Jak restrukturyzacja wpływa na rozliczanie strat w firmie

EM
rozwiń więcej
Dostosowując prowadzoną działalność do realiów rynkowych, spółki kapitałowe często dokonują różnego rodzaju restrukturyzacji, tj. połączeń, podziałów oraz przekształceń formy prawnej. Jak tego typu operacje wpływają na rozliczanie strat podatkowych restrukturyzowanych przedsiębiorców na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych?

Robert Pasternak

partner Deloitte

Przedsiębiorca będący osobą prawną powstały w wyniku połączenia czy przekształcenia innej osoby prawnej, co do zasady, wstępuje we wszystkie prawa i obowiązki podatkowe poprzednika lub poprzedników prawnych. W pewnych okolicznościach dotyczy to także podziału spółek (art. 93, 93a oraz 93c Ordynacji podatkowej). Jednak art. 7 ust. 3 pkt 4 oraz ust. 4 ustawy o CIT przewidują, że ustalając podstawę opodatkowania lub stratę za dany rok podatkowy, w razie połączenia, przekształcenia lub podziału nie można - co do zasady - uwzględnić strat przedsiębiorców przejmowanych, przekształcanych, a także dzielonych.

W przypadku połączenia polegającego na zawiązaniu nowej spółki, która przejmie majątek łączących się spółek, nowo zawiązana spółka nie może więc rozliczyć strat podatkowych łączących się spółek. Podobnie jest w razie połączenia poprzez przejęcie jednej spółki kapitałowej przez drugą. Spółka przejmująca może jedynie rozliczyć straty, jakie sama poniosła w toku swojej działalności, nie może zaś zmniejszyć swoich dochodów o straty spółki przejętej.

Przy podziale generalnie cały majątek spółki dzielonej jest przenoszony na inne spółki - istniejące lub nowo zawiązane. Skutkiem takich działań jest zakończenie bytu prawnego dzielącej się spółki. Ani spółka powstała w wyniku podziału, ani spółka przejmująca majątek spółki dzielonej nie uwzględnią straty przedsiębiorcy dzielonego, mimo że mogą być jego podatkowymi następcami prawnymi (pod dodatkowymi warunkami).

Przepisy kodeksu spółek handlowych dopuszczają także szczególny przypadek dzielenia spółki kapitałowej, polegający na tym, że jedynie część jej majątku jest przenoszona na inną istniejącą już lub nowo zawiązaną spółkę (podział przez wydzielenie). W takiej sytuacji spółka dzieląca się nie ulega rozwiązaniu i nadal istnieje. Z literalnego brzmienia art. 7 ust. 3 pkt 4 oraz ust. 4 ustawy o CIT wynika, że ustalając podstawę opodatkowania (bądź stratę), nie uwzględnia się strat przedsiębiorców dzielonych w razie ich podziału. Powstają więc pewne wątpliwości, czy spółce dokonującej wydzielenia części majątku, po przeprowadzeniu takiej operacji, nadal przysługuje prawo rozliczenia własnych strat w całości. Praktyka organów podatkowych wskazuje jednak, że spółka dzieląca się przez wydzielenie ma takie prawo, ponieważ kontynuuje swój byt prawny (np. postanowienie naczelnika Małopolskiego Urzędu Skarbowego z 12 października 2006 r., nr PO2/423-39/06/79097; postanowienie naczelnika Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego z 21 września 2004 r., nr US72/ROP1/423/ 628/04/AW).

Ponadto spółka kapitałowa może zostać przekształcona w inną spółkę handlową (w tym kapitałową). W zasadzie - stosownie do powołanego już ust. 4 i pkt 4 ust. 3 w art. 7 ustawy o CIT, spółka przekształcona nie może uwzględniać straty przedsiębiorcy przekształcanego. Ograniczenia tego nie stosuje się w razie przekształcania spółki kapitałowej w inną spółkę kapitałową, tj. spółki akcyjnej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością i odwrotnie. Podkreślenia wymaga fakt, że wskazany wyjątek nie odnosi się do przekształcenia przedsiębiorstw państwowych w jednoosobowe spółki Skarbu Państwa. Jest to analogiczna sytuacja do przekształcenia spółki kapitałowej w inną spółkę kapitałową, a jednak spółka - będąca następcą prawnym przedsiębiorstwa państwowego, nie ma prawa rozliczyć jego strat podatkowych, co może budzić uzasadnione wątpliwości w kontekście zasady równego traktowania istotnie podobnych podmiotów w identycznych okolicznościach.

Not. EM

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...