Obrót kryptowalutami - konsekwencje podatkowe

Agnieszka Kalicińska
Konsultant w Departamencie Doradztwa Podatkowego i Prawnego w Mariański Group Kancelaria Prawno-Podatkowa
rozwiń więcej
Krzysztof Wiśniewski
Doradca podatkowy. Menedżer w Departamencie Doradztwa Podatkowego Mariański Group Kancelaria Prawno-Podatkowa
rozwiń więcej
Mariański Group
Profesjonalizm & Pasja
rozwiń więcej
Obrót kryptowalutami - konsekwencje podatkowe / fot. Fotolia
Jakie są podatkowe skutki obrotu modnymi, choć ciągle nieznanymi, kryptowalutami na gruncie PIT, VAT i PCC? Ministerstwo Finansów przypomina o skutkach sprzedaży lub zamiany tej waluty. Warto przypomnieć, że do kryptowalut należą, m.in., bitcoin, litecoin czy ether.

Skutki podatkowe na gruncie PIT

Źródło przychodów

Przychody z obrotu kryptowalutą mogą być zakwalifikowane do źródła przychodów z tytułu:

  • praw majątkowych;
  • pozarolniczej działalności gospodarczej, jeżeli kryptowaluta jest przedmiotem obrotu w ramach działalności, która spełnia określone warunki: m.in. ma ona charakter zarobkowy, jest prowadzona we własnym imieniu przez podatnika, w sposób zorganizowany i ciągły (i nie zachodzą przesłanki wskazane w art. 5b ust. 1 ustawy o PIT).

NOWOŚĆ na Infor.pl: Prenumerata elektroniczna Dziennika Gazety Prawnej KUP TERAZ!

Przychód

Na przychód z obrotu kryptowalutami wskazać można w przypadku:

  • sprzedaży kryptowaluty (czyli zamiany kryptowaluty na „walutę tradycyjną”),
  • zamiany kryptowaluty na inną kryptowalutę, towar lub usługę (zamiana kryptowaluty będzie w tym przypadku traktowana jako jedna z form jej odpłatnego zbycia).

W przypadku obrotu kryptowalutami wystąpić może również:

  • przychód z praw majątkowych, o których mowa w art. 18 ustawy o PIT (powstaje w momencie otrzymania lub postawienia do dyspozycji podatnika pieniędzy (waluty tradycyjnej), innej kryptowaluty, towaru czy wykonania usługi)
  • przychód z działalności gospodarczej, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT (za datę powstania przychodu z działalności gospodarczej uważa się dzień sprzedaży lub zamiany danej kryptowaluty – nie później niż dzień wystawienia faktury albo uregulowania należności).

Koszty uzyskania przychodów

Przy podatkowej księdze przychodów i rozchodów możliwe jest jedynie dokonywanie w niej zapisów na podstawie ściśle określonych dokumentów. Takich jak faktury, czy rachunki. W efekcie czego, wyciągi z historii transakcji giełdowych z internetowej giełdy kryptowalut albo wyciągi z kont bankowych z historii transakcji nie stanowią, zdaniem MF, dowodów księgowych. W konsekwencji, przychody oraz koszty uzyskania przychodu udokumentowane wyłącznie w ten sposób nie mogą zostać zaewidencjonowane. Jeśli podatnik w inny sposób rzetelnie udokumentuje powstanie przychodu podatkowego, czy poniesienie kosztu, powinien to uwzględnić w trakcie roku podatkowego w bieżącej zaliczce na podatek oraz w rocznym rozliczeniu. Co istotne, wydatki na zakup kryptowaluty ujmowane są w kosztach uzyskania przychodów w momencie poniesienia wydatku, czyli w dacie zakupu i według cen zakupu.

Jeśli podatnik prowadzi księgi rachunkowe, wówczas, zdaniem MF, za dowód księgowy mogą być uznane wyciągi bankowe. Wyciągi potwierdzające transakcję zakupu lub sprzedaży kryptowaluty wraz z załączonym wydrukiem dokonanej transakcji z giełdowego profilu jednostki, uzupełnionym o podpis osoby, która w imieniu jednostki dokonała takiej transakcji.

Dochód

Dochody z obrotu kryptowalutą powinny być zakwalifikowane do:

  • praw majątkowych (zastosowanie znajdzie wówczas opodatkowanie na zasadach ogólnych, według skali podatkowej)
  • do pozarolniczej działalności gospodarczej (dochody te będą podlegać wówczas łączeniu z innych dochodami z tego źródła przychodu).

Polecamy: Biuletyn VAT

Skutki podatkowe na gruncie VAT

Obrót kryptowalutami w postaci działalności w zakresie ich kupna i sprzedaży podlega opodatkowaniu VAT jako odpłatne świadczenie usług. MF podkreśla, że dla celów VAT pojęcie walut używanych jako prawny środek płatniczy obejmuje również kryptowaluty. W konsekwencji, sprzedaż i wymiana kryptowaluty na walutę tradycyjną (i odwrotnie) o ile podlega opodatkowaniu VAT, korzysta ze zwolnienia. Należy zatem pamiętać, że co do zasady, podatnik nie ma prawa do odliczenia VAT od nabywanych towarów i usług związanych z działalnością w zakresie wydobywania i kupna albo sprzedaży kryptowalut.

Obowiązek podatkowy w zakresie VAT powstaje w momencie sprzedaży albo wymiany kryptowaluty na walutę tradycyjną oraz w momencie wymiany jednej kryptowaluty na inną. Przy czym MF podkreśla, że podstawa opodatkowania w przypadku obrotu kryptowalutami zarówno w zakresie kupna albo sprzedaży na walutę tradycyjną, jak i w zakresie wymiany na inną kryptowalutę może być wyrażona w złotych.

Skutki podatkowe na gruncie PCC

Umowa sprzedaży oraz zamiany kryptowaluty, podlega opodatkowaniu PCC. Obowiązek zapłacenia podatku w wysokości 1% rynkowej wartości nabywanego prawa majątkowego, ciąży wówczas na kupującym. Natomiast w przypadku zamiany, obowiązek zapłaty 1% od prawa majątkowego, od którego przypada wyższy podatek, dotyczy solidarnie obydwu stron czynności.

Należy również pamiętać, że wyłączona z opodatkowania PCC jest umowa sprzedaży lub zamiany kryptowalut, która została objęta podatkiem VAT, w zakresie w jakim podlega opodatkowaniu VAT lub jeżeli co najmniej jedna ze stron czynności jest zwolniona z VAT z tytułu jej dokonania.

PODSUMOWUJĄC

Zarówno sprzedaż kryptowaluty w postaci jej wymiany na walutę tradycyjną, jak i zamiana jednej kryptowaluty na inną może wiązać się ze skutkami podatkowymi na gruncie PIT, VAT oraz PCC. Szczegółowe informacje Ministerstwa Finansów w tym zakresie można znaleźć klikając w ten LINK

Artykuł pochodzi z bloga kontrolapodatkowa.pl

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...