Składki ZUS 2018 - wszystkie składki jednym przelewem

Składki ZUS 2018 - wszystkie składki jednym przelewem
Od 1 stycznia 2018 roku będą obowiązywały nowe zasady opłacania składek ZUS. Zgodnie z nimi, wszystkie składki na: ubezpieczenia społeczne (emerytalne, rentowe, chorobowe, wypadkowe), ubezpieczenie zdrowotne, fundusze (Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, Fundusz Emerytur Pomostowych), będzie można zapłacić jednym przelewem – na jeden rachunek w ZUS.

Zamiast kilku przelewów na poszczególne rodzaje ubezpieczeń i funduszy, będziesz mógł opłacać składki tylko jednym przelewem. ZUS zidentyfikuje wpłatę po nadanym Tobie, jako płatnikowi składek, indywidualnym numerze rachunku składkowego. Rozliczy ją na pokrycie zobowiązań poczynając od najstarszej należności.   

Skąd dostaniesz informację o numerze rachunku ZUS

Informację o numerze swojego rachunku składkowego otrzymasz z ZUS listem poleconym do końca 2017 roku. Sprawdź, czy ZUS ma Twój aktualny adres! Zachowaj list z ZUS z numerem swojego rachunku składkowego. Bank nie podpowie Ci tego numeru. Informacja o numerze rachunku z ZUS trafi tylko do Ciebie.

Polecamy: E-składka. Jedno konto ZUS od 2018 r.

Pamiętaj!

  • Jeśli do końca grudnia 2017 r. nie dostaniesz informacji z ZUS o numerze rachunku składkowego, koniecznie skontaktuj się z Zakładem. Informację o numerze rachunku składkowego otrzymasz w każdej placówce oraz w Centrum Obsługi Telefonicznej ZUS (nr tel. 22 560 16 00).
  • Od 1 stycznia 2018 roku dotychczasowe rachunki, na które wpłacasz składki będą zamknięte. Jeżeli w nowym roku nie będziesz z jakiegoś powodu (np. brak pisma z ZUS, zgubienie pisma) znał swojego numeru rachunku składkowego, nie będziesz mógł opłacić składek.
  • Zanim wpłacisz składki po 1 stycznia 2018 r., upewnij się, że wpisałeś na przelewie poprawny numer swojego rachunku składkowego.

Jak będzie działać jeden rachunek

Każdy przedsiębiorca będzie miał nadany indywidualny numer rachunku składkowego (tzw. NRS), na który będzie wpłacał składki. Dzięki temu, wpłaty od razu będą zaksięgowane na jego koncie (koncie płatnika składek). Co ważne, w przelewie nie trzeba będzie  podawać dodatkowych informacji, m.in.: NIP, numeru REGON czy PESEL. Pozwoli to uniknąć błędów.

Więcej na temat NRS: Składki ZUS 2018 – jedna E-składka na jeden NRS

ZUS podzieli Twoją wpłatę na poszczególne ubezpieczenia i fundusze. Zrobi to na podstawie składek za ostatni miesiąc, które wpisałeś do deklaracji rozliczeniowej albo które wpisał ZUS (jeśli jesteś zwolniony z przekazywania deklaracji).

Ważne!

  • Twoja wpłata będzie automatycznie, proporcjonalnie rozdzielana na wszystkie ubezpieczenia i fundusze. Oznacza to, że wpłacając pieniądze na swój rachunek, nie będziesz mógł dowolnie określać, jaki rodzaj składki chcesz opłacić i w jakiej wysokości (np. tylko na ubezpieczenie zdrowotne).
  • W pierwszej kolejności będziesz opłacać zaległości, dopiero potem bieżące składki. Nie będziesz mógł opłacić tylko bieżących składek np. na ubezpieczenia zdrowotne, jeśli np. masz zaległości w składkach emerytalno-rentowych (ubezpieczenia społeczne) . Twoja wpłata najpierw pokryje najstarsze zaległości z odsetkami, a dopiero potem bieżące składki.
  • Jeśli masz długi składkowe, możesz skorzystać z układu ratalnego, który możesz zawrzeć z ZUS. Dzięki układowi ratalnemu możesz spłacać dług i jednocześnie mieć prawo do świadczeń krótkoterminowych. W sprawie układu ratalnego skontaktuj się z placówką ZUS. W oddziałach są dorady ds. ulg, którzy pomogą przygotować wniosek i inne dokumenty.

Polecamy: Monitor prawa pracy i ubezpieczeń

Jeśli potrzebujesz dodatkowych informacji o nowych zasadach opłacania składek, skontaktuj się z ZUS

  • Centrum Obsługi Telefonicznej ZUS: 22 560 16 00
  • Skype: zus_centrum_obslugi_tel
  • e-mail: cot@zus.pl

Źródło: biznes.gov.pl

Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...