Praca po studiach – nastroje studentów

praca, student, kariera
Prawie 42,5% studentów z trójmiejskich uczelni wyższych optymistycznie postrzega swoje poszukiwanie pracy i deklaruje, że znajdzie ją w ciągu 3 miesięcy. Tyle samo czasu na znalezienie pracy potrzebuje 38,4% studentów z łódzkich uczelni – tak wynika z badania przeprowadzonego przez Start People na publicznych uczelniach. Największymi optymistami są studenci kierunków technicznych.

Według najnowszych wyników Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL) w IV kwartale 2011 r. stopa bezrobocia wśród absolwentów szkół wyższych wynosiła 18,2%1, a średni czas poszukiwania pracy przez osoby posiadające wyższe wykształcenie wyniósł 10 miesięcy2.

Co ciekawe, tylko 3,7% osób, które za chwile ukończą trójmiejskie szkoły wyższe uważa, że potrzebują ponad 12 miesięcy na znalezienie pracy zaraz po studiach.

Z kolei prawie 20% przyszłych absolwentów kierunków ekonomiczno-społecznych deklaruje, że czas potrzebny na znalezienie pracy wynosi od 6 do 12 miesięcy – to tylko niektóre wnioski z najnowszego raportu Start People pt. „Pięć lat studiów i co dalej?”.

– Obecna sytuacja na rynku pracy, rosnące bezrobocie i powściągliwość pracodawców w zatrudnianiu nowych osób, nie ułatwia absolwentom startu kariery zawodowej. Wielu studentów jest świadomych istniejących trudności, dlatego też podejmuje pracę w trakcie trwania nauki, by kończąc studia mieć nie tylko odpowiednie wykształcenie, ale i niezbędne dzisiaj doświadczenie zawodowe. Badania, które przeprowadziliśmy, pokazują, że 19,7% studentów z trójmiejskich szkół wyższych, łączyło naukę z ciągłą pracą zawodową, która trwała dłużej niż pół roku. W Łodzi ten odsetek wyniósł 17% – mówi Marek Jurkiewicz, Dyrektor Zarządzający Start People.

Student na zleceniu a jego ubezpieczenie

Rynek pracy po studiach

Ponad 60% studentów deklaruje gotowość codziennych dojazdów do pracy w odległości do 50 km od miejsca zamieszkania. Nie wykluczają także zmiany miejsca zamieszkania na inny region Polski, o ile wiązałoby się to z otrzymaniem atrakcyjnej posady.

–  Dzisiejszy rynek pracy wymaga dużej elastyczności, otwarcia się na nowe trendy i gotowości do przekwalifikowania się. Student XXI w. z jednej strony chłonie wiedzę, a z drugiej zaczyna być aktywnym zawodowo. Zdaje bowiem sobie sprawę, że studia już nie wystarczają by osiągnąć sukces na rynku. Konieczne jest więc zdobywanie kolejnych kompetencji, umiejętności i kwalifikacji. Bez podnoszenia swojej wartości na rynku pracy np. poprzez szkolenia, kursy czy dodatkowe certyfikaty, student będzie miał problem z wyróżnieniem się ze stosu CV na biurku przyszłego podwładnego – mówi Jakub Bejnarowicz, Country Manager CIMA Polska (Chartered Institute of Management Accountants).

Studiować czy zdobywać doświadczenie zawodowe? Co dziś jest bardziej pożądane na rynku pracy – wykształcenie czy odpowiednie doświadczenie zawodowe? Jakie szanse na zrobienie kariery zawodowej mają świeżo upieczeni absolwenci szkół wyższych?

Jak ukryć brak doświadczenia w CV studenta

Nad tymi zagadnieniami będą dyskutować eksperci podczas konferencji Start HR: „Studencki bieg do kariery – sprint czy maraton? organizowanych przez Start People. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Instytut Lecha Wałęsy.

Patronami merytorycznymi zostali: InvestGda, Invest In Pomerania, Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna, Uni-Logistic, Studenckie Koło Naukowe Progress oraz iExporter.

Pełen raport z badań zostanie zaprezentowany podczas konferencji Start HR – 17.04. w Łodzi i 24.04. w Gdańsku.

Źródła (przypisy):

1 Badanie Aktywności Ekonomicznej Ludności w IV kwartale 2011r., http://www.stat.gov.pl/gus/5840_1802_PLK_HTML.htm , rozdział 3.4.

2 Badanie Aktywności Ekonomicznej Ludności w IV kwartale 2011r., http://www.stat.gov.pl/gus/5840_1802_PLK_HTML.htm , rozdział 3.6.

Start People jest jedną z czołowych Agencji Pracy i Doradztwa Personalnego, działającą na polskim rynku od 15 lat. Oferuje kompleksowe rozwiązania HR w zakresie leasingu pracowniczego, rekrutacji, selekcji oraz payrollu i doradztwa personalnego. Start People jest częścią międzynarodowej grupy USG People N.V., notowanej na giełdzie Euronext w Amsterdamie. USG People należy do pierwszej piątki największych i najbardziej renomowanych firm w branży. Działa w 10 europejskich krajach (Austrii, Belgii, Francji, Hiszpanii, Holandii, Luksemburgu, Niemczech, Polsce, Szwajcarii i Włoszech). Start People posiada kilkadziesiąt  oddziałów na terenie całego kraju. 

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...