Jak należy sporządzić umowę o pracę i świadectwo pracy po zmianach od 22 lutego 2016 r.

Jak należy sporządzić umowę o pracę i świadectwo pracy po zmianach od 22 lutego 2016 r. /fot. Fotolia / Fotolia
W związku ze zmianą przepisów dotyczących umów na czas określony zmienił się wzór umowy o pracę. Od 22 lutego 2016 r. trzeba w niej podać cel zawarcia umowy na czas określony lub wskazać leżące po stronie pracodawcy obiektywne przyczyny jej zawarcia. Dotyczy to umów o pracę, których nie obejmują nowe limity w zakresie liczby umów na czas określony oraz w zakresie łącznego czasu ich trwania.

Obowiązujące od 22 lutego 2016 r. nowe przepisy dotyczące umów na czas określony limitują zarówno czas trwania umów na czas określony, jak też ich liczbę. Okres zatrudnienia na podstawie umowy o pracę na czas określony, jak również łączny okres zatrudnienia na podstawie takich umów zawieranych między tymi samymi stronami stosunku pracy, nie może przekroczyć 33 miesięcy. Ponadto te same strony mogą zawierać maksymalnie 3 umowy na czas określony. Nie są to jednak ograniczenia o charakterze bezwzględnym. Przepisy zawierają kilka wyjątków, które umożliwią pracodawcy niestosowanie się do limitów – zarówno w zakresie czasu trwania umów terminowych, jak też ich liczby. Wyjątki te mają wpływ na ostateczny kształt zawieranych umów.

Nowy wzór umowy o pracę

Nowelizacja przepisów Kodeksu pracy, która weszła w życie 22 lutego 2016 r., spowodowała, że niezbędne stało się dostosowanie do nich pomocniczego wzoru umowy o pracę. Nowy wzór obowiązuje w stosunku do umów o pracę zawieranych od dnia wejścia w życie nowelizacji. Nowy wzór umowy nie dotyczy umów zawieranych na czas wykonania określonej pracy. Nie jest to zmiana przypadkowa, bowiem z dniem wejścia w życie nowych przepisów nie można już takich umów zawierać z uwagi na usunięcie umowy na czas wykonania określonej pracy z Kodeksu pracy.

Zobacz serwis: Zarządzanie

W wyniku zmian w Kodeksie pracy niezbędne było dodanie do wzoru umowy postanowienia dodatkowego odnoszącego się do celu zawarcia umowy na czas określony lub wskazania obiektywnych przyczyn leżących po stronie pracodawcy. Informacje w powyższym zakresie są konsekwencją wprowadzonych limitów w zakresie umów na czas określony oraz wyjątków, które umożliwiają zawieranie umów terminowych poza limitami.

Umowy pozalimitowe

Nowe limity w zakresie liczby umów na czas określony oraz w zakresie łącznego czasu ich trwania nie są ograniczeniami obowiązującymi w każdej sytuacji. W praktyce pracodawca ma duże pole manewru, aby umowy terminowe, jakie zawiera z pracownikami, były umowami nielimitowanymi.

Zgodnie z nowymi przepisami dopuszczalny 33-miesięczny okres zatrudnienia pracownika na podstawie umów na czas określony oraz dopuszczalna liczba 3 takich umów nie dotyczy umów zawieranych na czas określony zawieranych w celu:

● zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy,
● wykonywania pracy o charakterze dorywczym lub sezonowym,
● wykonywania pracy przez okres kadencji,

- gdy pracodawca wskaże obiektywne przyczyny leżące po jego stronie.

W przypadku zawarcia umowy na czas określony w celu zastępstwa pracownika, wykonywania pracy dorywczej, sezonowej, przez okres kadencji – niezbędne jest określenie w umowie o pracę celu jej zawarcia. W przypadku gdy pracodawca zawiera umowę terminową w związku z obiektywnymi przyczynami leżącymi po jego stronie, należy określić okoliczności tego przypadku, zamieszczając w umowie informacje o obiektywnych przyczynach, które uzasadniają zawarcie takiej umowy.

Nowy wzór umowy o pracę zawiera pkt 3 „Przyczyny uzasadniające zawarcie umowy”. Ta część wzoru dotyczy umowy o pracę na czas określony, która jest zawarta w celu zastępstwa, pracy dorywczej lub sezonowej, pracy przez okres kadencji oraz w przypadku istnienia obiektywnych przyczyn uzasadniających zawarcie umowy na czas określony. W tym fragmencie umowy należy wpisać cel umowy lub zamieścić informację o obiektywnych przyczynach leżących po stronie pracodawcy. Przepisy, w tym wzór nowego rozporządzenia, nie wskazują poziomu szczegółowości zamieszczanych przez pracodawcę adnotacji w tym zakresie.

Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes: Jak należy sporządzić umowę o pracę i świadectwo pracy po zmianach od 22 lutego 2016 r.

W artykule m.in.:

  • Umowa na zastępstwo
  • Umowa zawarta w celu wykonania prac dorywczych lub sezonowych
  • Umowa na czas kadencji
  • Umowa zawarta w związku z obiektywnymi przyczynami
  • Postępowanie pracodawcy w przypadku zawierania umów poza limitami
  • Zamieszczanie niektórych uprawnień związanych z rodzicielstwem w treści świadectwa pracy
  • Urlop rodzicielski i ojcowski
  • Urlop wychowawczy
  • Zwolnienie na opiekę nad dzieckiem w wieku do 14 lat
Moja firma
Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

pokaż więcej
Proszę czekać...