Jedno okienko - wspólnik spółki cywilnej w ZUS

Tomasz Król
prawnik - prawo sektora publicznego, prawo cywilne, gospodarcze, prawo administracyjne, podatki
rozwiń więcej
Jedno okienko - wspólnik spółki cywilnej w ZUS
Podstawą systemu rejestracji firmy przez osoby fizyczne w jednym okienku jest formularz EDG-1. Składa się go w gminie i informacje w nim zawarte pozwalają uzyskać wpis do gminnej ewidencji przedsiębiorców, nadanie NIP i REGON-u, zgłoszenie do ZUS jako płatnika składek. EDG-1 służy też do aktualizacji tych danych.

Jedno okienko a ZUS

Osoby fizyczne będące wspólnikami w spółce cywilnej są przez szereg ustaw traktowane tak jak samodzielni przedsiębiorcy. Np. tak jest w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej i w ustawach nakładających obowiązek opłacania składek społecznych i zdrowotnej. Dla porównania w zakresie podatku VAT podatnikiem jest spółka cywilna, a nie jej wspólnicy. W odniesieniu do składek społecznych i zdrowotnych wspólnik spółki cywilnej jest ich płatnikiem. 

Obecnie drukiem, który trzeba złożyć, aby zarejestrować wspólnika spółki cywilnej na potrzeby systemu obowiązkowego ubezpieczenia społecznego lub zdrowotnego jest druk EDG-1. ZUS po otrzymaniu danych z EDG-1 wypełnia ZUS ZFA (zgłoszenie płatnika składek). ZUS w oparciu o wypełnioną w EDG-1 część EDG-RB sporządza też dokument ZUS ZBA i na podstawie części EDG-MW dokument ZUS ZAA. Także w tym przypadku nie ma potrzeby osobistego ich składania w ZUS.

Wzór wniosku o wpis do ewidencji działalności gospodarczej (EDG-1)

Instrukcja wypełniania wniosku EDG-1.

Samo zgłoszenie EDG-1 nie wystarczy jednak do załatwienia wszystkich spraw w ZUS. Będący osobą fizyczną wspólnik spółki cywilnej dokonuje w zależności od swojej sytuacji zgłoszenia do ubezpieczeń społecznych (formularz ZUS ZUA) lub do ubezpieczenia zdrowotnego (ZUS ZZA).

Jeżeli zmienią się dane ujawniane na formularzu ZUS ZUA lub ZUS ZZA również samodzielnie należy dokonać ich zmiany poprzez zgłoszenie do ubezpieczeń. Większość wspólników czyni to w tradycyjnej formie (wypełnienie papierowego formularza i osobiste złożenie go w ZUS lub wysłanie listem).

Coraz popularniejsze staje się jednak zgłaszanie informacji do UZS za pośrednictwem Internetu. Niezbędne jest użycie bezpiecznego i zweryfikowanego podpisu elektronicznego, którym dysponuje coraz więcej biura rachunkowych zajmujących się prowadzeniem spraw księgowych spółek. 

Aktualizacja danych

ZUS, na podstawie danych z otrzymanego druku o EDG-1 z danym aktualizacyjnymi sporządza odpowiednio zgłoszenie zmiany płatnika na dokumencie ZUS ZFA lub zgłoszenie zmiany danych identyfikacyjnych płatnika na dokumencie ZUS ZIPA.

Natomiast zmiany lub korekty danych dotyczących rachunku bankowego (rachunków bankowych) płatnik składek dokonuje sam na formularzu ZUS ZBA - z uwagi na fakt iż nie są to dane objęte wpisem do ewidencji działalności gospodarczej. W sytuacji zaprzestania wykonywania działalności gospodarczej ZUS sporządza z urzędu dokument ZUS ZWPA na podstawie danych z wniosku EDG-1, składanego jako zawiadomienie o zaprzestaniu działalności gospodarczej oraz kopii decyzji o wykreśleniu przedsiębiorcy z ewidencji.

Pełnomocnictwo

Sam druk EDG-1 można złożyć za pośrednictwem pełnomocnika. W przypadku składania wniosku przez pełnomocnika należy dołączyć pełnomocnictwo. Jeżeli pełnomocnikiem składającego jest kurator, do wniosku należy dołączyć postanowienie sądu o jego ustanowieniu. Wypełniony wniosek należy podpisać. Pole „miejscowość i data złożenia wniosku” wypełnia organ ewidencyjny.

Tomasz Król
ekspert z zakresu prawa gospodarczego

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...