Z jaką datą zgłosić do ubezpieczeń zleceniobiorcę - tegorocznego absolwenta

Z jaką datą zgłosić do ubezpieczeń zleceniobiorcę - tegorocznego absolwenta /fot.Shutterstock / fot.Shutterstock
W naszej spółce zatrudniamy zleceniobiorcę będącego tegorocznym maturzystą oraz studenta, który na początek lipca 2018 r. ma wyznaczony termin obrony pracy licencjackiej. Planujemy kontynuowanie zatrudnienia cywilnoprawnego w odniesieniu do tych osób. Od kiedy należy zgłosić zleceniobiorców do ZUS z tytułu umowy zlecenia?

W przypadku tegorocznego maturzysty zgłoszenia do ZUS należy dokonać od 1 września 2018 r., chyba że zleceniobiorca przedłoży zaświadczenie o przyjęciu na studia od 1 października 2018 r. Wówczas nie należy zgłaszać go do ZUS. Natomiast osoba kończąca studia licencjackie podlega ubezpieczeniom z tytułu umowy zlecenia od dnia następującego po dniu złożenia egzaminu licencjackiego. Ponadto należy pamiętać, że niezależnie od etapu i rodzaju kształcenia zleceniobiorca podlega zgłoszeniu do ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego od dnia swoich 26. urodzin. Szczegóły w uzasadnieniu.

Osoba wykonująca pracę na podstawie umowy zlecenia zasadniczo podlega obowiązkowym ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym, wypadkowemu i zdrowotnemu. Może także dobrowolnie, na swój wniosek, przystąpić do ubezpieczenia chorobowego. Zleceniobiorca podlega ubezpieczeniom obowiązkowym od dnia oznaczonego w umowie zlecenia jako dzień rozpoczęcia jej wykonywania do dnia rozwiązania lub wygaśnięcia tej umowy. Wyjątek stanowią zleceniobiorcy będący uczniami gimnazjów, szkół ponadgimnazjalnych (oba typy szkół są obecnie wygaszane), szkół ponadpodstawowych, a także studentami - do ukończenia 26 lat (art. 6 ust. 1 pkt 4 oraz ust. 4 ustawy systemowej, art. 66 ust. 1 pkt 1 lit. e ustawy zdrowotnej). Płatnik nie zgłasza takich zleceniobiorców do ubezpieczeń, a od wypłaconego im wynagrodzenia nie nalicza żadnych składek.

Zobacz: Prawo dla firm

Umowa zlecenia z absolwentem - maturzystą

Uczniem dla celów rozstrzygania obowiązku ubezpieczeń społecznych jest do 31 sierpnia każdego roku osoba, która:

  • kontynuuje naukę w tej samej szkole,
  • ukończyła szkołę i rozpoczyna naukę w szkole, w której rok szkolny rozpoczyna się 1 września,
  • ukończyła szkołę i nie kontynuuje nauki (absolwent).

Powyższe wynika z faktu, że rok szkolny we wszystkich szkołach trwa od 1 września każdego roku do 31 sierpnia następnego roku (art. 94 ustawy - Prawo oświatowe). Osobę, która przedstawi zaświadczenie o przyjęciu na studia, uznaje się za ucznia do 30 września roku ukończenia szkoły.

PRZYKŁAD

Absolwent liceum ogólnokształcącego (19 lat) wykonuje na rzecz spółki z o.o. umowę zlecenia od 10 czerwca do 15 września 2018 r. Dla celów ubezpieczeniowych jest uważany za ucznia do 31 sierpnia 2018 r.

Wariant I

Zleceniobiorca nie przedstawił płatnikowi składek zaświadczenia o przyjęciu na studia. W tej sytuacji do 31 sierpnia 2018 r. wykonywanie umowy zlecenia nie stanowi dla niego tytułu do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Natomiast w okresie od 1 do 15 września 2018 r. zleceniobiorca nie posiada już statusu ucznia. Oznacza to, że z datą 1 września 2018 r. należy zgłosić go do ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego, a należne za ten okres wynagrodzenie trzeba oskładkować.

Wariant II

Zleceniobiorca przedstawił płatnikowi zaświadczenie o przyjęciu na studia od 1 października 2018 r. W tej sytuacji nie należy zgłaszać go do ZUS w okresie od 1 do 15 września 2018 r. (przy założeniu, że studia faktycznie zostały podjęte od 1 października br.).

Wariant III

Zleceniobiorca przedstawił płatnikowi zaświadczenie o przyjęciu na studia od 1 października 2018 r. Przyjmijmy jednak, że finalnie nie podjął tych studiów, lecz wyjechał w celach zarobkowych za granicę. W takiej sytuacji zleceniobiorcy, który - pomimo przedstawionego zaświadczenia - nie podjął studiów od 1 października 2018 r., nie przysługuje także status ucznia w okresie od 1 do 30 września 2016 r. Jeżeli płatnik składek (lub ZUS) dowie się o tej okoliczności, będzie to skutkować obowiązkiem wstecznego zgłoszenia byłego zleceniobiorcy do ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego (analogicznie jak w wariancie II tego przykładu). Obowiązkiem płatnika będzie także rozliczenie i opłacenie składek za byłego zleceniobiorcę od wynagrodzenia należnego za okres 1-15 września 2018 r., i to wraz z należnymi odsetkami.

Warto przypomnieć, że jeżeli data formalnej immatrykulacji (wpisania na listę studentów) jest późniejsza niż 1 października, wówczas zwolnienie z obowiązku ubezpieczeń obejmuje także okres pomiędzy 1 października a dniem immatrykulacji.

Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes cały artykuł: Z jaką datą zgłosić do ubezpieczeń zleceniobiorcę - tegorocznego absolwenta

W artykule przedstawiono również umowę zlecenia z absolwentem studiów.

Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...