Jak należy rozliczyć działalność agroturystyczną

EM
rozwiń więcej
inforCMS
Prowadząc agroturystykę na wsi, nie trzeba jej zgłaszać do ewidencji. Wynajmując tylko pięć pokoi, nie ma obowiązku zapłaty podatku dochodowego. Rozliczeń trzeba dokonywać, prowadząc biznes na większą skalę.

Agroturystyka jest formą turystyki wiejskiej ściśle związaną z rolnictwem i funkcjonującym gospodarstwem rolnym. Agroturystyka może być zorganizowana w różny sposób, zawsze jednak obejmuje zakwaterowanie, a często również i inne usługi turystyczne.

Osoby podejmujące działalność agroturystyczną osobiście, bez zatrudniania pracowników, nie mają obowiązku zgłaszania tej działalności do ewidencji gospodarczej. Mogą działalność tę traktować jako najem albo jako uboczne zajęcie zarobkowe. Działalność ta może być również wykonywana wspólnie, przez rodzinę pozostającą w jednym gospodarstwie. Zgodnie z ustawą o swobodzie działalności gospodarczej przepisów tej ustawy nie stosuje się do działalności wytwórczej w rolnictwie w zakresie upraw rolnych oraz chowu i hodowli zwierząt, ogrodnictwa, warzywnictwa, leśnictwa i rybactwa śródlądowego, a także wynajmowania przez rolników pokoi, sprzedaży posiłków domowych i świadczenia w gospodarstwach rolnych innych usług związanych z pobytem turystów.

Obowiązek zgłoszenia do ewidencji działalności agroturystycznej dotyczy przedsiębiorców, którzy zatrudniają pracowników, a także tych, którzy nie ograniczają się do najmu, a świadczą inne usługi.

Decydując się na szerszą formę biznesu agroturystycznego, trzeba zgłosić go m.in. w urzędzie skarbowym i statystycznym, gdyż potrzebny będzie NIP i REGON.

Wielkość działalności determinuje przede wszystkim zakres obowiązków podatkowych. Podatnicy, którzy prowadzą małe biznesy, mogą być w niektórych przypadkach zwolnieni z podatku dochodowego. Przepisy przewidują bowiem, że wolne od PIT są dochody uzyskane z tytułu wynajmu pokoi gościnnych, w budynkach mieszkalnych położonych na terenach wiejskich w gospodarstwie rolnym, osobom przebywającym na wypoczynku oraz dochody uzyskane z tytułu wyżywienia tych osób, jeżeli liczba wynajmowanych pokoi nie przekracza pięciu.

Ważne!

Działalność agroturystyczna obejmuje: wynajmowanie pokoi, sprzedaż posiłków i świadczenie innych usług związanych z pobytem turystów

Świadcząc usługi agroturystyczne w ramach działalności gospodarczej, przedsiębiorca może wybrać dowolny sposób opodatkowania.

Podatnik, który zdecyduje się prowadzić działalność agroturystyczną na dużą skalę, będzie musiał rozliczać ją pod względem podatkowym, jak każdy inny przedsiębiorca. Przy wyborze formy opodatkowania dla działalności agroturystycznej istnieje pełna dowolność. Podatnik będzie miał tu do wyboru: zasady ogólne, czyli płacenie PIT według skali podatkowej; liniowy, 19-proc. PIT; zryczałtowany podatek dochodowy od przychodów ewidencjonowanych; kartę podatkową.

Podatnik, który agroturystyką będzie zajmował się na małą skalę, może uniknąć płacenia podatku w ogóle. Wolne od podatku dochodowego są dochody uzyskiwane z tytułu wynajmu pokoi gościnnych, w budynkach mieszkalnych, położonych na terenach wiejskich, w gospodarstwie rolnym, osobom przebywającym na wypoczynku oraz dochody uzyskane z tytułu wyżywienia tych osób, jeżeli liczba wynajmowanych pokoi nie przekracza pięciu.

Rozliczenie przedsiębiorcy...

Przedsiębiorcą jest osoba fizyczna, osoba prawna i jednostka organizacyjna niebędąca osobą prawną, której odrębna ustawa przyznaje zdolność prawną - wykonująca we własnym imieniu działalność gospodarczą. Za przedsiębiorców uznaje się także wspólników spółki cywilnej w zakresie wykonywanej przez nich działalności gospodarczej.

Przedsiębiorca może podjąć działalność gospodarczą po uzyskaniu wpisu do rejestru przedsiębiorców, a dodatkowo powinien spełniać wiele innych obowiązków, np. rejestracja firmy, rozliczenia z ZUS, urzędem skarbowym. W lepszej sytuacji będą rolnicy zajmujący się działalnością agroturystyczną.

... i rolnika

Działalność agroturystyczna obejmuje wynajmowanie pokoi (a zatem nie odrębnych miejsc noclegowych, całych domów czy domków turystycznych, przyczep mieszkalnych itp.), miejsc na ustawienie namiotów (także bez przyczep mieszkalnych), sprzedaży posiłków domowych (nie zaś prowadzenie innych ogólnodostępnych usług gastronomicznych, także w zakresie tzw. małej gastronomii) i wreszcie świadczenia innych usług związanych z pobytem turystów. Te inne usługi powinny być świadczone w gospodarstwie i związane z pobytem turystów w tym gospodarstwie.

Osoby, które wynajmują turystom pokoje gościnne lub sprzedają posiłki domowe nie będąc rolnikami, a także osoby świadczące inne usługi turystyczne w oparciu o grunty i budynki niezwiązane z gospodarstwem rolnym, np. miejsca na ustawienie namiotów stają się przedsiębiorcami i powinny dopełnić obowiązku zgłoszenia do rejestru przedsiębiorców.

Ważne!

Obowiązki podatkowe związane z działalnością agroturystyczną zależą od rodzaju działalności, jej formy organizacyjnoprawnej, a także od rodzaju wykorzystywanego majątku. Podatnik uzyskujący dochody z agroturystyki musi m.in. opłacać podatek dochodowy lub płacić VAT. Przedsiębiorcy posiadający grunty, budynki i budowle płacą podatek od nieruchomości, nie licząc innych podatków i opłat lokalnych.

FORMY DZIAŁALNOŚCI AGROTURYSTYCZNEJ

Prowadzący gospodarstwo agroturystyczne mogą przyjąć dwie formy zakwaterowania:

• zakwaterowanie z obsługą bezpośrednio w gospodarstwie rolnym lub w jego pobliżu,

• zakwaterowaniu tylko na terenach należących do gospodarstwa (np. w domach, pojazdach kempingowych i na polach namiotowych), przy czym turysta sam się obsługuje.

W agroturystyce usługi noclegowe najczęściej oferuje się:

• w pokojach gościnnych, znajdujących się w tym samym budynku, w którym mieszkają właściciele gospodarstwa,

• w adaptowanym albo nowo wybudowanym obiekcie mieszkalnym przy gospodarstwie,

• w domkach letniskowych, postawionych przy gospodarstwie,

• we własnych lub wynajmowanych przyczepach kempingowych,

• w namiotach.

EWA MATYSZEWSKA

ewa.matyszewska@infor.pl

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...