Jak rozliczyć składki ZUS w przypadku przerwania urlopu wypoczynkowego przez niezdolność do pracy spowodowaną chorobą

Jak rozliczyć składki ZUS w przypadku przerwania urlopu wypoczynkowego przez niezdolność do pracy spowodowaną chorobą /Fot. Fotolia / Fotolia
Pracownikowi został udzielony urlop wypoczynkowy w okresie od 18 do 29 czerwca 2018 r. Osoba ta jest zatrudniona na pełny etat w podstawowym systemie czasu pracy. 29 czerwca zostało mu wypłacone wynagrodzenie, w tym urlopowe. Na początku lipca br., a więc już po urlopie, pracownik dostarczył zwolnienie lekarskie na ostatni tydzień czerwca - od 25 do 29 (5 dni). Jak rozliczyć czerwiec w dokumentach ZUS? Czy pracodawca musi skorygować wynagrodzenie za pracę i wypłacić wynagrodzenie chorobowe? Czy w tej sytuacji urlop mógł dalej trwać, mimo choroby? Pracownik zarabia 3000 zł miesięcznie oraz otrzymuje zmienną premię miesięczną stanowiącą odpowiedni procent wynagrodzenia za pracę.

Za czerwiec należy złożyć do ZUS imienny raport rozliczeniowy za tego pracownika (ZUS RCA), zgodnie ze stanem rzeczywistym, jaki miał miejsce w tym miesiącu, a więc rozliczający składki od faktycznie uzyskanego przychodu, na który składały się wynagrodzenie za pracę, wynagrodzenie za urlop oraz premia. Natomiast rozliczenie "korygujące" nastąpi w raportach za lipiec - ZUS RCA oraz ZUS RSA. W lipcu powinno bowiem zostać wypłacone wynagrodzenie chorobowe za 5 dni czerwca 2018 r. Szczegóły w uzasadnieniu.

W czerwcu pracownik rozpoczął urlop wypoczynkowy zgodnie z planem urlopów lub - jeśli pracodawca nie sporządził takiego planu - w zgodzie z terminem umówionym z pracodawcą, tj. 18 czerwca. W tym dniu bowiem nie było ku temu przeszkód.

Zasadniczo urlopy są udzielane w uzgodnionych terminach i powinny być nieprzerwane. Oznacza to, że urlop powinien rozpocząć się planowo i przebiegać bez zakłóceń ze strony zakładu pracy. Kodeks pracy przewiduje pewne wyjątki w tym zakresie. Przerwanie urlopu może nastąpić tylko z określonych powodów. Po pierwsze, jeśli pracodawca skorzysta z instytucji odwołania pracownika z urlopu na podstawie art. 167 Kodeksu pracy (gdy jego obecności w zakładzie wymagają okoliczności nieprzewidziane w chwili rozpoczynania urlopu). Po drugie, trwający urlop ulega przerwaniu, jeśli w jego trakcie pracownik zachoruje. Część urlopu niewykorzystaną z tego powodu, pracodawca jest obowiązany udzielić w terminie późniejszym (art. 166 Kodeksu pracy).

Zobacz: Prawo dla firm

W sytuacji przedstawionej w problemie pracownik po tygodniu korzystania z urlopu zachorował. Zanim powiadomił o tym pracodawcę i dostarczył zwolnienie lekarskie, było już po urlopie udzielonym zgodnie z wnioskiem i po wypłacie wynagrodzenia należnego za pracę i urlop. Na dzień wypłaty wynagrodzeń za czerwiec pracodawca nie miał informacji o chorobie podczas urlopu, a tym samym podstaw, by nie wypłacać tych należności. Po dostarczeniu zaświadczenia lekarskiego pracodawca powinien "cofnąć" urlop za okres od 25 do 29 czerwca, tj. 40 godzin, i tej niewykorzystanej części udzielić pracownikowi w innym czasie. Urlop został przerwany przez niezdolność do pracy, za którą przysługuje wynagrodzenie chorobowe, a nie wynagrodzenie urlopowe. Przerwanie urlopu następuje z mocy prawa. Pracownik nie musi składać żadnego wniosku, nie musi też wypełnić żadnych dodatkowych obowiązków formalnych.

W omawianym przypadku u pracownika powstała nadpłata wynagrodzenia za pracę oraz urlopowego i premii, którą można jednak rozliczyć w kolejnym miesiącu, z wynagrodzeń za lipiec, unikając korygowania listy płac czy dokumentów do ZUS. Pozwala na to art. 87 § 7 Kodeksu pracy, zgodnie z którym z wynagrodzenia za pracę odlicza się, w pełnej wysokości, kwoty wypłacone w poprzednim terminie płatności za okres nieobecności w pracy, za który pracownik nie zachowuje prawa do wynagrodzenia. W lipcu 2018 r., w terminie wypłat za ten miesiąc, należy pracownikowi wypłacić wynagrodzenie chorobowe za 5 dni choroby w czerwcu.

Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes cały artykuł: Jak rozliczyć składki ZUS w przypadku przerwania urlopu wypoczynkowego przez niezdolność do pracy spowodowaną chorobą

W artykule przedstawiono również przykład omawiający rozliczenie składki ZUS w przypadku przerwania urlopu wypoczynkowego.

Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...