Inspektor sprawdzi poprawność rozliczeń

Magdalena Majkowska
rozwiń więcej
inforCMS
Fiskus może sprawdzać prawidłowość rozliczeń przedsiębiorców nie tylko w drodze kontroli podatkowej wykonywanej przez urzędy skarbowe, ale również kontroli skarbowej prowadzonej przez inspektorów kontroli skarbowej.

Kontrola skarbowa jest rodzajem kontroli państwowej. Sprawowana jest w celu ochrony interesów i praw majątkowych Skarbu Państwa, a także zapewnienia skuteczności wykonywania zobowiązań podatkowych i innych należności stanowiących dochód budżetu państwa lub państwowych funduszy celowych. Czynności kontrolne wykonują uprawnieni pracownicy urzędów kontroli skarbowej.

Kontrola skarbowa w odróżnieniu od kontroli podatkowej może objąć nie tylko podatników, płatników i inkasentów oraz następców prawnych, ale również osoby trzecie (np. rozwiedzionego małżonka podatnika) ponoszące odpowiedzialność za zobowiązania podatkowe podatnika.

Do zakresu kontroli skarbowej należy, m.in. kontrola rzetelności deklarowanych podstaw opodatkowania oraz prawidłowości obliczania i wpłacania podatków, ujawnianie i kontrola niezgłoszonej do opodatkowania działalności gospodarczej, a także dochodów nieznajdujących pokrycia w ujawnionych źródłach przychodów, kontrola celowości i zgodności z prawem gospodarowania środkami publicznymi oraz środkami pochodzącymi z Unii Europejskiej i międzynarodowych instytucji finansowych, podlegającymi zwrotowi.

Wszczęcie kontroli

Zgodnie z zasadą ogólną kontrola skarbowa prowadzona jest zgodnie z planem kontroli, który ustalany jest przez dyrektora urzędu kontroli skarbowej. Kontrola skarbowa może być również prowadzona poza planem kontroli w oparciu o uzyskane informacje lub materiały albo przeprowadzone analizy. W przypadku zwykłego trybu postępowania kontrolnego, jego wszczęcie następuje z urzędu w formie postanowienia. Datą wszczęcia postępowania kontrolnego jest dzień doręczenia kontrolowanemu postanowienia o wszczęciu postępowania kontrolnego. Czynności kontrolne przeprowadza inspektor wraz z upoważnionymi pracownikami, po okazaniu legitymacji służbowych i znaków identyfikacyjnych.

Organ kontroli skarbowej może w ramach prowadzonego postępowania kontrolnego przeprowadzić kontrolę podatkową. Jest ona prowadzona na podstawie imiennego upoważnienia udzielonego przez organ kontroli skarbowej, natomiast wszczęcie kontroli podatkowej następuje przez doręczenie kontrolowanemu upoważnienia do jej przeprowadzenia.

Tryb nadzwyczajny

Postępowanie kontrolne, w tym kontrola podatkowa, może być także wszczęte w tzw. trybie wyjątkowym poprzez okazanie legitymacji służbowych i znaków identyfikacyjnych kontrolowanemu lub członkowi zarządu, wspólnikowi, innej osobie upoważnionej do reprezentowania kontrolowanego (jeżeli kontrolowanym jest osoba prawna lub jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej) albo osobie wyznaczonej w trybie art. 281a Ordynacji podatkowej. Postępowanie w tym trybie może być wszczęte wyłącznie w przypadku, gdy okoliczności faktyczne uzasadniają niezwłoczne podjęcie kontroli. Ustawa o kontroli skarbowej nie precyzuje, jakie to mogą być okoliczności. Przykładowo można tutaj wskazać wykrycie produkcji wyrobów akcyzowych podlegających szczególnemu nadzorowi podatkowemu poza systemem tego nadzoru, czy też ujawnienie działalności gospodarczej w sytuacji, gdy fakt jej prowadzenia nie został ujawniony przed fiskusem.

JAK TO ZROBIĆ...

Sprawdzanie upoważnienia do kontroli

Problem: W mojej firmie pojawili się kontrolerzy podatkowi i po okazaniu legitymacji rozpoczęli czynności kontrolne. Czy można w taki sposób przystępować do kontroli?

RozwiĄzanie: Przy kontrolach prowadzonych w trybie nadzwyczajnym kontrola podatkowa może być wszczęta po okazaniu legitymacji służbowych i znaków identyfikacyjnych kontrolowanemu. Jednak nie później niż w terminie trzech dni od dnia wszczęcia kontroli kontrolowanemu należy doręczyć postanowienie o wszczęciu postępowania kontrolnego oraz upoważnienie do przeprowadzenia kontroli podatkowej.

MAGDALENA MAJKOWSKA

magdalena.majkowska@infor.pl

Podstawa prawna

• Art. 1, art. 2, art. 12, art. 13 ustawy z 28 września 1991 r. o kontroli skarbowej (t.j. Dz.U. z 2004 r. nr 8, poz. 65 z późn. zm.).

• Art. 281a ustawy z 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005 r. nr 8, poz. 60 z późn. zm.).

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...