Jak traktować podatkowo wydatki na nabycie praw w spółkach osobowych

Sławomir Biliński
rozwiń więcej
inforCMS
Nasza spółka nabyła udziały w spółce jawnej. Kiedy będzie mogła zaliczyć do kosztów wydatki związane z nabyciem udziałów?


rada


Bezpośrednio poniesione wydatki na objęcie udziałów w spółce podlegają zaliczeniu w koszty podatkowe dopiero w momencie ustalania dochodu z ich ewentualnego zbycia. Wydatki pośrednio związane z nabyciem stanowią koszt podatkowy rozliczany w momencie jego poniesienia.


uzasadnienie


Kosztów uzyskania przychodów nie stanowią wydatki na objęcie lub nabycie udziałów albo wkładów w spółdzielni, udziałów albo akcji w spółce oraz innych papierów wartościowych.


Wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia tych wkładów, udziałów, akcji oraz innych papierów wartościowych (art. 16 ust. 1 pkt 8 updop). Oznacza to, że wydatki na objęcie udziałów w spółce nie podlegają zaliczeniu w koszty uzyskania przychodów w momencie ich poniesienia, lecz dopiero w momencie ustalania dochodu z ich zbycia.


WAŻNE!

Wydatki na objęcie udziałów w spółce nie podlegają zaliczeniu w koszty uzyskania przychodów w momencie ich poniesienia, lecz dopiero w momencie ustalania dochodu z ich zbycia.


Stanowisko to potwierdza pismo Dyrektora Izby skarbowej w Warszawie z 10 listopada 2004 r. (sygn. PD-005U-684/04/MB):Stosownie do art. 16 ust. 1 pkt 8, wydatki na objęcie lub nabycie udziałów (akcji) w spółce prawa handlowego są kosztem uzyskania przychodów w momencie ustalania dochodu z odpłatnego zbycia tych udziałów (akcji).


Przypomnijmy, że do spółek prawa handlowego zaliczają się zarówno spółki osobowe (jawna, partnerska, komandytowa i komandytowo-akcyjna), jak i kapitałowe (sp. z o.o. i akcyjna).


Warto także zauważyć, że za wydatki bezpośrednio związane z nabyciem udziałów nie uznaje się wyłącznie ceny ich nabycia. Do wydatków takich zaliczać się będzie m.in. opłatę skarbową (wyrok NSA w Warszawie z 24 stycznia 2006 r., sygn. II FSK 254/05).


Powszechnie uznaje się, że wyrażenie „spółka” użyte w tym przepisie dotyczy wszystkich rodzajów spółek. Jednak spotkać można również odmienne stanowisko, zgodnie z którym przepis ten ma zastosowanie jedynie do rozliczania wydatków na nabycie udziałów (akcji) w spółkach kapitałowych. Zgodnie z tym stanowiskiem: Ze względu na naturę przychodu ze spółki osobowej oraz przepisy ustawy o CIT należy stwierdzić, że wydatki na nabycie praw i obowiązków w spółce osobowej powinny być zaliczane do kosztów wspólnika w momencie uzyskania przychodów ze spółki osobowej (artykuł „Jak rozliczać wydatki na nabycie praw w spółkach osobowych”, R. Pasternak, „Gazeta Prawna nr 124/2007, str. 10). Można jednak z dużym prawdopodobieństwem stwierdzić, że przyjęcie tego stanowiska będzie prowadzić do sporu z urzędem skarbowym. Dlatego warto w tej kwestii wystąpić o interpretację do Ministra Finansów (w praktyce do właściwego dla Państwa dyrektora izby skarbowej, upoważnionego do wydawania interpretacji podatkowych).


Wydatki pośrednio związane z nabyciem udziałów


Oddzielnego rozpatrzenia wymagają wydatki, które Czytelnik poniósł w związku z nabyciem udziałów, takie jak koszty delegacji, audytu, doradztwa prawnego lub podatkowego. Są to wydatki pośrednie, związane z uzyskiwanymi przychodami, dotyczące całokształtu działalności podatnika, oraz związane z funkcjonowaniem firmy. Ich poniesienie było bowiem konieczne do nabycia udziałów.


Można stwierdzić, że takie wydatki stanowią koszt podatkowy. Są one bowiem związane z uzyskiwaniem przychodu, a nie zostały umieszczone w katalogu kosztów niestanowiących kosztów uzyskania przychodu (art. 16 ust. 1 updop). Jako koszty uzyskania przychodów, inne niż koszty bezpośrednio związane z przychodami, są potrącalne w dacie ich poniesienia.

Tak samo stwierdził Pierwszy Wielkopolski Urząd Skarbowy w Poznaniu w nadal aktualnym piśmie z 30 stycznia 2006 r. (sygn. ZD/406-281/CIT/05):


Mając na uwadze powyższe przepisy, uwzględniając przedstawiony w piśmie stan faktyczny, uznać należy, iż poniesione przez Podatnika wydatki, takie jak delegacje, audyt, doradztwo prawne lub podatkowe, należy traktować jako pośrednie i zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu w momencie ich poniesienia.


- art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 251, poz. 1847

art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 251, poz. 1847


Sławomir Biliński

konsultant podatkowy

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...