Dobroczynny wpływ snu na pracę

Treco Inspiracja do sukcesu
Portal dla szkoleniowców
rozwiń więcej
Wpływ snu na dzień pracy. /Fot. Fotolia
Człowiek do prawidłowego funkcjonowania, po ciężkim stresującym dniu, potrzebuje odpowiedniej dawki snu. Przed pójściem spać, należy spędzić trochę czasu na świeżym powietrzu, wyjść na krótki spacer, powiedzmy do sklepu, czy - jeśli ktoś ma psa - iść do parku. Sen pozytywnie na nas wpływa, ponieważ w tym czasie nasz organizm zdobywa określone siły, odpoczywa. Dlatego też powinniśmy odpowiednio do tego snu podchodzić.

Nasze samopoczucie i koncentracja zależy od tego, ile godzin przesypiamy. Jeśli snu jest zbyt mało, powoduje to, iż rano wstajemy bardziej zmęczeni. Głowa nas boli, jesteśmy ospali. Efektywność jest niska, mamy problem z zapamiętywaniem, krótko mówiąc, jesteśmy lekko nieprzytomni, a to niesie za sobą rozdrażnienie i naszą złość. Ogólnie 7-8 godzin snu na dobę powinno nam w zupełności wystarczyć. Wiadomo jednak, że dla każdego człowieka optymalna liczba godzin do przespania jest inna. Chodzi o to, by każdy z nas zapewnił sobie taką ilość snu, po której wstanie wypoczęty, pełny energii.

Wiele osób w ciągu dnia pozwala sobie na krótkie drzemki, co pozwala im na efektywne działanie do momentu, kiedy nie położą się spać. Taka 20-minutowa drzemka pozwala nam nadrobić utracony sen i nie ma żadnego wpływu na to, jak będziemy spać w nocy. Wiadomo, że z długością drzemki nie należy przesadzać.

Zobacz serwis: Motywowanie

Gdy zbliża się weekend, po intensywnym tygodniu nauki czy pracy, poświęćmy trochę czasu na sen, by nadrobić nieprzespane godziny. To pozwoli nam na regenerację naszego organizmu, usunie uczucie zmęczenia, zyskamy siły i zapał do uporania się z nowymi zadaniami oraz poprawi nasze samopoczucie. Czasem zdarza się, że nasz organizm domaga się krótkiej drzemki, nie droczmy się wtedy z nim, tylko pozwólmy sobie na chwilkę relaksu.

Dobry i zdrowy sen wpływa na nas bardzo korzystnie. Po pierwsze poprawia samopoczucie i - uwaga kobiety - poprawia naszą urodę. Wzmacnia się nasza pamięć, co niesie plusy w zapamiętywaniu oraz uczeniu się. Nasza odporność na różne wirusy i choroby jest większa. Nie warto więc zarywać nocy, sen również jest przyjemny.

Jakość naszego snu zależy od tego, jak głęboko śpimy. Przed snem powinniśmy się wyciszyć, poczytać książkę lub posłuchać muzyki relaksacyjnej. Nie zaprzątać sobie myśli tym, co zrobimy jutro, czy problemami, z którymi musimy sobie poradzić. Najlepiej przed pójściem spać wywietrzyć swoją sypialnie, by świeże powietrze „opanowało” pokój.

Zobacz serwis: Praca

Każdemu zdarzają się takie dni, że gdy się obudzi, nic mu się nie chce. Podobno dobrym sposobem na zachowanie odpowiedniej ilości snu jest metoda cofania budzika. Każdego dnia o 15 minut. Pokazuje nam to, ile w ciągu tygodnia wynosi nasza optymalna dawka snu i jaki ma wpływ na naszą osobę. Prawdą również jest, że jeśli mieliśmy ciężki tydzień, to jedna niedziela czy sobota nie wystarczą nam, by nadrobić zaległości snu.

Korzyści ze snu jest wiele. Posiadamy dobry nastrój, świat wydaje się piękniejszy, a ludzie wokół nas ładniejsi i uprzejmi. Nasza pamięć doskonale koduje wszystkie zadane jej polecenia w ciągu dnia, nie zdarza nam się zapomnieć, czy pisać długie listy zakupów. Wyostrza nam się koncentracja, jesteśmy w stanie skupić uwagę na dłuższy czas niż zwykle, gdy śpimy krócej. Spostrzegawczość i nasz refleks jest zaskakująco dobry. No i, co najważniejsze w dzisiejszych czasach, jesteśmy bardziej odporni na stres.

Autor: Magdalena Kulik

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...