Czy fundacja rodzinna może zajmować się najmem krótkoterminowym? Czy nieruchomości muszą być wprowadzone do fundacji?

Paweł Żujewski
aplikant radcowski, pełniący funkcję Senior Associate w Kancelarii Wojarska Aleksiejuk & Wspólnicy
rozwiń więcej
Mateusz Surżykiewicz
student V roku prawa, pełniący funkcję Junior Associate w Kancelarii Wojarska Aleksiejuk & Wspólnicy
rozwiń więcej
Czy nieruchomości muszą być wprowadzone do fundacji rodzinnej? / shutterstock

W celu wynajmu nieruchomości przez fundację rodzinną, konieczne jest uprzednie nabycie przez nią prawa własności (lub innego tytułu prawnego) do tych nieruchomości. W praktyce możliwe jest to m.in. poprzez dokonanie darowizny, wniesienie mienia w formie aportu (np. w ramach przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części) albo odpłatne zbycie nieruchomości na rzecz fundacji rodzinnej.

Sporny najem krótkoterminowy

Przechodząc do możliwości prowadzenia przez fundację rodziną działalności w zakresie najmu krótkoterminowego, zagadnienie to obecnie budzi wątpliwości interpretacyjne i jest przedmiotem sporu między organami podatkowymi a sądami administracyjnymi.

Dyrektor Krajowego Informacji Skarbowej w wydanej interpretacjach podatkowej z dnia 10 kwietnia 2025 r., sygn. 0111-KDIB1-2.4010.71.2025.2.EJ, wskazywał, że fundacja rodzinna nie może prowadzić działalności w zakresie najmu krótkoterminowego, gdyż nie spełnia on cech „klasycznego” najmu czy dzierżawy. Dyrektor KIS wskazuje na mniejsze sformalizowanie takich umów tj. brak protokołów zdawczo-odbiorczych, kaucji, regulaminów itp., co według organu wyklucza uznanie ich za działalność dopuszczalną w świetle art. 5 ust. 1 pkt 2 ustawy o fundacji rodzinnej.

Z drugiej zaś strony Wojewódzkie Sądy Administracyjne w wydanych wyrokach stwierdzają, iż fundacje rodzinne mogą prowadzić działalność zwolnioną z opodatkowania w zakresie najmu krótkoterminowego, ponieważ ustawodawca nie różnicuje najmu długoterminowego od krótkoterminowego, czy nie wskazuje granicy między najmem długoterminowym a krótkoterminowym. Art. 5 ust. 1 pkt 2 ustawy o fundacji rodzinnej przewiduje zaś, że fundacja rodzinna może prowadzić działalność gospodarczą w zakresie „najmu, dzierżawy lub udostępniania mienia do korzystania na innej podstawie;” nie różnicując długości najmu.

Przykładowe orzeczenia

Przykład

Fragment wyroku WSA w Bydgoszczy (sygn. I SA/Bd 107/25):

„W ocenie Sądu brak podstaw do różnicowania skutków podatkowych najmu i najmu krótkoterminowego w odniesieniu do fundacji rodzinnych, albowiem w art. 5 ust. 1 pkt 2 u.f.r. najem mienia fundacji został literalnie wymieniony i nie zastrzeżono innych kryteriów np. zwyczajowego zawarcia umowy w formie pisemnej, uiszczenia kaucji zabezpieczającej oraz dłuższych okresów czasowych.”

Przykład

Fragment wyroku WSA w Gdańsku (sygn. I SA/Gd 219/24):

„W ocenie Sądu brak jest podstaw do różnicowania skutków podatkowych najmu i najmu krótkoterminowego w odniesieniu do fundacji rodzinnych, albowiem w art. 5 ust. 1 pkt 2 u.f.r. nie zastrzeżono kryteriów zwyczajowego zawarcia umowy w formie pisemnej, uiszczenia kaucji zabezpieczającej oraz dłuższych okresów czasowych. Wskazany przepis, w którym przewidziano dopuszczalny zakres działalności polegającej również na udostępnianiu mienia do korzystania na innej podstawie niż najem lub dzierżawa potwierdza brak podstaw do wyłączenia z tej działalności krótkoterminowego najmu lokali.”

Podsumowanie

Mając na uwadze powyższe, w naszej ocenie fundacja rodzinna może prowadzić działalność w zakresie najmu krótkoterminowego. Ustawodawca wskazuje bowiem wprost, iż fundacja rodzinna może prowadzić działalności w zakresie: „najmu, dzierżawy lub udostępniania mienia do korzystania na innej podstawie;” przy czym nie różnicuje najmu długoterminowego od krótkoterminowego a najem krótkoterminowy nie został zdefiniowany. Ponadto ustawodawca nie przewidział, aby najemca wynajmujący nieruchomość od fundacji rodzinnej był zobowiązany do zawarcia umowy najmu na określony czas, np. rok. Zatem w naszej opinii fundacja rodzinna może prowadzić działalność w zakresie najmu krótkoterminowego, natomiast należy mieć na uwadze, że niniejsza kwestia nie została ostatecznie rozstrzygnięta – co potrwa zapewne do momentu zajęcia stanowiska przez Naczelny Sąd Administracyjny. Do tego czasu prowadzenie najmu krótkoterminowego przez fundację rodzinną może wiązać się z ryzykiem podatkowym – mimo korzystnej linii orzeczniczej sądów pierwszej instancji. Z praktycznego punktu widzenia, jeśli fundacja rodzinna nie prowadzi co do zasady „działalności hotelarskie albo zbliżonej do hotelarskiej” to ryzyko kwestionowania przez organy skarbowe takiego rodzaju działalności maleje. Oczywiście wszystko zależy, od konkretnego przypadku.

Autorzy:
Paweł Żujewski, aplikant radcowski, pełniący funkcję Senior Associate w Kancelarii Wojarska Aleksiejuk & Wspólnicy, specjalizujący się w prawie gospodarczym i handlowym, ze szczególnym uwzględnieniem projektów reorganizacji przedsiębiorstw oraz kompleksowej obsługi prawno-podatkowej fundacji rodzinnych
Mateusz Surżykiewicz, student V roku prawa, pełniący funkcję Junior Associate w Kancelarii Wojarska Aleksiejuk & Wspólnicy, specjalizujący się w prawie podatkowym, ze szczególnym naciskiem na podatki dochodowe oraz kwestie związane z fundacją rodzinną

oprac. Wioleta Matela-Marszałek
rozwiń więcej
Moja firma
Czy w fundacji rodzinnej beneficjent (córka fundatora) może być zatrudniona na podstawie umowy o pracę jako osoba zarządzająca mieniem fundacji?
21 lip 2025

W naszej ocenie beneficjent fundacji rodzinnej może być zatrudniony na podstawie umowy o pracę. Obowiązujące przepisy prawa nie zakazują takiego rozwiązania, a nadto zawarcie umowy o pracę z beneficjentem nie mieści się w katalogu tzw. ukrytych zysków ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Czy fundacja rodzinna może zajmować się najmem krótkoterminowym? Czy nieruchomości muszą być wprowadzone do fundacji?
21 lip 2025

W celu wynajmu nieruchomości przez fundację rodzinną, konieczne jest uprzednie nabycie przez nią prawa własności (lub innego tytułu prawnego) do tych nieruchomości. W praktyce możliwe jest to m.in. poprzez dokonanie darowizny, wniesienie mienia w formie aportu (np. w ramach przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części) albo odpłatne zbycie nieruchomości na rzecz fundacji rodzinnej.

Restrukturyzacja to szansa na przetrwanie firmy [WYWIAD]
21 lip 2025

W obliczu rekordowego zadłużenia firm, zatorów płatniczych i rosnących kosztów prowadzenia działalności, coraz więcej przedsiębiorców szuka alternatywy dla upadłości. Dziś restrukturyzacja przestaje być ostatecznością, a staje się świadomą decyzją biznesową. Zamiast zamykać firmę – można ją uratować. O tym, kiedy warto sięgnąć po to narzędzie, jakie korzyści niesie i dlaczego nie trzeba się go bać, rozmawiamy z Mateuszem Haśkiewiczem z firmy HDRU.

W świadomej podróży po spokój
18 lip 2025

Rozmowa z Olą Krzemińską, twórczynią i CEO agencji Power, promotorką aktywnego stylu życia, o mądrym zarządzaniu energią w życiu i biznesie, zmianach w kulturze pracy oraz trendach w organizacji wydarzeń i wyjazdów firmowych.

Upały w pracy – od 2027 roku nowe przepisy. Co musisz wiedzieć już dziś?
17 lip 2025

Rząd zapowiada zmiany w przepisach BHP. Od 1 stycznia 2027 r. pracodawcy będą musieli przestrzegać nowych zasad dotyczących pracy w wysokich temperaturach. Zanim jednak wejdą one w życie, już teraz warto znać swoje prawa.

Fiskus na tropie! Jak działa kontrola? [Gość Infor.pl]
17 lip 2025

Podatnik pod lupą fiskusa – co warto wiedzieć o kontrolach skarbowych w Polsce Kontrola skarbowa – hasło, które budzi dreszcze u większości przedsiębiorców. Choć nikt nie chce być sprawdzany przez fiskusa, w praktyce takie sytuacje są coraz częstsze i nierzadko trudne do uniknięcia.

Relaks nie jest dla słabych. Dlaczego liderom tak trudno jest odpoczywać?
14 lip 2025

Wyobraź sobie, że siedzisz z kubkiem ulubionej herbaty, czujesz bryzę morską, przymykasz oczy, czując promienie słońca na twarzy i… nie masz wyrzutów sumienia. W twojej głowie nie pędzi pendolino tematów, kamieni milowych i zadań, które czekają w kolejce do pilnej realizacji, telefon służbowy milczy. Brzmi jak science fiction? W świecie liderów odpoczynek to często temat tabu, a relaks – luksus, na który prawdziwy przywódca nie może sobie pozwolić. Uważam, że to już najwyższy czas, abyśmy przestali się oszukiwać i zaczęli zadawać niewygodne pytania dotyczące relaksu – przede wszystkim sobie - powiedziała Dyrektorka zarządzająca, dyrektorka Departamentu Zasobów Ludzkich i Organizacji w KIR Dorota Dublanka.

Polscy wykonawcy działający na rynku niemieckim powinni znać VOB/B
11 lip 2025

VOB/B nadal jest w Niemczech często stosowanym narzędziem prawnym. Jak w pełni wykorzystać zalety tego sprawdzonego zbioru przepisów, minimalizując jednocześnie ryzyko?

BCC ostrzega: firmy muszą przyspieszyć wdrażanie KSeF. Ustawa już po pierwszym czytaniu w Sejmie
16 lip 2025

Prace legislacyjne nad ustawą wdrażającą Krajowy System e-Faktur (KSeF) wchodzą w końcową fazę. Sejm skierował projekt nowelizacji VAT do komisji finansów publicznych, która pozytywnie go zaopiniowała wraz z poprawkami.

Zakupy w sklepie stacjonarnym a reklamacja. Co może konsument?
09 lip 2025

Od wielu lat obowiązuje ustawa o prawach konsumenta. W wyniku implementowania do polskiego systemu prawa regulacji unijnej, od 1 stycznia 2023 r. wprowadzono do tej ustawy bardzo ważne, korzystne dla konsumentów rozwiązania.

pokaż więcej
Proszę czekać...