Jakie profesje nie mogą korzystać z reklamy

Martyna Wosion
rozwiń więcej
Jakie profesje nie mogą korzystać z reklamy? / inforCMS
Dlaczego nie widujemy reklam, promujących usługi kancelarii prawnych, ani gabinetów lekarskich? Dlaczego w polskiej prasie i telewizji brak jest haseł typu „Najlepsze metody walki z łuszczycą” lub „Z nami najkorzystniejsze rozwody”?

Taka sytuacja nie wynika z dobrego smaku – kwestie reklamy są dokładnie regulowane przez przepisy prawne.

Prawnicy

We wszystkich zawodach prawniczych obowiązuje zakaz reklamy w typowym tego słowa znaczeniu. Za wolne zawody prawnicze został uznany zawód adwokata, notariusza i radcy prawnego. Jednak oczywiste jest to, że reklama sędziego, czy komornika również byłaby niedopuszczalna – ze względu na publiczny charakter tych profesji.

Zasady Etyki poszczególnych zawodów dokładnie określają zasady dopuszczalnej promocji poszczególnych kancelarii. Generalną zasadą jest zakaz pozyskiwania klientów w sposób sprzeczny z godnością zawodu oraz zakaz korzystania z reklamy w jakiejkolwiek formie.

Zgodnie z powyższym adwokaci, radcowie prawni oraz notariusze nie mogą promować swojej indywidualnej działalności podczas wystąpień w środkach masowego przekazu, czy umieszczać szyldów sprzecznych z przyjętymi zasadami, a zatem z tzw. hasłami marketingowymi, jaskrawych, przykuwających wzrok.

Dopuszczalne jest natomiast zamieszczanie w prasie informacji dotyczących działalności danego prawnika. Taka informacja powinna zawierać imię, nazwisko, tytuł naukowy, preferencje zawodowe (np. prawo gospodarcze, sprawy rodzinne), adres i numer kontaktowy. Dodatkowo można zawrzeć znajomość języków obcych. Za reklamę nie uważa się także danych teleadresowych w książkach telefonicznych.

Przeczytaj też: Jak zareklamować się w książce telefonicznej

Szyldy nie powinny się nadmiernie wyróżniać i „uchybiać powadze zawodu”. W przypadku notariuszy dopuszczalna jest jedynie biała tablica z czarnym tekstem nad którym powinno widnieć godło państwowe. Na budynkach w których mieści się kancelaria notarialna można umieścić dodatkową tablicę z napisem „Notariusz” i ewentualnie strzałką kierunkową.

Lekarze

Uważa się, że renoma lekarza zależy ściśle od jego umiejętności i dokonań na gruncie zawodowym. Dlatego też pozyskiwanie pacjentów w inny sposób jest zabronione. Kwestię tę reguluje szereg ustaw i katalog zasad etyki i deontologii zawodowej.

Zgodnie z nimi lekarz nie może reklamować się, tak pośrednio, jak i bezpośrednio. Oczywiście dopuszczalne jest umieszczanie informacji o swojej działalności, jednak tak jak w przypadku prawników, może ona zawierać tylko imię, nazwisko, dane kontaktowe, stopień naukowy, specjalizację i dane dotyczące umiejętności w węższych dziedzinach medycyny.

Polecamy serwis: ABC małej firmy

Informacje te w żadnym wypadku nie mogą mieć charakteru promocyjnego. W szczególności nie powinny być podane w atrakcyjnej formie, czy zachęcać pacjentów do skorzystania z porady lekarskiej poprzez np. podanie cen, składanie obietnic, informowanie o jakości sprzętu medycznego, używanie potocznych określeń itp.

Takie same ograniczenia dotyczą lekarzy weterynarzy.

Doradztwo podatkowe

Osoby świadczące usługi z zakresu doradztwa podatkowego także nie mogą reklamować swojej działalności. Zakaz ten rozciąga się na prywatną praktykę, a także na organy podatkowe, urzędy kontroli skarbowej, ministerstwa oraz pracowników w nich zatrudnionych.

W przypadku złamania tego zakazu, Minister Finansów może skreślić taką osobę z listy uprawniającej do wykonywania tego zawodu.

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...