Firmy mogą składać deklaracje podatkowe drogą elektroniczną

Łukasz Zalewski
rozwiń więcej
inforCMS
Od 1 stycznia 2008 r. wszystkie firmy mogą przesyłać deklaracje podatkowe drogą elektroniczną. Wcześniej muszą uzyskać zaświadczenie w urzędzie oraz kupić e-podpis.

Obecny rok to przełom w rozliczeniach elektronicznych firm. Od 1 stycznia mogą przesyłać kilkadziesiąt rodzajów deklaracji podatkowych drogą elektroniczną, w tym VAT-7 i CIT-8. Natomiast od 1 lipca będą mogły przesyłać kolejne, ważne deklaracje, takie jak PIT-11. W założeniach resortu finansów dane, które pracodawcy przekażą do urzędów w zeznaniach PIT-11, mogą posłużyć do rozliczania osób fizycznych przez urzędy. To jednak wymaga jeszcze czasu.

Aby przesyłać deklaracje podatkowe drogą elektroniczną, firmy powinny spełnić kilka wymogów. Przede wszystkim muszą posiadać zaświadczenie od naczelnika właściwego urzędu skarbowego umożliwiające przesyłanie e-deklaracji. Wydawane jest ono na druku ZAS-E. Podatnik musi wcześniej złożyć w urzędzie formularz ZAW-E1 o zamiarze składania deklaracji podatkowych w formie elektronicznej. Po rozpatrzeniu takiego zeznania naczelnik wydaje zaświadczenie. Proces ten trwa średnio 3-4 tygodnie, a więc zanim firma zacznie przesyłać deklaracje drogą elektroniczną, musi pomyśleć o zaświadczeniu.

Do przesyłania e-deklaracji potrzebny jest także kwalifikowany podpis elektroniczny, który jest przypisany do jednej osoby. Nie może więc z niego korzystać inny pracownik. Tak jak nie można bez upoważnienia podpisać ręcznie deklaracji za kogoś, tak nie można e-de- klaracji podpisać czyimś e-podpisem. Firmy przyznają, że jest to dla nich utrudnienie, podobnie jak sam koszt zestawu do e-podpisu. Może one bowiem wynieść ok. 300 zł, w zależności od firmy, która sprzedaje takie kwalifikowane podpisy elektroniczne. E-podpis można kupić od trzech dostawców: Krajowej Izby Rozliczeniowej, Sigillum lub Unizeto Certum.

Jest jednak i dobra wiadomość, szczególnie dla firm korzystających z usług księgowych lub doradców podatkowych. Firma może bowiem upoważnić pełnomocnika do przesyłania e-dekla-racji w imieniu podatnika. Wystarczy wyznaczyć takiego pełnomocnika. Należy zawiadomić o tym fakcie naczelnika urzędu skarbowego na druku ZAW-E2.

Doradcy podatkowi mają ułatwione zadanie, ponieważ w ich nowych legitymacjach znajduje się już e-pod-pis. Mogą więc przesyłać e-deklaracje w imieniu podatników, którzy ich do tego upoważnili.

Warto także wiedzieć, jakie są sposoby przesyłania deklaracji drogą elektroniczną. Pierwszy to przesłanie interaktywnego formularza deklaracji podatkowej, który można pobrać ze strony www.e-deklaracje.gov.pl, w zakładce formularze. Po drugie, e-deklaracje można przesyłać za pomocą aplikacji, które dostarczą producenci oprogramowania. Problem w tym, że nie każdy producent rozbuduje swoje oprogramowanie o moduł do przesyłania e-deklaracji. Jeśli jednak firma korzysta z oprogramowania księgowo-finansowego, warto postarać się, by producent rozbudował program o taki moduł.

Nie wszyscy także wiedzą, że przesłanie e-dekla- racji jest traktowane na równi z przesyłaniem deklaracji drogą tradycyjną, a więc pocztą. Jeśli zatem firma zdecyduje się na wysyłanie zeznań drogą elektroniczną, nie musi już przesyłać deklaracji pocztą. Zaoszczędzi dzięki temu przede wszystkim czas. Podatnik nie musi się też martwić, czy e-deklaracja dotarła do urzędu. W ciągu 24 godzin otrzyma bowiem komunikat potwierdzający odbiór zeznania.

300 zł

Podpis elektroniczny

Koszt zestawu do e-podpisu wynosi około 300 zł, zależnie od firmy, która sprzedaje kwalifikowane podpisy elektroniczne

ŁUKASZ ZALEWSKI

lukasz.zalewski@infor.pl

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...