W jaki sposób opodatkować dochód spółki cywilnej

Magdalena Majkowska
rozwiń więcej
inforCMS
W przypadku prowadzenia działalności gospodarczej w formie spółki cywilnej podatnikami podatku dochodowego są wspólnicy. Zarówno przychody, jak i koszty ich uzyskania ustalane są proporcjonalnie do prawa wspólników do udziału w zysku.

Spółka cywilna w myśl obowiązujących przepisów prawnych nie jest przedsiębiorcą. Spółka taka nie posiada ani osobowości prawnej, ani zdolności prawnej, a zatem nie jest samodzielnym podmiotem prawnym. Zgodnie z art. 4 ust. 2 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej przedsiębiorcami są wspólnicy spółki cywilnej w zakresie wykonywanej przez nich działalności gospodarczej. W konsekwencji podatkiem dochodowym opodatkowani są poszczególni wspólnicy, a nie spółka cywilna. Każdy ze wspólników opłaca podatek za siebie.

Spółka cywilna regulowana jest przepisami kodeksu cywilnego. Przez umowę spółki wspólnicy zobowiązują się dążyć do osiągnięcia wspólnego celu gospodarczego przez działanie w sposób oznaczony, w szczególności wniesienie wkładów. Ponieważ spółka cywilna nie ma osobowości prawnej i nie może we własnym imieniu zaciągać zobowiązań ani nabywać praw, nie ma również własnego majątku. Wkłady wniesione do spółki, jak również majątek nabyty w trakcie prowadzenia działalności tworzą wspólny majątek wspólników stanowiący współwłasność łączną.

PRZYKŁAD

Pan Jacek jest wspólnikiem czteroosobowej spółki cywilnej. Działalność prowadzona jest od trzech lat. Dotychczas wszyscy wspólnicy opodatkowani byli na zasadach ogólnych. Na rok 2008 pan Jacek wybrał opodatkowanie według stawki liniowej. Takie zróżnicowanie opodatkowania dochodów wspólników spółki cywilnej jest możliwe. Podatnik jednocześnie prowadzi działalność w ramach spółki jawnej. Wybór podatku liniowego dotyczy zatem również działalności prowadzonej w formie spółki jawnej.

Rozliczenia z fiskusem

Obowiązujące przepisy prawa podatkowego umożliwiają podatnikom prowadzącym działalność gospodarczą wybór najkorzystniejszej formy opodatkowania. Dotyczy to nie tylko indywidualnych przedsiębiorców, ale również osób prowadzących działalność w formie spółki cywilnej. Przychody z takiej działalności mogą być zatem przede wszystkim opodatkowane na zasadach ogólnych, czyli według progresywnej skali podatkowej lub 19-proc. stawką liniową. Warto wskazać, że wybór przez jednego ze wspólników opodatkowania według stawki liniowej nie oznacza, że wszyscy pozostali wspólnicy automatycznie muszą zdecydować się na taki sposób rozliczeń.

Wspólnicy mogą również opodatkować uzyskiwane przychody w sposób zryczałtowany, czyli w formie ryczałtu ewidencjonowanego lub karty podatkowej. W tym jednak wypadku decyzja o wyborze ryczałtu przekłada się na wszystkich wspólników. W przypadku spółki cywilnej nie jest dopuszczalne, aby część wspólników objęta była ryczałtem, a część korzystała z zasad ogólnych lub podatku liniowego. W przypadku wyboru karty podatkowej w decyzji o wysokości podatku dochodowego wydawanej odrębnie na każdy rok podatkowy przez naczelnika urzędu skarbowego wymienieni są wszyscy wspólnicy spółki cywilnej.

Zasady opodatkowania

Wybór formy opodatkowania musi oczywiście odbywać się zgodnie z obowiązującymi przepisami. Oznacza to, że przy jego dokonywaniu wspólnicy mogą korzystać tylko z rodzajów opodatkowania przewidzianych przez przepisy prawne dla określonych grup podatników. Przykładowo przy wyborze karty podatkowej musi być spełnione m.in. kryterium branżowe prowadzonej działalności. Rozliczanie podatku w tej formie nie jest natomiast możliwe, jeżeli wspólnik prowadzi jednocześnie działalność innego rodzaju. Trzeba również pamiętać, że zryczałtowane formy opodatkowania oprócz niewątpliwych zalet związanych z prostotą rozliczeń i stałą przewidywalną stawką podatku wiążą się z pewnymi niedogodnościami, tj. utratą niektórych zwolnień i ulg podatkowych, wyłączeniem prawa do wspólnego rozliczenia z małżonkiem.

Zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przychody z udziału w spółce osobowej łączy się u każdego wspólnika z pozostałymi źródłami przychodów, z których dochody opodatkowane są według skali podatkowej. W przypadku gdy wspólnik decyduje się na opodatkowanie w formie podatku liniowego, musi natomiast pamiętać o tym, że wybór takiego sposobu rozliczeń dotyczy wszystkich form prowadzenia działalności, do których mają zastosowanie przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Jeżeli zatem przykładowo podatnik prowadzi działalność indywidualną oraz w ramach spółki cywilnej, to wybór podatku liniowego dotyczy obu prowadzonych działalności.

Proporcjonalny udział

Zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawą o podatku zryczałtowanym przychody w spółce osobowej opodatkowane są proporcjonalnie do posiadanych udziałów w zysku u każdego ze wspólników. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku są równe. Rozliczając podatek od dochodów uzyskanych w ramach działalności prowadzonej w formie spółki cywilnej, pamiętać należy, że dla ustalenia dochodów poszczególnych wspólników w pierwszej kolejności należy określić dochód (przychód) spółki, tak jakby to spółka była podatnikiem. Następnie dzieli się go w proporcji do udziałów w zysku poszczególnych wspólników. W tym celu należy odtworzyć i przyporządkować związane z działalnością przychody i koszty spółki. Dopiero wtedy dochód ten dzieli się w proporcji do udziału wspólników w spółce. W konsekwencji każdy wspólnik płaci podatek od określonej części całkowitego dochodu spółki odpowiadającej jego udziałowi w zysku.

Również koszty uzyskania przychodów u wspólników spółki cywilnej ustala się proporcjonalnie do ich udziałów w zysku, mając na uwadze ogólne zasady dotyczące kosztów, o których mowa w art. 22 o podatku dochodowym od osób fizycznych. Kosztami uzyskania przychodów mogą być zatem koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wskazanych w art. 23 ustawy. Przypomnijmy, że kosztów uzyskania przychodów nie mogą uwzględniać podatnicy opodatkowani ryczałtem. W przypadku takiego sposobu rozliczeń podstawę opodatkowania stanowi bowiem przychód. Możliwe jest jednak dokonywanie określonych odliczeń od przychodu, np. zapłaconych składek ZUS.

FORMY OPODATKOWANIA WSPÓLNIKÓW SPÓŁKI CYWILNEJ

• zasady ogólne, czyli progresywna skala podatkowa,

• 19-proc. stawka liniowa,

• ryczałt od przychodów ewidencjonowanych,

• karta podatkowa.

SPOSÓB USTALENIA PODATKU WSPÓLNIKÓW SPÓŁKI CYWILNEJ

1) określenie dochodu (przychodu) spółki,

2) podział dochodu (przychodu) pomiędzy wspólnikami proporcjonalnie do udziału w zysku,

3) zapłata podatku przez każdego ze wspólników.

MAGDALENA MAJKOWSKA

magdalena.majkowska@infor.pl

POSTAWA PRAWNA

• Art. 8, art. 9, art. 9a, art. 22 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

• Art. 6, art. 12 ust. 5, art. 25, art. 30 ust. 1 ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz.U. nr 144, poz. 930 z późn. zm.).

• Art. 4 ust. 2 ustawy z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (t.j. Dz.U. z 2007 r. nr 155, poz. 1095 z późn. zm.).

• Art. 860-875 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz.U. nr 16, poz. 93 z późn. zm.).

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...