Kiedy dywidenda jest wolna od podatku

Udziałowcem 100% w naszej spółce jest firma holenderska. Wiem, że zgodnie z umową o unikaniu podwójnego opodatkowania nie powinniśmy potrącać podatku od dywidendy, jeśli spełnimy ściśle określone warunki. Jakie są to warunki i czym grozi ich niedotrzymanie?


rada


W tym przypadku nie trzeba płacić podatku od wypłacanej dywidendy, jeżeli zostaną spełnione cztery warunki, o których piszemy w uzasadnieniu. Szczególną uwagę należy zwrócić na warunek nieprzerwanego posiadania udziałów w polskiej spółce przez firmę holenderską przez 2 lata. Należy także spełnić podstawowe warunki zwolnienia, m.in. wszystkie dochody udziałowca powinny podlegać opodatkowaniu w całości w Holandii. Jeżeli nie zostaną spełnione warunki do zwolnienia od opodatkowania dochodów z tytułu dywidend wypłaconych holenderskiemu udziałowcowi, to zgodnie z polsko-niderlandzką umową o unikaniu podwójnego opodatkowania będą podlegały opodatkowaniu w Polsce, a z tytułu ich wypłaty podatek dochodowy wyniesie 5% kwoty dywidendy brutto. Udziałowiec holenderski będzie mógł ten podatek odliczyć od podatku należnego z tego tytułu w Holandii. Szczegóły w uzasadnieniu.


uzasadnienie


Dochody z dywidend oraz innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych mających siedzibę na terytorium Polski podlegają, co do zasady, opodatkowaniu. Podatek jest pobierany w wysokości 19% uzyskanego przychodu. W przypadku Państwa spółki i jej holenderskiego udziałowca można zastosować zwolnienie od podatku od dywidend. Wynika ono bezpośrednio z ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.


Warunki zwolnienia


Zwolnienie od podatku dochodowego od dywidend i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych przewidziane jest dla udziałowców polskich spółek mających siedzibę lub zarząd w innym niż Polska kraju Unii Europejskiej (art. 22 ust. 4 updop). Zwolnienie to obowiązuje od 1 maja 2004 r. Korzystanie z niego zależy od łącznego spełnienia wszystkich poniższych warunków:

1) wypłacającym dywidendę oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych jest spółka będąca podatnikiem podatku dochodowego, mająca siedzibę lub zarząd na terytorium Polski,

2) uzyskującym dochody (przychody) z dywidend oraz inne przychody z tytułu udziału jest spółka podlegająca opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów (bez względu na miejsce ich osiągania) w państwie członkowskim UE lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego,

3) spółka, o której mowa w pkt 2, posiada bezpośrednio, nieprzerwanie przez okres 2 lat, nie mniej niż 15% udziałów (akcji) w kapitale spółki, o której mowa w pkt 1,

4) odbiorcą dochodów (przychodów) z dywidend oraz innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych jest:

  a) spółka, o której mowa w pkt 2, albo

  b) zagraniczny zakład spółki, o której mowa w pkt 2.


Upoważniający do omawianego zwolnienia poziom 15% udziałów obowiązuje w latach 2007-2008. Do końca 2006 r. wynosił 20%, a od 1 stycznia 2009 r. będzie wynosił 10%. Ponieważ udziałowiec holenderski posiada 100% udziału, warunek ten jest spełniony. Należy jednak pamiętać, że stan nieprzerwanego posiadania udziałów musi być utrzymany przez dwa lata.


WAŻNE!

Aby zachować prawo do zwolnienia dywidendy z podatku, w latach 2007-2008, należy utrzymać poziom 15% udziałów w spółce wypłacającej dywidendę przez dwa lata.


Ponieważ nie piszą Państwo, od kiedy udziałowcem jest spółka holenderska, trzeba dodać, że wymóg co najmniej 2 lat nieprzerwanego posiadania udziałów (akcji), w wysokości wskazanej w pkt 3, jest spełniony nawet wtedy, gdy okres ten upływa po dniu uzyskania dochodów z dywidend (art. 22 ust. 4b updop). Jak stwierdziła Izba Skarbowa w Białymstoku w piśmie z 11 stycznia 2006 r. (sygn. BI/005-0614/04):


polski ustawodawca, (...) wprowadził do ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych zapis art. 22 ust. 4b, zgodnie z którym: zwolnienie to ma również zastosowanie, w przypadku gdy okres dwóch lat nieprzerwanego posiadania udziałów (akcji), w wysokości określonej w ust. 4 pkt 3, przez spółkę uzyskującą dochody z tytułu udziału w zysku osoby prawnej, upływa po dniu uzyskania tych dochodów. (...) Zatem podatnik będący zagraniczną osobą prawną z siedzibą w Holandii, pomimo że w 2004 r. nie spełniał warunków do zwolnienia od podatku dochodowego dochodu z dywidend - na podstawie art. 22 ust. 4 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. - bowiem posiadał udziały w kapitale zakładowym spółki w okresie krótszym niż dwa lata, to uwzględniając powyższe, mógł do tego dochodu zastosować przedmiotowe zwolnienie.


Należy także pamiętać, że aby Państwa spółka mogła korzystać ze zwolnienia, rezydencja podatkowa holenderskiego udziałowca powinna zostać potwierdzona dokumentem wydanym przez właściwy organ administracji podatkowej Królestwa Niderlandów (tzw. certyfikat rezydencji). Posiadanie tego dokumentu uprawnia Państwa do zastosowania zwolnienia i niepobierania podatku od wypłaconej dywidendy (art. 26 ust. 1c updop).


Niedotrzymanie warunków zwolnienia


Skutki dla udziałowca

Niedotrzymanie przez Państwa udziałowca warunku posiadania określonego poziomu udziałów (akcji) nieprzerwanie przez okres 2 lat oznaczałoby dla niego konieczność zapłacenia podatku od tej otrzymanej dywidendy wraz z odsetkami za zwłokę. Podatek ten wynosi 19% przychodu. Spółka holenderska mogłaby jednak zastosować regulację polsko-holenderskiej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania (art. 22a updop). Na podstawie polsko-holenderskiej umowy podatek od dywidendy nie może przekroczyć:

a) 5% kwoty dywidend brutto, jeżeli osobą uprawnioną jest spółka (inna niż spółka osobowa), której bezpośredni udział w kapitale spółki wypłacającej dywidendy wynosi co najmniej 10%,

b) 15% kwoty dywidend brutto we wszystkich pozostałych przypadkach (art. 10 polsko-holenderskiej umowy w sprawie unikania podwójnego opodatkowania).

Niedotrzymanie warunku oznacza zatem, że wypłacona przez Państwa dywidenda udziałowcowi mającemu siedzibę w Holandii będzie podlegać opodatkowaniu w Polsce. W tym przypadku podatek nie może przekroczyć 5% kwoty dywidend brutto, jeżeli spółka zastosuje treść umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. Co więcej, spółka holenderska będzie mogła odliczyć podatek od podatku należnego z tego tytułu w Holandii (art. 23 ust. 3 umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania).


Skutki dla spółki

Naruszenie warunku nieprzerwanego posiadania przez zwolnionego udziałowca określonego udziału przez okres dwóch lat nie wiąże się z kolei z żadnymi negatywnymi konsekwencjami podatkowymi dla Państwa spółki. Spółka także nie będzie płatnikiem podatku od dywidendy. Potwierdzają to organy podatkowe. I tak, w postanowieniu w sprawie interpretacji prawa podatkowego Naczelnika Drugiego Mazowieckiego US w Warszawie z 6 września 2005 r., sygn. 1472/ROP1/423-182-215/05/MP, czytamy:


(...) w świetle przepisu art. 22 ust. 4b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych na spółce nie ciążą żadne obowiązki w przypadku, gdy po wypłacie przez nią dywidendy akcjonariuszowi z zastosowaniem zwolnienia, o którym mowa w art. 22 ust. 4 ustawy, akcjonariusz dokona zbycia akcji spółki przed upływem dwuletniego okresu nieprzerwanego posiadania tych akcji.


l
art. 22 ust. 4, art. 22a, art. 26 ust. 1c ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 251, poz. 1847

l art. 10 i 23 konwencji podpisanej w Warszawie w dniu 13 lutego 2002 r. między Rzecząpospolitą Polską a Królestwem Niderlandów w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu - Dz.U. z 2003 r. Nr 216, poz. 2120


Sławomir Biliński

konsultant podatkowy, prawnik

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...