Ubezpieczenia na życie pod lupą

Łukasz Matys
rozwiń więcej
Delegatury Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów skontrolowały 13 zakładów ubezpieczeniowych, a co za tym idzie prawie 600 wzorców umownych.
Jednym z ostatnich działań Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów było badanie rynku ubezpieczeń na życie. Wynik kontroli okazały się zaskakujące. Wiele firm stosowało bowiem niedozwolone klauzule w umowach ubezpieczeniowych.

Instytucja klauzul abuzywnych ma chronić konsumentów w wypadku zawierania umów przez przystąpienie. Najczęściej źródłem niedozwolonych postanowień są regulaminy, ogóle warunki umów czy wzorce umowne. Podobnie rzecz się miała w wypadku branży ubezpieczeniowej. Mówi o tyn najnowszy raport Prezesa UOKiK.

Zobacz: Kto i kiedy odpowiada za nakłanianie do popełnienia szkody i pomoc przy jej wyrządzeniu?

Kogo kontrolowano?

Delegatury Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów skontrolowały 13 zakładów ubezpieczeniowych, a co za tym idzie prawie 600 wzorców umownych.

Pod lupą kontrolerów znalazły się:

  • AXA Życie,
  • CARDIF Polska,
  • Aviva, COMPENSA,
  • EUROPA,
  • HDI-Gerling Życie,
  • PZU Życie,
  • ING, NORDEA Polska,
  • WARTA,
  • LINK4 Life,
  • Sopockie TU na Życie ERGO HESTIA
  • PRAMERICA Życie TU i Reasekuracji.

Przedmiotem kontroli były nie tylko umowy ubezpieczenia na życie ale również polisy posagowe, rentowe, wypadkowe i chorobowe oraz produkty zabezpieczające przyszłość dzieci.

Wnioski

Wnioski z kontroli okazały się niezbyt pocieszające. W większości kontrolowanych przedsiębiorstw stosowane były praktyki niezgodne z prawem. Chodzi tu o stosowanie zapisów umownych, które krzywdziły konsumentów.

Zobacz serwis: Windykacja

Do zapisów takich zaliczyć można:

  • nieprecyzyjne postanowienia, które można dowolnie interpretować,
  • postanowienia umożliwiające ubezpieczycielowi zmianę zakresu świadczeń,
  • wyłączenie odpowiedzialności po osiągnięciu przez ubezpieczonego pewnego wieku.

Po kontroli

Organy UOKiK skierowały do sądu wiele postanowień umownych, w celu uznania ich za niedozwolone. Część przedsiębiorców dobrowolnie wycofała się ze stosowania sprzecznych z prawem zapisów.

Można mieć nadzieję, że kontrola ta przyniesie realne korzyści dla konsumentów. Będą oni mocniej chronieni przed działaniem duży jednostek gospodarczych.

Moja firma
Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć?
21 lis 2024

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć przed zagrożeniami? Przedświąteczny sezon zakupowy może stwarzać zagrożenia nie tylko dla klientów ale także dla sklepów.

Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier
20 lis 2024

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.
20 lis 2024

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy
19 lis 2024

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów
19 lis 2024

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]
19 lis 2024

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu
18 lis 2024

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.
18 lis 2024

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

Rynek usług kurierskich w Polsce 2024: ostatni okres przyniósł dynamiczne zmiany w obsłudze przesyłek: jak korzystają na nich klienci
17 lis 2024

Polski rynek usług kurierskich, określany fachowo: KEP (Kurier, Express, Paczka) w ostatnich latach przeszedł intensywne zmiany. Są one odpowiedzią na szybki rozwój e-commerce, zmieniające się oczekiwania konsumentów i postępującą cyfryzację usług logistycznych.

Tylko motocykliści odkładają zakup opon na wiosnę, branża notuje więc spektakularną dynamikę sprzedaży w tym kwartale i w całym 2024 roku
17 lis 2024

Branża oponiarska w Polsce, ale i w całej Europie 2024 rok z pewnością odnotuje jako bardzo udany. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy popyt na opony niemal we wszystkich segmentach rośnie dynamicznie, a klienci finalizują także decyzje zakupowe odkładane na przyszłość  powodu przejściowych problemów finansowych.

pokaż więcej
Proszę czekać...