Małgorzata Ławnik: oszczędność na pracownikach to pierwszy krok do strat w biznesie

Małgorzata Ławnik: oszczędność na pracownikach to pierwszy krok do strat w biznesie
Zignorowanie potencjału, jaki niosą ze sobą pracownicy, jest jednym z największych błędów przedsiębiorstw, ponieważ to właśnie od zatrudnionych osób zależy przyszłość firmy – mówi Małgorzata Ławnik, dyrektor Pionu Personalnego Kaufland Polska.

Sukces firmy a pracownicy

Kluczem do sukcesu każdego przedsiębiorstwa są pracownicy. Mimo tej powszechnej świadomości firmy rzadko dbają o ich rozwój. Z badań przeprowadzonych w 2010 roku wynika, że aż 56,7% przedsiębiorstw nie było zainteresowanych podnoszeniem kwalifikacji swoich pracowników[1]. Teraz, po niemal 11 latach, sytuacja wcale nie jest lepsza – raport opublikowany w grudniu 2020 roku pokazuje, że pracodawcy w trakcie pandemii w pierwszej kolejności ograniczają szkolenia. Natomiast to właśnie ten benefit aż 59% respondentów wskazuje jako jeden z najatrakcyjniejszych[2]. Czy warto więc oszczędzać na pracownikach? Jak twierdzi Małgorzata Ławnik, ekspert w dziedzinie HR „oszczędność na pracownikach to pierwszy krok do strat w biznesie”.

- Zignorowanie potencjału, jaki niosą ze sobą pracownicy, jest jednym z największych błędów przedsiębiorstw, ponieważ to właśnie od zatrudnionych osób zależy przyszłość firmy – tempo jej rozwoju, budowanie relacji z klientem czy bieżące funkcjonowanie. Brak inwestycji w pracownika to strata dla przedsiębiorstwa – komentuje Małgorzata Ławnik, dyrektor Pionu Personalnego Kaufland Polska.

Chcesz odnieść sukces – musisz szkolić

Z badania przeprowadzonego w Polsce na przełomie listopada i grudnia 2019 roku, czyli tuż przed wybuchem pandemii, wynika, że najczęstszym powodem zmiany pracy była chęć rozwoju zawodowego[3]. Pandemia trochę zmieniła priorytety, jednak jak się okazuje, nie aż tak znacząco. Badania z grudnia 2020 roku pokazują, że do zmiany pracy najczęściej motywowało nas wyższe wynagrodzenie u nowego pracodawcy, na drugim miejscu znalazła się potrzeba wynikająca z utraty pracy, natomiast na trzecim miejscu ze spadkiem sześciu punktów procentowych nadal była potrzeba rozwoju zawodowego[4].

- Rozwój pracowników przynosi korzyści nie tylko im samym, ale w konsekwencji także firmie. Proces zarządzania ich potencjałem powinien pozwalać wyłonić tych najbardziej utalentowanych, którzy w bliższej lub dalszej perspektywie mają szansę objąć stanowiska kierownicze. Na podstawie mojego doświadczenia zawodowego mogę powiedzieć, że osoby, które taką ścieżkę przeszły są najlepszym dowodem na to, jaki efekt daje połączenie talentu, ciężkiej pracy i odpowiednich programów rozwojowych. Tworząc program rozwojowy dla pracowników, powinniśmy więc dopasować go indywidualnie do każdej osoby, koncentrując się zarówno na umiejętnościach miękkich, jak i fachowych. Pandemia również nie powinna spowalniać tych procesów – mówi Małgorzata Ławnik.

Przyszłością firmy są pracownicy

Szkolenia i rozwój kompetencji to bardzo ważny aspekt. Nie można jednak zapominać o zapewnieniu pracownikom konkurencyjnych warunków. Mowa tutaj zarówno o wynagrodzeniu, jak i benefitach pozapłacowych. Pierwszą reakcją przedsiębiorstw na pandemię i lockdown była zmiana strategii firmowej z rozwoju na przetrwanie. Teraz wiemy, że sytuacja nie jest chwilowa, a konkurencyjne będą tylko firmy, które nie staną w miejscu. Bardzo ważna jest więc elastyczność i umiejętność dostosowania swojej oferty do panujących warunków.

- Oferta benefitów, która była atrakcyjna dla pracowników jeszcze dwa lata temu, obecnie traci na znaczeniu. Obserwujemy mniejsze zainteresowanie kartami sportowymi na rzecz prywatnej opieki medycznej czy ubezpieczenia na życie. Warto więc swoją ofertę dostosować do potrzeb zatrudnionych osób. Niezwykle korzystny jest tutaj system kafeteryjny, który sprawdza się szczególnie w dużych firmach o rozproszonej strukturze. Kolejnym ważnym aspektem, o którym wielu pracodawców zapomina, jest bieżące aktualizowanie wynagrodzeń – są organizacje, w których pracownicy mają identyczną pensję jak kilka lat wcześniej. Takie podejście to pierwszy krok do utraty ludzi, którzy stoją za sukcesem przedsiębiorstwa − podsumowuje Małgorzata Ławnik.

Małgorzata Ławnik, dyrektor Pionu Personalnego Kaufland Polska. Doświadczony menedżer wysokiego szczebla, od 20 lat związana z firmą Kaufland, w której odpowiada za politykę personalną w całej sieci w Polsce. Pasjonatka biegania, czytania oraz dalekich i bliskich podróży.

Więcej informacji znajdziesz w serwisie MOJA FIRMA

[1] Wykształcenie pracowników a pozycja konkurencyjna przedsiębiorstw, Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, Warszawa 2010

[2] Rynek pracy, edukacja, kompetencje, Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, Grudzień 2020

[3] Monitor rynku pracy. Wyniki 38. edycji badania, Instytut badawczy Randstad, styczeń 2020 r.

[4] Monitor rynku pracy. Wyniki 42. edycji badania, Instytut badawczy Randstad, styczeń 2021 r.

Moja firma
Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Ile wynoszą?
09 maja 2024

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dn. 8-9 maja 2024 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie bank centralny.

Polacy już nie oglądają telewizji?
09 maja 2024

Polacy coraz rzadziej oglądają telewizję, a coraz częściej wybierają platformy streamingowe. Według ekspertów to te oferujące treści sportowe będą wybierane najczęściej. 

Co to jest sztuka cyfrowa i dlaczego warto w nią inwestować
09 maja 2024

– Dzięki łączeniu sztuki i nowych technologii możemy dziś pokazać w każdym miejscu na Ziemi wybitnych polskich artystów i nasz wyjątkowy kraj. To również absolutny strzał w dziesiątkę dla branży inwestycyjnej! – mówi Tomasz Jaworski, promotor Polski na świecie, mecenas sztuki, kolekcjoner, Prezes grupy innowacyjnych projektów SMARTVerum.

Brak chętnych do pracy. Restaurator oferuje prawie 1300 zł za pomoc w znalezieniu kelnera
08 maja 2024

Sezon letni jeszcze się nie rozpoczął, a w branży gastronomicznej i hotelowej już, tak jak co roku, brakuje pracowników. Właściciel bistro w Aoście na północy Włoch oferuje bon wartości 300 euro osobie, która pomoże mu znaleźć kelnera. 

Ogromne zmiany na rynku pracy w ciągu najbliższych 5 lat
07 maja 2024

Najbliższe 5 lat na rynku pracy ma przynieść ogromne zmiany. Według Adecco zniknie 83 miliony miejsc pracy, a na ich miejsce powstanie jedynie 69 milionów innych. Jakie posady są zagrożone? 

Nowa usługa finansowa dla prowadzących działalność gospodarczą: gotówka na niski procent
07 maja 2024

Teraz gotówka na niski procent lub przy spełnieniu dodatkowych warunków całkowicie nieoprocentowana, staje się nową usługą dla przedsiębiorców korzystających w mikrofaktoringu lub dopiero mających w planach skorzystanie z takiego instrumentu. W uproszczeniu ten nowy produkt przypomina zaliczkę tytułem wpływów z przyszłej faktury i pozwala na zachowanie płynności finansowej w okresie gdy jeszcze produkt nie został sprzedany a więc i faktura nie może być wystawiona.

Wartościowe środowisko pracy - czym jest, jak je stworzyć?
07 maja 2024

Dobra atmosfera w pracy przedkłada się na lojalność pracowników, ich motywację i zaangażowanie. Jak zapewnić pracownikom najlepsze employee journey? 

Jak Nvidia może zyskać na wartości dzięki inwestorom w akcje memy
07 maja 2024

Dzięki fantastycznemu rocznemu zwrotowi, przekraczającemu obecnie 220%, Nvidia stałą się jedną z najczęściej dyskutowanych spółek w ostatnim okresie i dowodem na to, że rynek technologiczny trzyma się dobrze. Czy spółka należy również do kategorii akcji memów, czy raczej jej wycena jest oparta o solidne podstawy?

Drogi prąd będzie przyczyną zahamowania sztucznej inteligencji?
07 maja 2024

Wykorzystanie sztucznej inteligencji to duże koszty energetyczne. Czy bez inwestycji w strukturę centrodanową i energetyczną rozwój AI wyhamuje? 

Chmura obliczeniowa - bezpieczeństwo danych w erze cyfrowej transformacji, czyli dlaczego polskiego przedsiębiorcy nie stać na rezygnację z chmury [WYWIAD]
06 maja 2024

Czym jest chmura obliczeniowa? Czy przedsiębiorca korzystający z chmury może czuć się bezpiecznie? Czy to opłacalna inwestycja? O tym wszystkim rozmawiamy z Tomaszem Stachlewskim, Head of Technology CEE w AWS. 

pokaż więcej
Proszę czekać...