Plusy i minusy pracy zmianowej

praca, zwolnienie, bezrobotny, bezrobocie, zmęczenie/fot. Shutterstock
Praca zmianowa wymusza specyficzne podejście nie tylko do wykonywanych obowiązków, ale i zwykłego życia. To pod nią musimy podporządkowywać inne nasze zajęcia, włącznie z czasem na wypoczynek. Ma to swoje wady, jednak czasem można przekuć ten system pracy w zaletę.

Plusy pracy zmianowej

Największym plusem pracy na zmiany uwzględniające porę nocną jest możliwość otrzymania wyższego wynagrodzenia, bowiem stawki nocne są lepiej płatne. Ponadto, wielu pracowników chwali możliwość pracy po zmroku. Twierdzą oni, iż obowiązki o tej porze są lżejsze, stres mniejszy, a czas szybciej płynie. Innym plusem takiego systemu jest dogodna możliwość rozplanowania innych obowiązków, o ile mamy wpływ na ustalanie zmian. W ten sposób możemy pogodzić wiele zadań, takich jak np. czas dla rodziny oraz realizowanie własnych pasji. W niektórych przypadkach może się okazać, iż dzięki systemowi zmianowemu mamy znacznie więcej czasu niż w przypadku standardowego formatu zatrudnienia. Widać to szczególnie, gdy pracujemy w systemie dwunastogodzinnym, kiedy to po tak długiej zmianie przysługuje nam jeden dzień przerwy. Dzięki takiemu rozwiązaniu o wiele łatwiej i korzystniej możemy zaplanować sobie np. urlop.

Minusy pracy zmianowej

Praca na kilka różnych zmian przede wszystkim negatywnie rozstraja nasz organizm. Ma to widoczne skutki zwłaszcza wtedy, gdy nie mamy wpływu na to, kiedy pracujemy i jak długo trwa zmiana dzienna. Objawem tego mogą być kłopoty zdrowotne, uczucie zmęczenia i ciągłego niewyspania, kłopoty trawienne oraz przepracowanie. W dłuższej perspektywie praca zmianowa może prowadzić do licznych chorób zawodowych. W wielu przypadkach jest decydującym czynnikiem warunkującym zmianę pracy lub powoduje znaczne obniżenie skuteczności oraz wydajności. Najgorszą zmianą w takim systemie jest zmiana nocna, która wywołuje mnóstwo frustracji. Głównie przez fakt, iż pora ta przeznaczona jest do wypoczynku i regeneracji organizmu, a nie wykonywania pracy. Ponadto, czas wolny wynikający z pracy zmianowej „oddawany’ jest w sposób losowy. Oznacza to, iż możemy nie wykorzystać należycie czasu wolnego, gdyż np. w tym momencie urzędy są zamknięte, a nasze dzieci przebywają w szkole. Największy negatywny wpływ pracy zmianowej odczuje nasza rodzina i znajomi, z którymi bardzo trudno wówczas utrzymać kontakty.

https://www.pracuj.pl/praca/bydgoszcz;wp

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...