Jak należy wystawiać faktury VAT od 1 grudnia 2008 r.

Mariusz Darecki
rozwiń więcej
inforCMS
Od 1 grudnia 2008 r. obowiązują nowe zasady wystawiania faktur. Trzeba na niej podać nowe lub bardziej szczegółowe dane. Zmiany wprowadzają nowe zasady oznaczania towarów i usług korzystających z preferencji w VAT. Warto pamiętać, że wpływ na treść faktury mają również zmiany zasad przeliczania kwot wyrażonych na fakturze w walucie obcej wprowadzone w ustawie o VAT.

Oznaczenie na fakturze towarów i usług korzystających z preferencji w VAT

Od 1 grudnia 2008 r. nie ma obowiązku podawania na fakturze symbolu PKWiU albo odpowiedniego przepisu, w przypadku gdy do towaru lub usługi ma zastosowanie obniżona stawka VAT. Jeżeli zatem podatnik sprzedaje towary lub świadczy usługi opodatkowane stawką 7%, 3% lub 0%, nie musi podawać na fakturze symbolu PKWiU lub przepisu ustawy bądź rozporządzenia, z którego wynika prawo do zastosowania tych stawek.

Inaczej jest w przypadku, gdy podatnik dokonuje dostaw towarów lub świadczy usługi zwolnione z VAT. Wówczas powinien na fakturze podać:

• symbol PKWiU - gdy ustawa lub rozporządzenie taki symbol przywołują lub

• przepis ustawy lub rozporządzenia, który stanowi podstawę do zastosowania zwolnienia, albo

• przepis dyrektywy Rady 2006/112/WE z 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej, który zwalnia z podatku tę dostawę lub świadczenie.

Faktury bez wartości sprzedaży brutto z podziałem na stawki podatku

Uproszczenia zasady wystawiania faktur polegają na rezygnacji z jednej pozycji faktury. Od 1 grudnia 2008 r. podatnik nie ma już mianowicie obowiązku podawania na fakturze wartości sprzedaży towarów i usług wraz z kwotą podatku (wartości sprzedaży brutto), z podziałem na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatku lub zwolnionych od podatku, lub niepodlegających opodatkowaniu. Minister Finansów uznał za wystarczające podanie tych kwot w wartościach netto. Elementy, które powinna zawierać faktura od 1 grudnia 2008 r., zostały przedstawione na schemacie na str. 15.

Faktury bez kwoty należności wyrażonej słownie

Faktury wystawiane od 1 grudnia 2008 r. nie muszą zawierać kwoty należności ogółem wyrażonej słownie. Możemy ją wyrazić tylko cyfrowo.

Faktury w walucie obcej

Faktury, tak jak dotychczas, mogą być wystawiane w walucie obcej. Jednak nadal kwoty podatku muszą być wykazane w złotych polskich. Oznacza to konieczność przeliczenia podstawy opodatkowania wykazanej w fakturze na złote i określenia należnego od niej VAT w złotych polskich. Począwszy od 1 grudnia 2008 r. do przeliczenia określonej podstawy opodatkowania w walucie obcej na złote podatnik powinien zastosować kurs średni danej waluty, ogłoszony przez Narodowy Bank Polski na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego w VAT. Natomiast jeżeli przepisy dopuszczają wystawienie faktury przed powstaniem obowiązku podatkowego, podatnik powinien zastosować średni kurs waluty ogłoszony przez NBP z dnia poprzedzającego dzień wystawienia faktury.

W większości przypadków obowiązek podatkowy w VAT powstaje z dniem wystawienia faktury, nie później niż w 7. dniu, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi (art. 19 ust. 4 ustawy o VAT). Natomiast podatnik ma możliwość wystawienia faktury przed powstaniem obowiązku podatkowego w przypadkach wymienionych w art. 19 ust. 10, ust. 13 pkt 1-5 i 7-11, ust. 16a oraz ust. 16b ustawy. Wynika z tego, że najczęściej podatnik będzie zobowiązany do dokonania przeliczenia kwot wyrażonych na fakturze w walucie obcej z zastosowaniem średniego kursu waluty ogłoszonego przez NBP na dzień poprzedzający dzień wystawienia faktury (art. 31a ustawy o VAT).

Warto pamiętać, że w przypadku faktur zaliczkowych podatnik ma prawo wystawić fakturę w terminie 7 dni od dnia otrzymania zaliczki. W tym przypadku podatnik powinien do przeliczenia kwoty podanej na fakturze przyjąć kurs średni NBP z dnia poprzedzającego dzień otrzymania zaliczki. Obowiązek podatkowy z tytułu zaliczki powstaje bowiem w dniu jej otrzymania.

Faktury VAT marża

W fakturach dokumentujących czynności, których podstawą opodatkowania jest marża (np. świadczenia usług turystyki, dostawa dzieł sztuki) w miejsce oznaczenia FAKTURA VAT należy stosować oznaczenie „FAKTURA VAT marża”. Zamiast tego oznaczenia podatnik może tu umieścić odesłanie do przepisów:

• art. 119 ustawy o VAT albo art. 306 dyrektywy 2006/112/WE - gdy faktura dokumentuje świadczenie usług turystyki opodatkowanych na zasadach marży,

• art. 120 ustawy o VAT albo art. 313 dyrektywy 2006/112/WE - gdy faktura dokumentuje dostawę towarów używanych opodatkowaną na zasadach marży,

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Faktury VAT-MP

W fakturach wystawianych przez małych podatników, stosujących „kasową metodę rozliczania VAT”, w miejsce oznaczenia FAKTURA VAT należy stosować oznaczenie „FAKTURA VAT-MP”. Dodatkowo musi być wskazany termin płatności należności określonej w fakturze.

Elementy, które powinna zawierać faktura VAT od 1 grudnia 2008 r.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Poniżej fragment faktury VAT-MP ze wskazaniem jej obowiązkowych elementów:

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Faktury korygujące

Faktury korygujące powinny być oznaczone „KOREKTA” lub „FAKTURA KORYGUJĄCA”. Przykładowe oznaczenie faktury korygującej podajemy poniżej:

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Duplikaty

Ponownie wystawiane faktury i faktury korygujące muszą zawierać dodatkowe oznaczenie „DUPLIKAT”. Przykładowe oznaczenie takiej faktury podajemy poniżej:

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Faktury elektroniczne

Faktury wystawiane elektronicznie nie muszą zawierać oznaczenia „ORYGINAŁ” i „KOPIA”.

• rozporządzenie Ministra Finansów z 28 listopada 2008 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług - Dz.U. z 2008 r. Nr 212, poz. 1337

Mariusz Darecki

ekspert w zakresie VAT

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...