulgi. W przypadku tego zgłoszenia ustawodawca określa, że jest to obowiązek podatnika, który ewidencjonuje obrót na kasie rejestrującej. Nie określa natomiast, jak w przypadku poprzedniego zgłoszenia, że jest to warunek skorzystania z ulgi na zakup kasy rejestrującej (§ 7 rozporządzenia w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące oraz warunków ich stosowania). Dlatego nieterminowe zgłoszenie (po siedmiu dniach od dnia fiskalizacji) nie powoduje utraty prawa do ulgi.

Na podatnika może być jedynie nałożona sankcja karnoskarbowa.

• art. 111 ust. 4 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2009 r. Nr 3, poz. 11

• § 2 i 3 rozporządzenia Ministra Finansów z 19 grudnia 2008 r. w sprawie odliczania i zwrotu kwot wydatkowanych na zakup kas rejestrujących - Dz.U. Nr 228, poz. 1509

• § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z 19 grudnia 2008 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących - Dz.U. Nr 228, poz. 1510

• § 7 ust. 1 pkt 10 rozporządzenia Ministra Finansów z 28 listopada 2008 r. w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące oraz warunków ich stosowania - Dz.U. Nr 212, poz. 1338

Mariusz Darecki

ekspert w zakresie VAT

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...