Nowe druki i kody do dokumentów przekazywanych przez firmy do ZUS

Zmiany dla płatników ZUS
Osoby prowadzące działalność gospodarczą muszą przygotować się do zmiany przepisów. Nie tylko będą musiały płacić wyższe składki na ubezpieczenie społeczne, ale także wprowadzać nowe kody do dokumentów przekazywanych do ZUS. Do lamusa trafiają także wcześniej obowiązujące druki pozwalające na kontakt między przedsiębiorcą a organem rentowym.

Ale największa rewolucja dopiero przed właścicielami firm. Będą musieli bowiem płacić składki od wszystkich umów-zleceń do czasu przekroczenia w danym miesiącu płacy minimalnej. Nie wiadomo jednak, kiedy takie rozwiązanie wejdzie w życie, projekt ustawy nie trafił jeszcze do Sejmu.

Zmiany dla płatników

Od stycznia tego roku płatnicy składek mają obowiązek przekazywania do ZUS dokumentów na nowych formularzach. Wynika to z nowelizacji rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej z 23 października 2009 r. w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego... (Dz.U. z 2009 r. nr 186, poz. 1444 z późn. zm.). Nakaz taki wynika z faktu, że w listopadzie wprowadzono zmiany do rozporządzenia w tej sprawie. Co prawda płatnicy składek mieli prawo do korzystania ze starych druków, ale możliwość taka upłynęła 31 grudnia 2013 r. A to w praktyce oznacza, że przedsiębiorcy rozliczający swoich pracowników za grudzień 2013 r. w styczniu 2014 r. muszą to zrobić na nowych formularzach.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Płatnicy składek wypełniając druki, powinni zwrócić uwagę, że został uchylony załącznik ZUS RMUA. Na jego miejsce został wprowadzony druk – informacja miesięczna dla osoby ubezpieczonej i informacja roczna dla osoby ubezpieczonej. Ta zmiana powinna ułatwić firmom przekazywanie informacji zawartych w raportach miesięcznych raz na rok lub na żądanie ubezpieczonego, ale nie częściej jednak niż raz na miesiąc.

Rozporządzenie to wprowadza także zmiany wynikające z ustawy z 29 lipca 2011 r. o zmianie ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. nr 171, poz. 1016). Na tej podstawie stało się możliwe odstąpienie od obowiązku posiadania numeru NIP. Obecnie jedynym identyfikatorem numerycznym dla osoby ubezpieczonej wykazywanym w dokumentach zgłoszeniowych i rozliczeniowych jest PESEL. Jednocześnie w dokumentach rozliczeniowych wprowadzono pola do wykazania należnych składek według źródeł ich finansowania.

Osoby korzystające z internetu mogą już korzystać z nowego ePłatnika uwzględniającego te zmiany w przepisach. Korzystanie z takiego rozwiązania umożliwi stworzenie nowych mechanizmów weryfikacji danych jeszcze w trakcie ich wypełniania u płatnika korzystającego z narzędzi informatycznych przy sporządzaniu dokumentów ubezpieczeniowych. Tym samym nie ma potrzeby drukowania nowych aktów papierowych, co znacznie ogranicza koszty prowadzenia działalności.

Zmiany w przepisach ubezpieczeniowych od 1 stycznia 2014 r.

Wyższe składki ZUS w 2014 roku

Nowe kody

Nowości w przepisach ubezpieczeniowych wymusiły zmiany zarówno w załącznikach, jak i kodach dokumentów przekazywanych do organu rentowego. W pierwszej kolejności poczynając od 1 listopada ubiegłego roku, ustalono nową treść załączników mających związek z istniejącym od 1 września 2013 r. obowiązkiem objęcia ubezpieczeniami w ZUS osób sprawujących osobistą opiekę nad dzieckiem.

Dla tej grupy osób wprowadzono kody tytułu ubezpieczenia: 12 50, 12 60, 12 70, 12 80 oraz 12 90.

Cały artykuł przeczytasz w e - wydaniu Dziennika Gazety Prawnej. Sprawdź!

Autor: Bożena Wiktorowska

Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...