Regulacje prawne dotyczące spammingu

Martyna Wosion
rozwiń więcej
Regulacje prawne dotyczące spammingu / inforCMS
Tzw. spamming jest już każdemu znanym typem reklamy. Jednakże jest to reklama nielubiana – zapycha skrzynki elektroniczne, spowalnia pracę Internetu, a jeśli nie dysponujemy stałym łączem, dodatkowo obciąża nas kosztami połączenia. Właśnie dlatego ustawodawca zdecydował się włożyć spam w ramy prawne.

Spam to w tłumaczeniu na polski „szynka mielona”. Istnieje także pogląd, że jest to skrót od angielskiego wyrażenia „stupid persons advertisements”, czyli „głupie reklamy, kierowane do klientów”. 

Ustawa o świadczeniu usług drogą elektroniczną mówi jasno, że „zakazane jest przesyłanie niezamówionej informacji handlowej skierowanej do oznaczonego odbiorcy za pomocą środków komunikacji elektronicznej, w szczególności poczty elektronicznej.”. Takie działanie uważane jest za czyn nieuczciwej konkurencji. 

Na początku warto wyjaśnić, że za środki komunikacji elektronicznej uważa się pocztę elektroniczną oraz wiadomości sms - owe.

Porównaj: Czy przepisy prawne ograniczają reklamę internetową

Wątpliwości może też budzić kwestia wyjaśnienia pojęcia „informacja handlowa”. Według wspomnianej ustawy jest to każda informacja, która bezpośrednio lub pośrednio promuje towary, usługi lub wizerunek przedsiębiorcy.

Zatem definicja ta nie obejmuje treści społecznych, ani politycznych. Ponadto uważa się, że nie dotyczy to też informacji reklamujących produkty, lecz nie pochodzących od podmiotu zlecającego jej rozpowszechnianie (np. niezależne porównania produktów).

Jak powinna wyglądać zgoda?

Zgoda do przesyłania informacji handlowej powinna być wyrażona wprost. W żadnym wypadku nie może wynikać pośrednio z transakcji między odbiorca, a przedsiębiorcą. 

Kupując produkt, czy podpisując regulamin nie mamy obowiązku zgadzać się na przetwarzanie naszych danych osobowych w celach reklamowych. Nie musimy się także godzić na przesyłanie newsletterów, informacji o przedsiębiorcy, promocjach itp. Jako przedsiębiorca nie można uzależniać świadczenia usług od udzielenia takiej zgody od konsumenta. 

Kwalifikacja prawna czynu

Omawiany czyn stanowi wykroczenie i podlega karze grzywny. Ścigany jest na wniosek pokrzywdzonego. Warto pamiętać, że kodeks wykroczeń wyłącza karalność czynu w przypadku jego znikomej szkodliwości. Zatem wymiar społecznej szkodliwości należy rozpatrywać indywidualnie dla każdej sprawy. Przyjmuje się, że uporczywe wysyłanie treści reklamowych do adresata spełnia wyżej wymienione przesłanki. 

Polecamy serwis: Przedsiębiorca w sądzie

Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...