Z jakimi obowiązkami podatkowymi wiąże się przekazanie firmy

Ewa Matyszewska
rozwiń więcej
inforCMS
Osoba fizyczna - emeryt - prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą. Jest płatnikiem VAT, rozlicza się na podstawie podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Ma zamiar przekazać firmę synowi.- W jaki sposób zorganizować przekazanie firmy, żeby wiązało się to z jak najmniejszymi kosztami zarówno w podatku dochodowym, jak i w VAT dla obu stron?

IZBA SKARBOWA WE WROCŁAWIU ODPOWIEDZIAŁA GP

W sytuacji kiedy osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą zamierza zaprzestać jej prowadzenia, a działalność przedsiębiorstwa będzie kontynuowana - we wskazanym przypadku przez syna - w zakresie podatku od towarów i usług, zastosowanie może mieć art. 6 ust. 3 ustawy o VAT, a mianowicie przepisów ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa. W tym przypadku możliwa jest np. darowizna przedsiębiorstwa.

Zakończenie działalności w tej sytuacji powinno zostać zgłoszone do właściwego dla rozliczeń VAT urzędu skarbowego - zgodnie z art. 96 ust. 6 ustawy o podatku od towarów i usług.

Nabywca przedsiębiorstwa z kolei powinien w zakresie VAT zarejestrować działalność gospodarczą we właściwym urzędzie skarbowym. O ile działalność zbywanego przedsiębiorstwa będzie wymagała korekt podatku naliczonego, obowiązek w tym zakresie ciążyć będzie na nabywcy przedsiębiorstwa (art. 91 ustawy o VAT).

Właściwym dla rozliczeń w podatku od towarów i usług urzędem skarbowym w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby fizyczne jest urząd, na terenie którego ma miejsce wykonywanie czynności podlegających opodatkowaniu, a w przypadku wykonywania tych czynności na terenie objętych zakresem działania dwóch lub więcej urzędów skarbowych - urząd skarbowy właściwy ze względu na miejsce zamieszkania podatnika.

Zgodnie z regulacjami Ordynacji podatkowej do nabywcy przedsiębiorstwa zastosowanie ma art. 112 ustawy wskazujący, że nabywca przedsiębiorstwa odpowiada całym swoim majątkiem solidarnie z podatnikiem za powstałe do dnia nabycia zaległości podatkowe związane z prowadzoną działalnością gospodarczą.

EKSPERT WYJAŚNIA

Teresa Majewska

adwokat w Kancelarii Prawnej Chałas i Wspólnicy

Osoby prowadzące działalność gospodarczą, które np. w związku z przejściem na emeryturę chcą przekazać prowadzenie przedsiębiorstwa swoim dzieciom, powinny rozważyć i wybrać sposób dokonania tej czynności zapewniający jak najmniejsze obciążenie podatkowe. Formą taką może być darowizna przedsiębiorstwa. Biorąc pod uwagę możliwość uniknięcia podatku dochodowego, a także podatku od darowizn związanych z darowizną przedsiębiorstwa na rzecz najbliższego członka rodziny, zalety tej formy przekazania firmy na rzecz dzieci są znaczące.

Po pierwsze, nieodpłatne przekazanie przedsiębiorstwa w drodze darowizny na rzecz dziecka nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, gdyż z art. 2 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika wprost, że przepisów tej ustawy nie stosuje się do przychodów podlegających przepisom ustawy o podatku od spadków i darowizn. Umowa darowizny pozwoli zatem uniknąć podatku dochodowego zarówno po stronie rodzica - darczyńcy, który zbywa przedsiębiorstwo pod tytułem darmym, a więc nie powstaje po jego stronie żaden przychód, który mógłby podlegać podatkowi dochodowemu, jak i po stronie dziecka - obdarowanego, gdyż do przychodu z tego tytułu ustawa o podatku dochodowym nie ma zastosowania. Dodatkowo, rodzic - darczyńca po dokonaniu darowizny, w związku zaprzestaniem przez niego działalności gospodarczej, zobowiązany jest na dzień likwidacji działalności gospodarczej sporządzić remanent likwidacyjny i ustalić dochód w trybie art. 24 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zasadniczo w momencie likwidacji przedsiębiorstwa remanent likwidacyjny wyniesie zero, w związku z czym nie powstanie również obowiązek zapłaty zryczałtowanego podatku dochodowego od dochodu z remanentu likwidacyjnego.

Po drugie, darowizna przedsiębiorstwa uczyniona przez rodziców na rzecz dzieci korzysta ze zwolnienia z podatku od darowizn. Pamiętać jednak należy, że zwolnienie to uwarunkowane jest zgłoszeniem w terminie 30 dni właściwemu urzędowi skarbowemu nabycia przedsiębiorstwa w drodze darowizny. Jakkolwiek, w związku z tym, że umowa darowizny powinna mieć formę aktu notarialnego, zachowanie tej formy zwalnia strony umowy darowizny z obowiązku dokonania takiego zgłoszenia.

Darowizna przedsiębiorstwa jest czynnością neutralną na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług. Stosownie do art. 6 ust. 1 ustawy o VAT przepisów ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zakładu (oddziału) samodzielnie sporządzającego bilans. Darowizna przedsiębiorstwa nie jest więc czynnością podlegającą VAT, z tym jednak zastrzeżeniem, że przedmiotem tej czynności musi być przedsiębiorstwo, a więc zgodnie z art. 55 kodeksu cywilnego zorganizowany zespół składników materialnych i niematerialnych przeznaczonych do prowadzenia działalności gospodarczej. Przekazanie tylko poszczególnych składników majątkowych, niestanowiących funkcjonalnie całości jako przedsiębiorstwo, nie będzie korzystać z neutralności na gruncie VAT i to należy mieć na uwadze decydując się na transakcję przekazania prowadzonego biznesu na rzecz dzieci.

Podstawa prawna

• Ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

• Ustawa z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 z późn. zm.).

• Ustawa z 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005 r. nr 8, poz. 60 z późn. zm.).

Przygotowała Ewa Matyszewska

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...