Pracownik na wyłączność?

Monika Serwatka
Aplikantka radcowska
rozwiń więcej
Wprowadzenie w umowie o pracę zakazu podejmowania dodatkowego zatrudnienia czy też obowiązku uzyskania wcześniejszej zgody pracodawcy, jeżeli takie ograniczenie nie są uzasadnione są obowiązkiem dbałości pracownika o zakład pracy, mogą zostać uznane za sprzeczne z prawem i nieważne.
Firma może podpisać z pracownikiem umowę o zakazie konkurencji. W pewnych przypadkach umowa taka może ograniczyć jakąkolwiek inną zawodowa działalność pracownika.

Pracodawca może zawrzeć z pracownikiem na piśmie pod rygorem nieważności odrębną umowę o zakazie konkurencji. W umowie o zakazie konkurencji określa się zakres, w jakim pracownik nie może prowadzić działalności konkurencyjnej wobec pracodawcy ani też świadczyć pracy w ramach stosunku pracy lub na innej podstawie na rzecz podmiotu prowadzącego taką działalność. Zawarcie takiej umowy daje pracodawcy dodatkowe uprawnienia. Jeżeli bowiem pracodawca poniesie szkodę wskutek naruszenia przez pracownika zakazu konkurencji jaki został przewidziany w umowie, będzie mógł skutecznie dochodzić od pracownika wyrównania tej szkody na zasadach określonych w przepisach Kodeksu pracy.

Czy można pracownikowi zakazać działalności, która nie jest konkurencyjna?

Ograniczenie pracownikowi możliwości dodatkowego zatrudnienia może dotyczyć tylko wykonywania działalności na rzecz podmiotu prowadzącego działalność konkurencyjną wobec firmy. Dalej idące postanowienia umowne, jeżeli zostaną uznane za obejście ustawy będą nieważne. Jednak, jeżeli pracodawca wprowadzi do umowy o pracę zastrzeżenie i wykaże, że podjęcie przez pracownika innej niż u konkurencji dodatkowej pracy, wpłynie niekorzystnie na firmę i będzie stanowiło naruszenie obowiązku pracownika dbałości o zakład pracy, to również takie ograniczenie w stosunku do pracownika będzie dopuszczalne.

Pobierz wzór umowy o zakazie konkurencji >>

Kiedy firma może domagać się niepodejmowania przez pracownika dodatkowego zatrudnienia?

Obowiązek dbałości pracownika o dobro zakładu pracy przewiduje art. 100 par. 2 Kodeksu pracy. W rozumieniu firmy dbałość o jej dobro może polegać między innymi na zakazie podejmowania przez pracownika dodatkowego zatrudnienia. Czy takie rozwiązanie jest prawnie dopuszczalne? Warto pamiętać, że wprowadzenie pracownikowi zakazu dodatkowego zatrudnienia, prowadzenia działalności gospodarczej czy też wymogu uzyskania zgody pracodawcy na dodatkowe zatrudnienie jest możliwe, jeżeli takie postępowanie uzasadnia ustawowy obowiązek pracownika dbałości o dobro zakładu pracy.

Wprowadzenie w umowie o pracę zakazu podejmowania dodatkowego zatrudnienia czy też obowiązku uzyskania wcześniejszej zgody pracodawcy, jeżeli takie ograniczenie nie są uzasadnione są obowiązkiem dbałości pracownika o zakład pracy, mogą zostać uznane za sprzeczne z prawem i nieważne.

Polecamy serwis Umowy

Pracownik firmy zajmującej się produkcja mebli postanowił założyć własną działalność gospodarczą w zakresie innej niekonkurencyjnej działalności - usług remontowych. Podjęcie przez pracownika dodatkowej pracy fizycznej z pewnością wymagać będzie od niego większego wysiłku fizycznego. Zadania pracownika zatrudnionego w firmie zajmującej się produkcja mebli wymagają przede wszystkim odpowiedniej kondycji fizycznej, której osiągnięcie nie jest możliwe bez odpowiedniego odpoczynku. Dodatkowa działalność pracownika może, zatem niekorzystnie wpłynąć na kondycję pracownika a tym samym kondycję firmy, dla której pracuje. Takie działanie pracownika, mimo iż nie związane z prowadzeniem działalności konkurencyjnej może negatywnie odbić się na firmie.

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...