Jak wykazać niedopłatę zasiłku w dokumentach rozliczeniowych ZUS

Jak wykazać niedopłatę zasiłku w dokumentach rozliczeniowych ZUS /fot. Shutterstock / ShutterStock
Pracownica od 18 grudnia 2018 r. do 6 stycznia 2019 r. przebywała na zwolnieniu lekarskim. Otrzymała wynagrodzenie chorobowe w wysokości 80%. W lutym 2019 r. wpłynęło kolejne zwolnienie lekarskie, ale już opatrzone kodem B. Pracownica twierdzi, że wcześniejsza niezdolność również przypadła w okresie ciąży, i domaga się wyrównania. Czy mamy obowiązek wypłacić wyrównanie i skorygować dokumenty do ZUS za grudzień 2018 r. i styczeń 2019 r.?

Nie mają Państwo obowiązku wyrównywania wynagrodzenia chorobowego do 100% już teraz. Nie ma też podstaw do korygowania dokumentów do ZUS za grudzień 2018 r. i styczeń 2019 r. Wypłacone po porodzie wyrównanie będzie rozliczone w raportach ZUS RCA i ZUS RSA za miesiąc dokonania wypłaty.

Obowiązkiem pracodawcy jako płatnika składek jest przekazywanie do ZUS imiennych raportów miesięcznych po upływie każdego miesiąca kalendarzowego, w terminie właściwym dla rozliczania składek. Imienny raport miesięczny zawiera informacje dotyczące m.in. rodzajów i okresów przerw w opłacaniu składek na ubezpieczenia społeczne, a także informacje o zasiłkach i wynagrodzeniach z tytułu niezdolności do pracy wypłaconych na podstawie Kodeksu pracy oraz o zasiłkach finansowanych z budżetu państwa.

Do wykazania wysokości wypłaconych świadczeń oraz przerw w opłacaniu składek za zatrudnione osoby ubezpieczone służy dokument ZUS RSA. Tam oprócz 3-cyfrowego kodu świadczenia (np. 331 dla wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy z powodu choroby, finansowanego ze środków pracodawcy) wpisuje się kwotę wypłaconej należności oraz "okres od" i "okres do" przerwy w opłacaniu składek lub okres wypłaconych świadczeń/wynagrodzeń za czas absencji chorobowej. Okres ten nie może wykraczać poza ostatni dzień kalendarzowy miesiąca, za który jest sporządzany raport ZUS RSA. Oznacza to, że pola "Data od" i "Data do" mogą być wcześniejsze niż pierwszy dzień kalendarzowy miesiąca, za który jest sporządzany raport, ale nie mogą być późniejsze niż ostatni dzień miesiąca kalendarzowego, za który jest sporządzany raport. Przykładowo w raporcie za styczeń mogą być wykazane okresy choroby przypadające w grudniu i wynagrodzenie chorobowe za grudzień, wypłacone w styczniu.

Jeżeli okres wypłacanego w danym miesiącu kalendarzowym świadczenia wykraczałby poza rok kalendarzowy, to w raporcie ZUS RSA składanym za miesiąc, w którym dokonano wypłaty, należy wykazać okres i kwotę wypłaconego świadczenia w rozbiciu na dwa bloki raportu, tj.:

  • w pierwszym bloku - należy wykazać okres do 31 grudnia oraz kwotę świadczenia przypadającą za wykazany okres,
  • w drugim bloku - należy wykazać okres od 1 stycznia następnego roku oraz kwotę świadczenia przypadającego za ten okres, pamiętając, że wykazana w tym raporcie data w polu "Data do" nie może wykraczać poza ostatni dzień miesiąca kalendarzowego, za który jest sporządzany raport i w którym nastąpiła wypłata.

Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes cały artykuł: Jak wykazać niedopłatę zasiłku w dokumentach rozliczeniowych ZUS

W artykule przedstawiono również przykłady omawiające problematykę niedopłaty zasiłków.

Moja firma
Ogromne zmiany na rynku pracy w ciągu najbliższych 5 lat
07 maja 2024

Najbliższe 5 lat na rynku pracy ma przynieść ogromne zmiany. Według Adecco zniknie 83 miliony miejsc pracy, a na ich miejsce powstanie jedynie 69 milionów innych. Jakie posady są zagrożone? 

Nowa usługa finansowa dla prowadzących działalność gospodarczą: gotówka na niski procent
07 maja 2024

Teraz gotówka na niski procent lub przy spełnieniu dodatkowych warunków całkowicie nieoprocentowana, staje się nową usługą dla przedsiębiorców korzystających w mikrofaktoringu lub dopiero mających w planach skorzystanie z takiego instrumentu. W uproszczeniu ten nowy produkt przypomina zaliczkę tytułem wpływów z przyszłej faktury i pozwala na zachowanie płynności finansowej w okresie gdy jeszcze produkt nie został sprzedany a więc i faktura nie może być wystawiona.

Wartościowe środowisko pracy - czym jest, jak je stworzyć?
07 maja 2024

Dobra atmosfera w pracy przedkłada się na lojalność pracowników, ich motywację i zaangażowanie. Jak zapewnić pracownikom najlepsze employee journey? 

Jak Nvidia może zyskać na wartości dzięki inwestorom w akcje memy
07 maja 2024

Dzięki fantastycznemu rocznemu zwrotowi, przekraczającemu obecnie 220%, Nvidia stałą się jedną z najczęściej dyskutowanych spółek w ostatnim okresie i dowodem na to, że rynek technologiczny trzyma się dobrze. Czy spółka należy również do kategorii akcji memów, czy raczej jej wycena jest oparta o solidne podstawy?

Drogi prąd będzie przyczyną zahamowania sztucznej inteligencji?
07 maja 2024

Wykorzystanie sztucznej inteligencji to duże koszty energetyczne. Czy bez inwestycji w strukturę centrodanową i energetyczną rozwój AI wyhamuje? 

Chmura obliczeniowa - bezpieczeństwo danych w erze cyfrowej transformacji, czyli dlaczego polskiego przedsiębiorcy nie stać na rezygnację z chmury [WYWIAD]
06 maja 2024

Czym jest chmura obliczeniowa? Czy przedsiębiorca korzystający z chmury może czuć się bezpiecznie? Czy to opłacalna inwestycja? O tym wszystkim rozmawiamy z Tomaszem Stachlewskim, Head of Technology CEE w AWS. 

OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

pokaż więcej
Proszę czekać...