Czy rozliczać podatek od przekazanego samochodu

Bogdan Świąder
rozwiń więcej
inforCMS
Przekazanie samochodu ciężarowego, od którego wcześniej odliczono podatek i który nie został sprzedany do czasu likwidacji działalności, jest opodatkowane VAT. Bezpłatne przekazanie traktuje się jak opodatkowaną dostawę towarów.

Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega między innymi odpłatna dostawa towarów na terytorium kraju. Opodatkowaniu VAT podlegają również towary własnej produkcji i towary, które po nabyciu nie były przedmiotem dostawy towarów, w przypadku:

• rozwiązania spółki cywilnej lub handlowej niemającej osobowości prawnej,

• zaprzestania przez podatnika, będącego osobą fizyczną, wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu, obowiązanego do zgłoszenia zaprzestania działalności naczelnikowi urzędu skarbowego.

Obowiązek opodatkowania VAT towarów pozostałych w remanencie likwidacyjnym dotyczy towarów, w stosunku do których przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Obowiązek podatkowy powstaje w dniu, w którym powinien być sporządzony spis z natury, nie później jednak niż 14 dnia, licząc od dnia zaprzestania wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu.

Likwidacja działalności

Z kolei przez towary ustawa o VAT rozumie rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Samochód ciężarowy zalicza się do rzeczy ruchomych (ruchomości). Oznacza to, że sporządzając remanent likwidacyjny, podatnik ujmuje w nim zarówno towary handlowe, jak również środki trwałe posiadane na dzień likwidacji, od których przysługiwało mu prawo do odliczenia VAT. Od zakupu samochodu ciężarowego podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia podatku. W ustawie o VAT ustawodawca wyróżnia wśród towarów podlegających opodatkowaniu po likwidacji działalności dwie kategorie:

• towary własnej produkcji (wytworzone przez podatnika),

• towary, które po nabyciu nie były przedmiotem dostawy (nabyte przez podatnika).

WAŻNA LICZBA

22 proc. wynosi VAT od sprzedaży lub przekazania auta ciężarowego

W obu tych przypadkach mogą mieścić się zarówno towary, które stanowią środki obrotowe, jak również towary, które zostały zaliczone przez podatnika do jego środków trwałych czy też wyposażenia. W konsekwencji będą one podlegały opodatkowaniu VAT.

Towary niesprzedane

Podatnicy są obowiązani sporządzić spis z natury towarów na dzień rozwiązania spółki lub zaprzestania wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu. Obowiązki z tym związane to:

• termin sporządzenia spisu, który wynosi 14 dni, licząc od dnia rozwiązania spółki lub zaprzestania wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu,

• termin zawiadomienia naczelnika urzędu skarbowego o dokonanym spisie z natury, o ustalonej wartości i o kwocie podatku należnego, który wynosi siedem dni od dnia zakończenia tego spisu.

Obowiązek podatkowy powstaje w dniu, w którym powinien być sporządzony spis z natury, nie później jednak niż 14 dnia, licząc od dnia rozwiązania spółki lub zaprzestania wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu.

Podstawą opodatkowania podatkiem od towarów i usług towarów ujętych w remanencie likwidacyjnym jest wartość towarów ustalona podobnie jak przy przekazaniu towarów bez wynagrodzenia. Oznacza to, że podstawą opodatkowania jest cena nabycia towarów (bez podatku), a gdy nie ma ceny nabycia, koszt wytworzenia określony w momencie dostawy tych towarów.

Przekazanie auta żonie

Skutek podatkowy przekazania np. żonie samochodu ciężarowego używanego w działalności gospodarczej i od którego odliczono VAT będzie taki sam, jak pozostawienie auta w firmie do czasu likwidacji działalności gospodarczej. W obu przypadkach podstawę opodatkowania przy dostawie towaru (przekazaniu auta ciężarowego) lub remanencie likwidacyjnym (spis z natury) stanowić będzie cena nabycia. Przekazanie samochodu ciężarowego żonie, a następnie likwidacja prowadzonej działalności gospodarczej, na skutek czego remanent likwidacyjny będzie wynosił 0, spowoduje, że nie wystąpi obowiązek zapłaty VAT od remanentu likwidacyjnego. Będzie natomiast obowiązek zapłaty podatku od dostawy towarów, do której zalicza się także przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem. Do takiej opodatkowanej dostawy w szczególności należy wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowizny - jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części.

Jak wynika z przepisów, przekazanie towarów bez wynagrodzenia w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług jest czynnością zrównaną z odpłatną dostawą i podlega opodatkowaniu VAT, jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony od tej czynności w całości lub w części. Należy pamiętać, że dotyczy to również przypadków, gdy podatnik nie skorzystał z przysługującego mu prawa do odliczenia podatku.

Korzystniejsza sprzedaż

Lepszym więc pod kątem podatkowym rozwiązaniem wydaje się sprzedaż żonie zakupionego wcześniej auta ciężarowego. Po pierwsze, podstawą opodatkowania 22-proc. VAT nie będzie cena zakupu starego auta, po drugie, żona będzie mogła odliczyć VAT, gdy zakupu dokona do swojej działalności gospodarczej.

Trzeba pamiętać, że podstawą opodatkowania przy sprzedaży jest obrót, a nie cena zakupu - jak przy przekazaniu towarów lub spisie z natury. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy.

Jedynie gdy należność jest określona w naturze, podstawą opodatkowania jest wartość rynkowa towarów lub usług pomniejszona o kwotę podatku. Podobnie w przypadku wykonania czynności opodatkowanych, dla których nie została określona cena, podstawą opodatkowania jest wartość rynkowa towarów lub usług pomniejszona o kwotę podatku.

Tu z kolei przez wartość rynkową rozumie się całkowitą kwotę, jaką, w celu uzyskania w danym momencie danych towarów lub usług, nabywca lub usługobiorca na takim samym etapie sprzedaży jak ten, na którym dokonywana jest dostawa towarów lub świadczenie usług, musiałby, w warunkach uczciwej konkurencji, zapłacić niezależnemu dostawcy lub usługodawcy na terytorium kraju.

ZWOLNIENIE DLA SAMOCHODÓW UŻYWANYCH

Zwalnia się z VAT dostawę towarów używanych, czyli takich, których okres używania przez podatnika dokonującego ich dostawy wyniósł co najmniej pół roku np. samochodów ciężarowych, ale pod warunkiem że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

BOGDAN ŚWIĄDER

bogdan.swiader@infor.pl

Podstawa prawna

• Art. 5, art. 7 ust. 2, art. 14, art. 43 ust. 1 pkt 2 i ust. 2 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 z późn. zm.).

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...