Jak rozliczyć wykup samochodu z leasingu

Wykupiliśmy po okresie leasingu operacyjnego samochody, od których przysługiwało nam prawo (po zarejestrowaniu umów leasingowych w US) pełnego odliczenia VAT od rat leasingowych. Chcielibyśmy po wykupieniu przeznaczyć je na potrzeby własne wspólników s.c. Czy możemy nie rozliczać faktur wykupujących nasze samochody w ramach działalności gospodarczej?
Obecnie, zgodnie z przepisami o VAT, są to samochody osobowe. Jeżeli musielibyśmy rozliczyć te samochody w ramach działalności gospodarczej, to czy od faktury wykupującej je mamy odliczyć cały VAT, czy 60% jego wartości?

RADA

Czytelnik powinien rozliczyć wykup samochodu w ramach działalności gospodarczej. W takim przypadku może odliczyć jedynie 60% podatku naliczonego, nie więcej niż 6000 zł. Nie opłaca się w tym przypadku rezygnować z prawa do odliczenia VAT. Szczegóły w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE

Firmy leasingowe proponują zazwyczaj swoim klientom możliwość wyboru opcji wykupu przedmiotu leasingu. Leasingodawcy oferują następujące możliwości wykupu:
• sprzedaż dokumentowana jest fakturą VAT na firmę, czyli korzystającego,
• sprzedaż dokumentowaną jest fakturą VAT na imię i nazwisko przedsiębiorcy (bez podania nazwy firmy - z zastrzeżeniem, że taka opcja jest możliwa, jeśli korzystający jest osobą fizyczną prowadzącą działalność samodzielnie) oraz
• wykup dokumentowany fakturą VAT wskazanemu podmiotowi po cenie rynkowej.

Stronami umowy leasingu są: finansujący (firma leasingowa) oraz korzystający. Korzystającym może być osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej. Z treści pytania wynika, że w omawianym przypadku leasingobiorcą jest spółka cywilna. W związku z powyższym nie jest prawdopodobnie możliwe dokonanie wykupu przez wspólnika, chyba że leasingodawca wyraża zgodę na cesję.

Jedynie gdyby Czytelnik prowadził jednoosobową działalność gospodarczą, istniałaby możliwość, aby samochód użytkowany na podstawie zawartej umowy leasingu został wykupiony przez tę osobę „prywatnie”. Mogą Państwo w tym przypadku przekazać samochody na cele prywatne wspólników. Ponieważ przy ich nabyciu przysługiwało prawo do odliczenia VAT, takie przekazanie podlega opodatkowaniu. Jednak w tym przypadku będzie korzystać ze zwolnienia, bowiem do półrocznego okresu użytkowania wlicza się również okres użytkowania na podstawie umowy leasingu. Nie opłaca się więc rezygnować z odliczenia VAT.

W opisanym przypadku z uwagi na to, że pojazd nie spełnia wymogów do uznania go za samochód ciężarowy, będzie przysługiwało odliczenie 60% kwoty podatku określonego na fakturze dokumentującej wykup, nie więcej jednak niż 6000 zł. Zawarta przez spółkę umowa leasingu operacyjnego nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT, lecz świadczenie usług polegające na odpłatnym oddaniu leasingobiorcy do używania przedmiotowego samochodu. Opcja wykupu samochodu będącego przedmiotem umowy leasingu operacyjnego jest zawarta w ogólnych warunkach umowy leasingowej i należy ją traktować jedynie jako propozycję leasingodawcy dla leasingobiorcy dotyczącą przedmiotu leasingu, z której można skorzystać dopiero po zakończeniu właściwej umowy. Wykup przedmiotu leasingu nie stanowi istoty umowy leasingu operacyjnego. Oznacza to, że po zakończeniu właściwej umowy leasingu leasingobiorca ma jedynie możliwość (z której może, ale nie musi skorzystać), a nie obowiązek nabycia przedmiotu umowy leasingu. Należy uznać, że wykup przedmiotu leasingu jest odrębną, autonomiczną czynnością prawną niewywodzącą się w sposób bezpośredni z umowy leasingu jako jej kontynuacja i stanowi dostawę towaru.

• § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z 28 marca 2006 r. w sprawie kas rejestrujących - Dz.U. Nr 51, poz. 375; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 243, poz. 1768
• art. 86 oraz 111 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 143, poz. 1029

Rafał Styczyński
doradca podatkowy
Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...