Czy można opodatkować ryczałtem działalność w zakresie handlu artykułami spożywczymi

Katarzyna Wojciechowska
rozwiń więcej
inforCMS
Zamierzam rozpocząć działalność gospodarczą w zakresie handlu artykułami spożywczymi. Mój mąż również prowadzi działalność gospodarczą, ale w innym zakresie. Czy w takiej sytuacji mogę opodatkować uzyskiwane przychody w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych lub karty podatkowej?


RADA

 


Rozpoczynając działalność w zakresie handlu artykułami spożywczymi, może Pani korzystać z opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Decydując się na tę formę opodatkowania, powinna Pani złożyć w tej sprawie pisemne oświadczenie. Działalność tę można również opodatkować kartą podatkową.


UZASADNIENIE


Podatnicy rozpoczynający pozarolniczą działalność gospodarczą co do zasady są opodatkowani na zasadach ogólnych określonych w art. 27 updof. Mogą oni jednak skorzystać z form opodatkowania przewidzianych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym osiąganym przez osoby fizyczne. Do form tych należą ryczałt od przychodów ewidencjonowanych i karta podatkowa.


WARTO ZAPAMIĘTAĆ

Podatnicy rozpoczynający działalność gospodarczą mogą korzystać z opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych lub w formie karty podatkowej, jeżeli spełniają wymagane warunki i złożą oświadczenie w tej sprawie.


W praktyce oznacza to, że spełniając określone warunki, podatnik rozpoczynający prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej może skorzystać z opodatkowania tej działalności w trzech formach: na zasadach ogólnych, ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych lub kartą podatkową.


Opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 14 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W art. 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym określono przypadki, w których nie stosuje się opodatkowania w tej formie. Wyłączenie to ma zastosowanie m.in. do podatników:

- opłacających podatek w formie karty podatkowej,

- korzystających, na podstawie odrębnych przepisów, z okresowego zwolnienia z podatku dochodowego,

- osiągających w całości lub w części przychody z tytułu:

  - prowadzenia aptek,

  - działalności w zakresie udzielania pożyczek pod zastaw (prowadzenie lombardów),

  - działalności w zakresie kupna i sprzedaży wartości dewizowych,

  - prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej w zakresie wolnych zawodów innych niż określone w art. 4 ust. 1 pkt 11 uzpd,

  - świadczenia usług wymienionych w załączniku nr 2 do uzd,

  - działalności w zakresie handlu częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych,

- wytwarzających wyroby opodatkowane podatkiem akcyzowym, na podstawie odrębnych przepisów, z wyjątkiem wytwarzania energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii.


Z powyższego wynika, że wśród przypadków wyłączających opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych nie znalazło się prowadzenie przez podatników działalności w zakresie handlu artykułami spożywczymi. Oznacza to, że uzyskując przychody z tego rodzaju działalności usługowej, może Pani korzystać z opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Działalność ta będzie opodatkowana ryczałtem w wysokości 3%.


Potwierdzają to również organy podatkowe. W piśmie z 11 września 2006 r. nr PDF/415-21/06 Naczelnik Urzędu Skarbowego w Brzesku, odpowiadając na pytanie podatnika odnośnie do stawki ryczałtu dla działalności gospodarczej w zakresie sprzedaży detalicznej żywności, napojów, wyrobów tytoniowych oraz zakupie surowych kurczaków, które są następnie pieczone na rożnie i sprzedawane, stwierdził, że:


W myśl art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a) i b) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z działalności gastronomicznej, z wyjątkiem przychodów ze sprzedaży napojów o zawartości alkoholu powyżej 1,5%, i z działalności usługowej w zakresie handlu wynosi 3%.


Decydując się na tę formę opodatkowania, powinna Pani złożyć w tej sprawie pisemne oświadczenie. Składa się je naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika nie później niż do 20 stycznia roku podatkowego. Jeżeli rozpocznie Pani działalność gospodarczą jeszcze w trakcie tego roku podatkowego, to takie oświadczenie powinno się złożyć do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia działalności, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu.


WARTO ZAPAMIĘTAĆ

Podatnicy mogą opłacać w roku podatkowym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z działalności wymienionej w art. 14 updof, jeżeli rozpoczną wykonywanie działalności w roku podatkowym i nie korzystają z opodatkowania w formie karty podatkowej - bez względu na wysokość przychodów.


W związku z planowanym przez Panią rozpoczęciem działalności w zakresie handlu artykułami spożywczymi może Pani również rozważyć jej opodatkowanie kartą podatkową.


Zgodnie bowiem z art. 23 ust. 1 pkt 2 uzpd zryczałtowany podatek dochodowy w formie karty podatkowej mogą płacić m.in. podatnicy prowadzący działalność:

- usługową w zakresie handlu detalicznego żywnością, napojami, wyrobami tytoniowymi oraz kwiatami, z wyjątkiem napojów o zawartości alkoholu powyżej 1,5% - w warunkach określonych w części II tabeli dotyczącej miesięcznych stawek podatku dochodowego płaconego w formie karty podatkowej.

Należy jednak pamiętać, że aby móc skorzystać z tej formy opodatkowania, należy spełnić warunki określone w art. 25 ust. 1 uzpd. Znalazły się wśród nich:

- złożenie wniosku o zastosowanie opodatkowania w tej formie,

- zgłoszenie we wniosku prowadzenia działalności wymienionej w jednej z 12 części tabeli dotyczącej miesięcznych stawek podatku dochodowego płaconego w formie karty podatkowej,

- niekorzystanie przy prowadzeniu działalności z usług osób niezatrudnionych przez siebie na podstawie umowy o pracę oraz z usług innych przedsiębiorstw i zakładów, chyba że chodzi o usługi specjalistyczne,

- nieprowadzenie poza jednym z rodzajów działalności wymienionej w art. 23 uzpd innej pozarolniczej działalności w tym samym zakresie,

- nieprowadzenie przez małżonka podatnika działalności w tym samym zakresie,

- niewytwarzanie wyrobów opodatkowanych, na podstawie odrębnych przepisów, podatkiem akcyzowym,

- nieprowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej zgłoszonej we wniosku poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.


W związku z tym, jeżeli będzie Pani prowadziła działalność usługową w zakresie handlu artykułami spożywczymi (żywnością, napojami), z wyjątkiem napojów o zawartości alkoholu powyżej 1,5%, to będzie Pani miała również możliwość skorzystania z opodatkowania w formie karty podatkowej.


- art. 14 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 176, poz. 1243

- art. 6 ust. 1 i 4, art. 8 ust. 1, art. 23 ust. 1 pkt 2, art. 25 ust. 1 ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne - Dz.U. Nr 144, poz. 930; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 217, poz. 1588


Katarzyna Wojciechowska

ekspert w zakresie podatków dochodowych

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...