Outsourcing branżowy – kadry i płace na wyższej uczelni

Aleksandra Wądrzyk
Kierownik działu personalnego w Sutco-Polska Sp. z o.o.
rozwiń więcej
Nauczyciel akademicki jest zobligowany do zawiadomienia rektora o podjętym dodatkowym zatrudnieniu i wymiarze czasu pracy lub prowadzeniu działalności gospodarczej, w terminie siedmiu dni od podjęcia dodatkowego zatrudnienia lub rozpoczęcia działalności gospodarczej. / Fotolia
Wymagania stawiane aktualnie przed firmami outsourcingowymi przez klientów to przede wszystkim dopasowanie poziomu i zakresu usług do konkretnej specyfiki branży, przedsiębiorstwa i doskonała znajomość procesów klienta. Coraz mniej firm może i chce sobie pozwolić na koszt i ryzyko „uczenia się ich organizacji” przez firmę outsourcingową w początkowym okresie współpracy.

Branżowość outsourcingu kadr i płac

Zdecydowana większość firm oferujących usługi outsourcingu finansów, płac, kadr konstruuje swoją ofertę wg prostego podziału związanego z rodzajem prowadzonej księgowości nie odwołując się do specyficznych potrzeb branży danego klienta. Oferta jest zatem ustandaryzowana na bardzo ogólnym poziomie.

Jednym z przykładów jak istotne jest branżowe sprofilowanie i przygotowanie usługi outsourcingowej jest specyfika branży uczelni wyższych, które jako prywatne placówki coraz częściej sięgają po usługi outsourcingu w celu optymalizacji kosztów działania.

Specyfika branży szkolnictwa wyższego

Prawidłowe rozliczanie czasu pracy, jak również naliczania płac nauczycieli akademickich wbrew wszelkim przekonaniom znacząco różni się standardowych obwarowań prawnych oraz algorytmów, które mają zastosowanie przy „zwykłym” pracowniku.

Jest wiele znaczących różnic, na które bez wątpienia należy zwrócić szczególną uwagę. Ustawa z dnia 27 lipca 2005 r. Prawo o szkolnictwie wyższym (Dz. U. z dnia 30 sierpnia 2005 r.) przed Kodeksem Pracy.

Relacje pomiędzy przepisami Kodeksu Pracy a przepisami pragmatyk służbowych, jaką jest Prawo o szkolnictwie wyższym, zostały określone w art. 5 Kodeksu Pracy, który stanowi jasno: że w przypadku, gdy stosunek pracy określonej kategorii pracowników regulują przepisy szczególne, to przepisy Kodeksu Pracy stosuje się w zakresie nieuregulowanym tymi przepisami.

Oznacza to, iż w tym szczególnym przypadku, jakim jest zawód nauczyciela akademickiego nadrzędnym źródłem prawa jest Ustawa o szkolnictwie wyższym, a w kwestiach nieregulowanych z kolei odsyła nas do Kodeksu Pracy. To właśnie swoiste przewartościowanie powoduje odmienność zachowań w kwestii prawidłowego prowadzenia kadr, jak również naliczenia płac nauczyciela akademickiego. Dla przybliżenia problematyki poniżej przedstawione zostały niektóre istotne różnice pomiędzy pracownikiem niebędącym nauczycielem akademickim w rozumieniu Ustawy o szkolnictwie wyższym a nauczycielem akademickim.

Wieloetatowość – nie przy nauczycielu akademickim

Art. 129. pkt. 1 Ustawy o szkolnictwie wyższym określa zasady podjęcia więcej niż jednego zatrudnienia w charakterze nauczyciela akademickiego. Wykonywanie przez nauczyciela akademickiego dodatkowego zatrudnienia w ramach stosunku pracy u więcej niż jednego dodatkowego pracodawcy lub prowadzenie działalności gospodarczej łącznie z jednym dodatkowym zatrudnieniem w ramach stosunku pracy, bez uzyskania wcześniejszej zgody rektora, stanowi podstawę rozwiązania stosunku pracy za wypowiedzeniem w uczelni publicznej stanowiącej podstawowe miejsce pracy.

Polecamy: Outsourcing - tak czy nie

Nauczyciel akademicki jest zobligowany do zawiadomienia rektora o podjętym dodatkowym zatrudnieniu i wymiarze czasu pracy lub prowadzeniu działalności gospodarczej, w terminie siedmiu dni od podjęcia dodatkowego zatrudnienia lub rozpoczęcia działalności gospodarczej.

Wyjątek:
Zatrudnienie w ramach stosunku pracy:

  • w urzędach, o których mowa w art. 1 ust. 1 i ust. 2 pkt 1, 2, 4 i 4a ustawy z dnia 16 września 1982 r. o pracownikach urzędów państwowych (Dz. U. z 2001 r. Nr 86, poz. 953, z późn. zm.9));
  • w organach towarzystw naukowych i zawodowych;
  • w organach wymiaru sprawiedliwości;
  • w instytucjach kultury;
  • we władzach Polskiej Akademii Nauk i Polskiej Akademii Umiejętności.

Należy zwrócić uwagę, iż powyższe przepisy mogą mieć swoje zastosowanie odpowiednio w uczelni niepublicznej, jeżeli statut nie stanowi inaczej.

Urlop wypoczynkowy

Rozporządzenie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 2 listopada 2006 w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia za urlop oraz ekwiwalentu pieniężnego za okres niewykorzystanego urlopu wypoczynkowego nauczycieli akademickich określa definicję stałych oraz zmiennych składników wynagrodzenia jako postawę do prawidłowego naliczenia wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy. Algorytm przeliczeń wynagrodzenia za jeden dzień urlopu w przypadku stałych składników wynagrodzenia oblicza się dzieląc sumę tych składników przysługujących w miesiącu wykorzystywania urlopu przez 30. Zmienne składniki z kolei określane w omawianym rozporządzeniu dzieli się przez 251 dni. Parafrazując, przy obliczaniu wynagrodzenia za czas urlopu nie analizuje się zmiennych składników ostatnich z trzech miesięcy poprzedzających powzięty urlop lecz bierze się pod uwagę ostatnie dwanaście miesięcy.

Zobacz także: Umowa zlecenie i umowa o pracę z własnym pracodawcą a ubezpieczenie

Wynagrodzenie za czas choroby – tak, zasiłek chorobowy – nie

Art. 92 Kodeksu Pracy stanowi, że za czas niezdolności pracownika do pracy wskutek choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną trwającej łącznie do 33 dni w ciągu roku kalendarzowego pracownik zachowuje prawo do 80% wynagrodzenia, chyba, że obowiązujące u danego pracodawcy przepisy prawa pracy przewidują wyższe wynagrodzenie z tego tytułu. Z kolei w przypadku wypadku w drodze do pracy lub z pracy albo choroby przypadającej w czasie ciąży jak również poddania się niezbędnym badaniom lekarskim przewidzianym dla kandydatów na dawców komórek, tkanek i narządów oraz poddania się zabiegowi pobrania komórek, tkanek i narządów w okresie wskazanym wyżej pracownik zachowuje prawo do 100% wynagrodzenia. Po upływie 33 dni kalendarzowych w 34 dniu pracownik pobiera zasiłek chorobowy finansowany przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Z nauczycielami akademickimi jest inaczej. Nieobecni w pracy z przyczyn usprawiedliwionych otrzymują wynagrodzenie. Nie przysługują im zasiłki chorobowe, macierzyńskie, opiekuńcze oraz świadczenia rehabilitacyjne. Wynagrodzenie za czas choroby ustala się od podstawy niepomniejszanej o składki emerytalne, rentowe i chorobowe finansowane przez ubezpieczonego. Ponadto od ustalonego wynagrodzenia chorobowego dla nauczycieli akademickich nie odprowadza się składek na ubezpieczenia społeczne. Oznacza to, zatem, że składki ZUS potrącamy tylko z normalnego wynagrodzenia należnego akademikom i w konsekwencji za czas choroby często zyskują więcej, niż gdyby w tym czasie pracowali, np. za okres choroby przypadającej w trakcie ciąży, kiedy to zachowują prawo do 100% stawki za czas nieobecności.
Okres rozliczeniowy

Na koniec warto nadmienić jeszcze o okresie rozliczeniowym, który w Kodeksie Pracy jest przyjęty jako czasookres nieprzekraczający czterech miesięcy. W szczególnych tylko przypadkach może zostać on wydłużony do sześciu, nawet dwunastu miesięcy. Nauczyciel akademicki swój okres rozliczeniowy rozpoczyna w momencie inauguracji roku akademickiego a zamyka z jego końcem. W związku z powyższym wypłata następuje tylko raz w roku, chyba, że rektor zarządzi rozliczanie tych zajęć w krótszych okresach. Wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe jest ustalane na podstawie stawek obowiązujących w ostatnim dniu okresu, w którym następuje rozliczenie nauczyciela akademicki.

Podsumowanie

Powyższe przykłady jasno wskazują na odrębność specyfiki rozliczania czasu pracy jak również naliczania płac nauczycieli akademickich w szkolnictwie wyższym. Tym samym ta swoista odmienność zasad determinuje konieczność zaznajomienia się z odpowiednimi aktami prawnymi ich interpretacją i praktyką.

Tym bardziej w przypadku organizacji procesów kadrowo-płacowych w formie outsourcingu, należy zwrócić szczególną uwagę na doświadczenie i wiedzę usługodawcy w tej specyficznej branży.

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...