Jak obniżyć etat pracownikowi

Monika Kępczyńska
Prawnik, aplikantka radcowska Okręgowej Izby Radców Prawnych w Warszawie.
rozwiń więcej
Jak obniżyć etat pracownikowi / inforCMS
Ochrona pracowników rezygnujących z urlopu wychowawczego wprowadzona przez znowelizowane przepisy Kodeksu pracy nie gwarantuje w pełni utrzymania pracy kosztem obniżonego wymiaru czasu pracy. Pracodawca uzyskał inne możliwości rozstania się z podwładnymi.

Obniżenie wymiaru czasu pracy uprawnionym do urlopu wychowawczego


Nowelizacja Kodeksu pracy z 6 grudnia 2008 r. wprowadziła obowiązujący od 1 stycznia 2009 r. art. 186(8), który umożliwia rodzicom wychowywanie dzieci z równoczesnym zachowaniem pracy, jednakże w niepełnym wymiarze godzinowym.

Na podstawie art. 186(8) k.p. wniosek o obniżenie etatu (nie niższego niż połowa wymiaru czasu pracy) może złożyć pracownik, który jest uprawniony do urlopu wychowawczego. W przypadku złożenia takiego wniosku pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać z pracownikiem umowy o pracę, jednakże dotyczy to tylko okresu od dnia złożenia wniosku do czasu powrotu do nieobniżonego wymiaru, ale nie dłużej niż przez 12 miesięcy. Pracodawca jest obowiązany uwzględnić wniosek pracownika.

Z prawa do obniżenia wymiaru czasu pracy mogą korzystać jedynie pracownicy uprawnieni do urlopu wychowawczego, czyli:
• zatrudnieni na podstawie stosunku pracy,
• o przynajmniej sześciomiesięcznym stażu pracy,
• sprawujący opiekę nad dzieckiem do lat czterech.

Powyższa ochrona nie działa natomiast w takim zakresie przy zwolnieniach grupowych. Te bowiem przeprowadza się na podstawie przepisów szczególnych w trybie ustawy z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników.

Podobnie, z nowelizacji Kodeksu pracy nie skorzysta pracownik firmy będącej w likwidacji lub upadłości oraz zwalniany na podstawie dyscyplinarki.


Zwolnienia grupowe


Ustawa o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracodawców w art. 5 precyzyjnie wskazuje osoby, którym nie może zostać wręczone definitywne wypowiedzenie w trybie grupowym.

Pracodawca może jedynie zastosować wypowiedzenie dotychczasowych warunków pracy i płacy (tzw. wypowiedzenie zmieniające). Ustawa w powyższym wyliczeniu nie wymienia jednak osób przebywających na urlopach wychowawczych ani takich, którym przysługuje prawo do takiego urlopu i korzystają z obniżonego o połowę etatu.

Oznacza to więc, iż nie są one chronione przed redukcją w trybie masowym.

Przepisy ustawy są również stosowane w przypadku zwolnień indywidualnych (a nie grupowych), gdy pracodawca zatrudnia co najmniej 20 pracowników. Krąg osób chronionych przed zwolnieniem objęty jest art. 5. W takim wypadku musi być jednak spełniony dodatkowy warunek – nie może sprzeciwić się takiemu zwolnieniu związek zawodowy w ciągu 14 dni od otrzymania zawiadomienia o zamierzonym wypowiedzeniu. Tylko jeśli organizacja sprzeciwi się w ustawowym terminie, to pracownik z połową etatu uprawniony do urlopu wychowawczego zachowa swą posadę.


Upadłość pracodawcy i zwolnienie dyscyplinarne

Nowelizacja art. 186(8) Kodeksu pracy zmieniła równocześnie art. 7 ustawy o zwolnieniach grupowych. Oznacza to, że przy ogłoszeniu upadłości i likwidacji pracodawcy firma może rozstać się również z pracownikiem, który, będąc uprawnionym do urlopu wychowawczego, złożył wniosek o obniżenie wymiaru etatu. Takiej osobie można również wręczyć dyscyplinarkę, pod warunkiem, iż zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia.

- ustawa o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw z dnia 6 grudnia 2008 r. (Dz. U. Nr 237, poz. 1654)
- ustawa z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (Dz. U. Nr 90, poz. 844 ze zm.)


Monika Kępczyńska
Prawnik, aplikantka radcowska Okręgowej Izby Radców Prawnych w Warszawie

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...