Czy zatrudnienie uczniów w celu praktycznej nauki zawodu powoduje zwiększenie wysokości karty podatkowej

Katarzyna Wojciechowska
rozwiń więcej
inforCMS
Od kilku lat prowadzę działalność opodatkowaną kartą podatkową. Na jesieni chciałbym zatrudnić uczniów ze szkół zawodowych w celu nauki zawodu. Czy zatrudnione przeze mnie w tym celu osoby, wśród których są zarówno osoby niepełnoletnie, jak i pełnoletnie, powinienem wliczać do liczby pracowników? Czy spowoduje to podwyższenie wysokości stawki karty podatkowej?


RADA

 


W przypadku zatrudnienia przez Pana uczniów, w tym pełnoletnich, w celu praktycznej nauki zawodu, nie powinien ich Pan wliczać do liczby pracowników oraz brać pod uwagę przy ustalaniu wysokości podatku opłacanego w formie karty podatkowej. W rozporządzeniu w sprawie praktycznej nauki zawodu nie określono granic wiekowych uczniów, którzy mogą taką naukę odbywać.


UZASADNIENIE


Podatnicy osiągający przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej opodatkowują je na zasadach ogólnych. Mogą jednak złożyć pisemny wniosek o zastosowanie uproszczonych form opodatkowania, w tym karty podatkowej.


Przy wyborze tej metody opodatkowania obliczanie należnego podatku odbywa się bez ustalania podstawy opodatkowania. Jego wysokość jest natomiast uzależniona od:

l rodzaju wykonywanej działalności,

l jej rozmiarów,

l liczby mieszkańców w miejscowości, w której działalność jest prowadzona,

l liczby zatrudnionych pracowników.


Z pytania wynika, że prowadząc działalność gospodarczą opodatkowaną kartą podatkową, zamierza Pan zatrudnić młode osoby, wśród których są również osoby pełnoletnie, w celu nauki zawodu.


Aby stwierdzić, czy uczniów tych powinno się wliczać do liczby zatrudnionych pracowników, należy się odwołać do art. 25 ust. 6 pkt 2 lit. b) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Zgodnie z jego treścią przy ocenie warunków uzasadniających opodatkowanie w formie karty podatkowej i ustalaniu wysokości podatku dochodowego do liczby pracowników nie wlicza się:


osób zatrudnionych w celu nauki zawodu lub przyuczenia do wykonywania określonej pracy, zgodnie z odrębnymi przepisami o nauce zawodu lub przyuczaniu do wykonywania określonej pracy - w okresie nauki zawodu lub przyuczania oraz nie więcej niż trzech osób zatrudnionych w okresie pierwszych dwunastu miesięcy po złożeniu przez nie egzaminu; na równi z osobami zatrudnionymi w celu nauki zawodu lub przyuczenia do wykonywania określonej pracy traktuje się uczniów szkół średnich oraz studentów, zatrudnionych w okresie wakacji letnich i zimowych.


Ponieważ w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym nie określono, kto dokładnie może odbywać praktyki w celu nauki zawodu, to należy stosować przepisy rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z 1 lipca 2002 r. w sprawie praktycznej nauki zawodu. Z treści § 2 tego rozporządzenia wynika, że ma ono zastosowanie do:

l uczniów i słuchaczy publicznych szkół ponadgimnazjalnych i szkół ponadpodstawowych prowadzących kształcenie zawodowe oraz

l do młodocianych pracowników, odbywających praktyczną naukę zawodu w ramach przygotowania zawodowego.


Oznacza, to że w rozporządzeniu nie określono granic wiekowych uczniów, którzy mogą odbywać naukę zawodu. Z uwagi na fakt, że w praktyce naukę w szkołach zawodowych mogą podejmować również osoby pełnoletnie, należy uznać, że i do takich mają zastosowanie przepisy powołanego rozporządzenia


W związku z powyższym, w przypadku zatrudnienia przez Pana uczniów, w tym pełnoletnich, w celu praktycznej nauki zawodu, nie powinien ich Pan wliczać do liczby pracowników oraz brać pod uwagę przy ustalaniu wysokości podatku opłacanego w formie karty podatkowej.


Warto również podkreślić, że do liczby pracowników nie powinien Pan wliczać nie tylko uczniów zatrudnionych w celu nauki zawodu, ale również nie więcej niż trzy osoby zatrudnione w okresie pierwszych dwunastu miesięcy po złożeniu przez nie egzaminu. Potwierdzają to również organy podatkowe. W piśmie Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Gliwicach z 7 września 2005 r. nr IU- -SIPD1/PB/415/60/2005 czytamy, że:


(...) W świetle cytowanych przepisów ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne zatrudnienie trzech osób w okresie pierwszych dwunastu miesięcy po złożeniu przez nie egzaminu nie powoduje utraty uprawnień do płacenia zryczałtowanego podatku dochodowego w formie karty podatkowej.


- art. 23, art. 25 ust. 6 pkt 2 lit. b) ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od przychodów ewidencjonowanych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 144, poz. 930; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 217, poz. 1588

art. 23, art. 25 ust. 6 pkt 2 lit. b) ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od przychodów ewidencjonowanych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 144, poz. 930; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 217, poz. 1588

art. 23, art. 25 ust. 6 pkt 2 lit. b) ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od przychodów ewidencjonowanych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 144, poz. 930; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 217, poz. 1588


Katarzyna Wojciechowska

ekspert w zakresie podatków dochodowych

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...